Reportéři ČT sledovali situaci mongolských imigrantů bez práce

Praha - Dnešním dnem se rozjíždí sociální program pro zahraniční pracovníky, kteří v ČR vinou finanční a hospodářské krize ztratili zaměstnání. Po podání žádosti mohou získat letenku zpět do své vlasti, a navíc kapesné na cestu 500 eur. Ministerstvo vnitra tím reaguje na hrozbu přesunu propuštěných cizinců do ilegality, což by mohlo vést k masivnímu nárůstu kriminality a organizovaného zločinu. Pro řadu z nich je ale i tato nabídka naprosto nedostatečná. Mnozí se kvůli cestě do Česka zadlužili u bankovních institucí ve svých rodných zemích. V nedávné době navíc vyšlo najevo, že desetitisíce zaměstnanců původem z dálného východu, kterým práci zprostředkovaly tzv. pracovní agentury, nedosáhnou na žádnou sociální dávku. Reportéři ČT přinesli důkaz na konkrétní příkladu cizinců, kteří se ocitli v sociální i finanční krizi.

Počátkem letošního února se podle informací Cizinecké policie zdržovalo na území ČR 6 tisíc imigrantů z Mongolska. K pracovním příležitostem je z jejich domoviny přilákaly nabídky agentur, kterým za zprostředkování především manuální práce zaplatily vysokou částku. Absolvent ulanbátarské průmyslové školy Samdan Bayer z Mongolska pro Reportéry ČT řekl, že na zaplacení cestovních výdajů a poplatků pro agenturu si musel vypůjčit zhruba 200 tisíc korun. O práci v továrně ale přišel a v současnosti nemá z čeho platit ani ubytování pro sebe a svou rodinu, ani nemůže splácet svůj dluh v Mongolsku.

Zprostředkovatelské agentury vybírají od zájemců enormní sumy

38 minut
Reportéři ČT
Zdroj: ČT24

„Práce, práce, práce…“:

Mongolský imigrant Sandman Bayer na otázku Reportérů ČT, co bude dělat poté, co ztratil práci a jeho dluh roste

Agentury často slibují zájemcům mnohem vyšší výdělky, než pak dělníci reálně dostanou. Z jejich mzdy si totiž agentura strhává realtivně vysokou částku za tlumočení, za ubytování další služby. Tomáš Haišman, ředitel odboru azylové a migrační politiky říká, že základ agenturou nabízené služby tkví v příslibu, že poté, „co si (zájemce) někde vypůjčí na to, aby jí zaplatil extrémní peníze, bude v dohledné době schopen dluh splatit.“ Splácení dluhu ale bývá mnohem složitější a o úplatek prý nejde. „To je součást uzavřeného obchodu,“ konstatuje Haišman.

Sandman Bayer zpočátku dostával mzdu 7000 korun, později se částka snižovala. Po odečtu nákladů na bydlení zbývalo na obživu jemu, manželce a tříměsíčnímu synovi zhruba 4000 korun. Se zprostředkující agenturou AB Techno byl v kontaktu pouze při podpisu smlouvy. O ukončení pracovního poměru ho informoval šéf dílny firmy Valeo, kde pracoval.

Agentura AB Techno, která zprostředkovává práci pro Mongoly, měla informovat úřady práce, že cizince propustila, ale to se nestalo. I přesto má Bayerova rodina nárok na sociální dávky, protože ale agentura nesídlí na adrese uvedené v obchodním rejstříku, nemůže Sandman nijak doložit odpracované období. Agentura, která se již dříve potýkala s nedodržováním zákonného postupu, se brání tím, že musela propustit personál a pozastavit činnost.

Kvůli nemožnosti spojit se s agenturou, aby předala panu Bayerovi doklady nutné k žádostem o sociální podporu, se ocitla rodina ve finanční krizi. Letenka domů a příspěvek 500 euro zdaleka nepokryjí jejich dluh u banky v Ulanbátaru. Bezvýchodnou situaci hodlá propuštěný mongolský dělník řešit setrváním v ČR a hledáním práce. Cizinců z východu, kteří se ocitli ve stejné situaci, je u nás v současnosti celá řada.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie během adventu posiluje hlídky, aktivnější jsou ale i kapsáři

Ozbrojení policisté jsou tradiční a již standardní součástí bezpečnostních opatření během období adventu. Na řadě míst je doplňují i městští strážníci. Vlastní bezpečnostní opatření zavádějí i některá města. Například vjezdy na náměstí, kde jsou trhy, osazují zábranami. Podle policie jde nicméně v celé šíři o preventivní opatření.
před 1 hhodinou

Klasickým restauracím přebírají zákazníky fastfoody. A přibývá jich

Restauracím rychlého občerstvení se v tuzemsku daří a podle provozovatelů pokladních systémů přebírají část zákazníků tradičním podnikům. Zavedené řetězce rozšiřují síť svých poboček a přicházejí i nové značky, které jsou zaměřené i na zdravější stravování. Provozovatelé i analytici očekávají další růst fastfoodového sektoru. Lidé podle nich stále častěji vyhledávají rychlost, jednoduchost a moderní prostředí.
před 3 hhodinami

Středula a Zajíček v Duelu ČT24 mluvili i o tom, že se Babiš vzdá Agrofertu

„Pokud bude sledovat obvyklé zahraniční modely, mělo by být dostatečné,“ zhodnotil avizované řešení střetu zájmů pravděpodobného budoucího premiéra Andreje Babiše (ANO) prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS). Babiš před pár dny uvedl, že akcie Agrofertu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce. Potomci předsedy ANO získají firmu až po jeho smrti. „Ten signál je jasný, ale je potřeba kontrolovat, jak svá slova bude Babiš praktikovat,“ poznamenal šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Hosté Duelu ČT24 moderovaného Martinem Řezníčkem debatovali také o průměrné mzdě či zadlužení státu.
před 3 hhodinami

Průzkum: Dle většiny lidí se Turek na ministra nehodí. Motoristé náhradu nehledají

„Je jasné, že polarizuje společnost,“ řekl v Otázkách Václava Moravce o nominantu na ministra životního prostředí Filipu Turkovi (za Motoristy) předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný. To potvrzuje i výzkum Kantaru CZ pro Českou televizi, v němž většina respondentů uvedla, že Turek není vhodným kandidátem na ministra. Podle ministra průmyslu v demisi Lukáše Vlčka (STAN) je Turek nekompetentní a do vlády nepatří. S europoslancem Alexandrem Vondrou (ODS) a místopředsedou sněmovny Patrikem Nacherem debatovali také o střetu zájmů Andreje Babiše (oba ANO) a rozpočtu.
14:53Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Turek na pondělní jednání s Pavlem ze zdravotních důvodů nedorazí, oznámil Hrad

Kandidát Motoristů na ministra životního prostředí Filip Turek v pondělí nedorazí na plánované jednání s prezidentem Petr Pavlem. V neděli pozdě odpoledne to oznámil Hrad s tím, že se Turek omluvil ze zdravotních důvodů. Dříve mluvčí Motoristů Barbora Šťastná uvedla, že poslanec podstupuje vyšetření a intenzivní medikaci.
16:49Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zavoral a Novák diskutovali o možných změnách financování médií veřejné služby

Budoucí koaliční vláda ANO, SPD a Motoristů avizovala, že nahradí koncesionářské poplatky za veřejnoprávní média přímou platbou ze státního rozpočtu. Podle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) by změna mohla vstoupit v platnost nejdříve od roku 2027. O možných dopadech této změny v Otázkách Václava Moravce hovořili generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) René Zavoral a předseda Rady České televize (ČT) Karel Novák. Pozvání do pořadu nepřijali dva kritici současného modelu financování médií veřejné služby – místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov a někdejší předseda Rady ČT a současný radní Pavel Matocha.
před 7 hhodinami

Lyžování v Itálii se tuto zimu kvůli olympiádě citelně prodraží

V tuzemsku roste zájem o lyžování v Alpách. Letos se tam chystá o desetinu Čechů víc než loni, vyplývá z dat cestovních kanceláří a rezervačních platforem. Tuto sezonu si ale lyžaři budou muset připlatit. V době zimní olympiády, která v Itálii začíná 6. února, se v tamních střediscích zvýší ceny až na pětinásobky. Kvůli tomu se zvedá zájem i o menší lyžařské areály – a to i v sousedním Rakousku nebo ve Francii.
před 10 hhodinami

Čeští vědci by si měli více věřit, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

České start-upy i zavedené společnosti vyvíjejí špičkové technologie, se kterými jsou úspěšné v tuzemsku i na mezinárodním poli. Stát se je snaží motivovat přímo prostřednictvím různých dotací, ale i nepřímo skrze daňové odpočty na výzkum a vývoj. Navzdory tomu se česká ekonomika v takzvaném indexu inovativnosti spíše propadá. O příčinách poklesu a možnostech zlepšení v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali výzkumnice z Technické univerzity Liberec Markéta Hujerová, výkonná ředitelka Czechitas Senta Čermáková a hlavní ekonom ČSOB Jan Bureš. Debatou provázely Vanda Kofroňová a Tereza Gleichová.
před 10 hhodinami
Načítání...