Půl druhého milionu pašovaných cigaret z východu zadrželi celníci

Jihlava - Policisté s celníky odhalili v minulém týdnu na Jihlavsku a Chebsku skupinu převážně Ukrajinců, která do Česka nelegálně dovážela cigarety. Při rozsáhlé akci celníci zajistili 1,474 milionu cigaret s neplatnými kolky a 22 tisíc nekolkovaných cigaret. Z nezaplaceného cla a daní vzešla škoda čtyři miliony korun. Třem obviněným Ukrajincům ze sedmi zadržených lidí hrozí trest až osmi let vězení.

„Čtyři byli později propuštěni a třem bylo sděleno obvinění a byla na ně uvalena vyšetřovací vazba,“ upřesnil dnes novinářům vedoucí odboru hospodářské kriminality krajského policejního ředitelství Vysočiny Miroslav Kovář. Cigarety pocházely z Ukrajiny, Běloruska, Ruska, Moldávie i z Polska. Při zásahu bylo zajištěno také kolem necelých 14 tisíc kusů dalšího zboží, především kabelek, pásků a oblečení, u kterých byla zřejmě neoprávněně použita ochranná známka, 190 litrů nekolkovaného alkoholu a také zařízení na vypalování CD a DVD.

Bylo zjištěno, že cigarety se do Česka dovážely z Ukrajiny přes Maďarsko a Slovensko, zboží bylo přepravováno v osobních autech v noci nebo k ránu. Jeden sklad byl zjištěn v Chebu, další byl odhalen na Jihlavsku. Cigarety byly určeny hlavně pro prodejce na Chebsku a Karlovarsku, objevovaly se ale také v tržnicích na Vysočině.

Reportáž Blanky Poulové (zdroj: ČT24)

Nelegální dovoz cigaret z Ukrajiny začali prověřovat celníci na Plzeňsku loni v září. Letos v únoru byl ustanoven vyšetřovací tým s krycím názvem Jarmil, v němž byli kromě celníků zastoupeni i kriminalisté z Vysočiny. Zásahu se účastnily také západočeské a severočeské zásahové jednotky. Na Jihlavsku a Chebsku se uskutečnilo pět domovních prohlídek a dalších šest prověrek se týkalo aut a nebytových prostor.

Pašování cigaret bude zřejmě poprvé v Česku posuzováno jako poškozování finančních zájmů evropského společenství. „Je to nový fenomén. Jedná se o ochranu ekonomických zájmů celé Evropské unie,“ uvedl Milan Poulíček z Generálního ředitelství cel. Členské země EU totiž většinu vybraných cel odesílají do pokladny v Bruselu.