Předseda SPD lhal o lidoveckých europoslancích, potvrdil odvolací soud. Musí se jim omluvit

Tomio Okamura (SPD) se bude muset omluvit lidoveckým politikům Tomáši Zdechovskému a Pavlu Svobodovi, o kterých nepravdivě prohlásil, že v Evropském parlamentu hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za nepřijímání migrantů. Rozhodl tak pražský městský soud, u nějž se předseda SPD snažil zvrátit prvoinstanční rozsudek, ale neuspěl. Nyní již je verdikt pravomocný, i když Okamura tvrdí, že na svém výroku dál trvá.

Ačkoli s větší částí svého odvolání proti verdiktu obvodního soudu Okamura neuspěl, vyhověl mu městský soud v tom, že nebude muset pronést omluvu v Poslanecké sněmovně, zveřejnit ve stranickém tisku ani přednést v pořadu na TV Barrandov. Postačí, když ji do měsíce od právní moci rozsudku zveřejní na svém facebookovém profilu.

Omluva je nicméně nutná, rozhodl soud. Potvrdil, že nebyla pravda, když Okamura řekl, že europoslanec Zdechovský a jeho tehdejší kolega z Evropského parlamentu Svoboda v roce 2017 hlasovali pro potrestání České republiky za to, že nepřijala migranty. „Výrok byl jednoznačně lživý, nepravdivý,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Tomáš Vejnar. Nepřijal argument Okamurova advokáta Adama Batuly. Podle něj by komunikace mezi politiky vůbec neměla spadat pod žalobu na ochranu osobnosti. „Politici musí něco vydržet, zejména v politickém boji. V tomto případě se ale domníváme, že výrok, a zejména jeho následky byly skutečně za čárou,“ reagoval soudce.

Okamura sám je nicméně přesvědčen, že mu soud vesměs vyhověl, za zásadní považuje, že se nemusí omlouvat ve sněmovně či v televizi. Na svých výrocích trvá. „Rozhodl, že mám na svém facebookovém profilu uveřejnit, že pro sankce vůči ČR nehlasovali. Nadále tedy platí, jak už jsem říkal, že oba pánové hlasovali pro to, aby ČR a další země EU přijaly odpovědnost za přesidlování a přijímání uprchlíků,“ uvedl. Jeho advokát řekl, že předpokládá, že se Okamura obrátí s dovoláním na Nejvyšší soud.

Žalobu na ochranu osobnosti podali Zdechovský se Svobodou v prosinci 2018. Jsou přesvědčeni o tom, že Okamura o nich lhal záměrně, a tvrdí, že je jeho výroky zasáhly jak v profesním, tak i v osobním životě. Zdechovský uvedl, že jeho rodině bylo vyhrožováno smrtí. „Vyhrožovali mi i lidé se zbrojními průkazy nebo lidé dříve odsouzení za násilnou trestnou činnost,“ popsal Zdechovský u soudu.

Okamurův právní zástupce zpochybnil, že by za to byl šéf SPD zodpovědný. „Pan Okamura nikomu neposílal oběšence, na nikoho nepokřikoval a nikoho v tom ani nepodporoval. Jednání třetích osob mu není přičitatelné,“ řekl také právník. S tím ale odvolací soud nesouhlasil. „Není možné dovodit, že za následné výroky na sociálních sítích nemůže,“ konstatoval odvolací senát.

Podle lidoveckých politiků Okamura ve svých opakovaných vyjádřeních spojil dvě různá hlasování v Evropském parlamentu z května 2017, přičemž žádné z nich se netýkalo sankcí pro Česko, oba europoslanci navíc hlasovali proti.

Okamura naopak trvá na tom, že jeho vyjádření bylo pravdivé a že pouze prezentoval svůj názor ve veřejné debatě. Hájil se tím, že výrok se týkal usnesení ohledně strategie pro Sýrii, které europoslanci za KDU-ČSL podpořili a které vyzvalo členské státy Unie, aby umožnily nalézt ochranu pro uprchlíky i prostřednictvím programu jejich přesídlování a přijímání.

„Když někdo hlasuje pro přijímání uprchlíků ze Sýrie, je to podle mě sankce pro Českou republiku. Z mého pohledu je to podraz, já si za tím stojím. Přijímání migrantů je proti bezpečnosti České republiky,“ prohlásil loni u obvodního soudu. Že Zdechovský čelil výhružkám, nepovažuje předseda SPD za nic výjimečného. Prohlásil, že sám dostává přes sociální sítě stovky výhružných zpráv a že to pokládá za součást politické práce.

Kritický výrok pronesl o europoslanci Zdechovském a také Mikuláši Peksovi (Piráti) později také někdejší premiér Andrej Babiš (ANO). Že „jsou vlastizrádci, měli by bojovat za české zájmy“, o nich řekl před rokem, když se zúčastnili delegace Evropského parlamentu, která se zabývala otázkami případného střetu zájmů předsedy české vlády ve vztahu ke skupině Agrofert. Později se Babiš za svá slova omluvil

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 5 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 5 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 6 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 7 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 13 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 14 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 16 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 19 hhodinami
Načítání...