Před třiceti lety se naplnilo volání demonstrantů. Jakeš skončil „v koši“

3 minuty
Události ČT: Před třiceti lety padlo Jakešovo vedení KSČ
Zdroj: ČT24

Přesně před třiceti lety, 24. listopadu 1989, rezignovalo vedení KSČ v čele s Milošem Jakešem. Vyvrcholil tak týden rostoucích protirežimních protestů, jejichž účastníci mimo jiné provolávali heslo „Jakeše do koše!“. Zatímco dosavadní generální tajemník se do nového předsednictva strany už nevrátil, pražský stranický šéf Miroslav Štěpán se do něj dostal znovu. A to přesto, že ho pouhý den před odvoláním celého vedení vypískali dělníci v závodě ČKD.

Štěpán přijel do ČKD přesvědčovat dělníky, že „proto, abychom mohli jít kupředu, by bylo velikou iluzí, jestli si někdo myslí, že je to možné bez komunistické strany Československa“. Jeho projev však trval jen necelé dvě a půl minuty.

„V žádné zemi, ani v rozvojové, ani socialistické a kapitalistické neexistuje to, aby patnáctileté děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být. A to se bohužel stalo,“ prohlásil šéf pražské KSČ. Následný pískot a výkřiky nesouhlasu se po chvíli slily ve skandování „Nejsme děti!“

Štěpán se sice snažil projev dokončit a dělníkům tvrdil, že „já jsem nemyslel vás,“ avšak pokračující projevy nesouhlasu a skandování „Demisi!“ ho nakonec donutily odejít. Reakce dělníků byla předehrou k následné demisi celého vedení KSČ, která korunovala první týden protirežimních protestů následujících po potlačené studentské demonstraci ze 17. listopadu.

Protesty přiživila fáma o smrti studenta

Po zásahu ze 17. listopadu zůstal na Národní třídě ležet zraněný demonstrant a vznikla fáma o mrtvém studentovi Martinu Šmídovi. Později se ukázalo, že žádný student nezemřel a zraněný muž byl příslušník StB Ludvík Zifčák.

Falešná informace však přiživila protesty proti brutalitě zákroku a hned další den vyhlásili studenti a divadla stávku. „Od tohoto řečnického pultu 22 let říkáme veselé věci. Usoudili jsme, že dnes není čas na humor,“ řekl tehdy za Divadlo Járy Cimrmana herec Zdeněk Svěrák.

Na Václavském náměstí se sešly stovky lidí, následující den už tisíce. Jejich postup směrem na Pražský hrad zastavila Veřejná bezpečnost a stranické politbyro vyzývalo k uklidnění situace. „Lživé a úmyslně rozšířené fámy o mrtvých a těžce raněných bohužel na mnohé zapůsobily a ovlivňují jejich stanoviska a postoje,“ prohlásil předseda české vlády František Pitra.

Armáda mohla obsadit televizi, do Prahy se sjížděli milicionáři

K uklidnění ale nedošlo. Demonstrace z 20. listopadu byla ještě početnější a se zastavením dalšího pokusu protestujících dostat se na Hrad pomáhaly obrněné transportéry.

O den později se poprvé sešli zástupci Občanského fóra (OF) s premiérem Ladislavem Adamcem. Za partnera k jednání si OF vybralo právě federální vládu, zatímco s vedením KSČ jednat nechtělo. Adamec ale zatím odmítal zasednout za stůl s Václavem Havlem, který ve stejný den poprvé promluvil k zaplněnému Václavskému náměstí z balkonu Melantrichu

Následující den zazpívala dosud zakázaná zpěvačka Marta Kubišová svou Modlitbu. Vedení Československé televize ale odmítlo splnit požadavky zaměstnanců a dění z Václavského náměstí vysílat. Obsadit televizi byla připravená armáda a do Prahy přijely tisíce příslušníků Lidových milicí.

„Pořádek by měli dělat lidi rozumní a ne študáci, kteří mají moc málo zkušeností, aby takový pořádek mohli dělat,“ řekl jeden z nich. „Zeptejte se u vás dělníků ve fabrikách, jaká je u vás situace. Neptejte se nás,“ dodal další.

Jakeš odstoupil, demonstrace však pokračovaly

Dělníci se vyjádřili jasně hned další den, 23. listopadu. Zaměstnanci ČKD nejprve vypískali Štěpána, přičemž tentokrát už Československá televize přenos z místa vysílala. Dělnický průvod pak přišel podpořit Občanské fórum na Václavské náměstí. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Po týdnu protestů kvůli zásahu na Národní třídě přišla nakonec první chvíle euforie. „Všichni členové předsednictva ÚV KSČ dali své funkce k dispozici,“ oznámil 24. listopadu hudební kritik, tehdejší člen operační komise Občanského fóra Jiří Černý. Vedení KSČ tehdy také rozhodlo, že režim nepovolá na potlačení demonstrací armádu.

Jakeše vystřídal v pozici generálního tajemníka málo známý Karel Urbánek, Štěpán byl ale do předsednictva zvolen znovu. I proto v dalších dnech následovaly statisícové manifestace na Letenské pláni a generální stávka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 3 mminutami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 3 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 10 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 11 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 12 hhodinami
Načítání...