Praha chystá plošnou „padesátku“ – i na magistrále

Praha – Pražský magistrát musí snížit hluk podél magistrály i na jiných místech. Místo výstavby protihlukových stěn či skleněných tunelů se rozhodl situaci vyřešit plošným snížením rychlosti. Takřka nikde v Praze se proto již od prosince nebude jezdit rychleji než 50 km/h. Celkem se snížení rychlosti dotkne devíti tahů, sedmdesátka zatím zůstane pouze na Jižní spojce a na Pražském okruhu. Zároveň ale magistrát připravuje vykácení lipové aleje u magistrály v ulici 5. května, čímž hluk zase zvýší.

Vedení hlavního města chce snížit rychlost na magistrále a dalších tazích a docílit tím také snížení hluku, které loni městu nařídil soud. Zároveň se ale magistrát rozhodl výsledek své snahy znehodnotit tím, že chce vykácet izolační zeleň u ulice 5. května. Tento návrh předložila městská rada zastupitelům, aniž by projednala petici obyvatel. „Evropská unie dotuje vznik nové izolační zeleně, takže je absurdní, že by se Praha měla jednoho z posledních kusů zeleně u magistrály vzdát,“ podotkla zelená zastupitelka Petra Kolínská.

Ke snížení rychlosti ale dojde bez ohledu na osud lipové aleje. Město totiž nemá peníze na protihlukové stěny, zatímco omezení rychlosti si vyžádá jenom minimální náklady související se zrušením značek, další peníze budou stát nové radary. Padesátkou by se ještě letos mělo jezdit téměř na všech výpadovkách: mimo jiné na magistrále v ulici 5. května, Spořilovské spojce, modřanském nábřeží, Strakonické, Liberecké a Kbelské. Již dříve byla někdejší sedmdesátka zrušena například na magistrále v ulici V Holešovičkách. Rychlost pohlídají radary a úsekové měřiče.

Reportáž Luďka Jíry (zdroj: ČT24)

„Snížení o 20 km/h představuje dva, dva a půl decibelu, což v některých případech může znamenat snížení pod závazné hladiny,“ shrnul přínos snížení rychlosti ředitel magistrátního dopravního odboru Jan Heroudek.

Prozatím by se neměla snižovat rychlost na Jižní spojce, ale může dojít i na ni. „Jižní spojka je jednou z lokalit, kde by ta rychlost mohla být snížena,“ připustil mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Vydáno pod