Poslanci vydali exprimátora Svobodu k trestnímu stíhání

Praha – Poslanecká sněmovna vydala k trestnímu stíhání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Policie ho obvinila spolu s dalšími radními v případu městské karty opencard. Sám Svoboda s vydáním ke stíhání souhlasil – obvinění ale považuje za nesmyslné. Pro vydání hlasovalo 101 ze 175 poslanců.

Vydání Svobody doporučil v lednu mandátový a imunitní výbor. Policie ho chce stíhat kvůli případu Opencard, ve kterém kriminalisté obvinili deset současných a bývalých pražských radních včetně současného primátora Hudečka z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství. Městu prý způsobili škodu zhruba 25 milionů korun.

Obvinění se týká zakázky s firmou Haguess, se kterou Praha uzavřela smlouvu v dubnu 2012. Na objednávku ale podle žalobce nevypsala otevřenou soutěž. Rada obvinění odmítá, smluvní vztahy podle ní vytvořilo dřívější vedení města.

„Já jsem přesvědčen o tom, že obžaloba je naprosto nesmyslná, že je na politické zadání. Já jsem také dostal dopředu informaci od těch, kterým jsem sáhl na jejich zdroje příjmů, že se pomstí a že budu obžalován z něčeho, že něco najdou, což se skutečně stalo,“ řekl Svoboda novinářům po hlasování. "Je potřeba, aby nezávislý soud rozhodl, jak to ve skutečnosti
bylo," dodal.

Bývalý primátor při včerejší debatě připomínal, že u začátku projektu Opencard nestál, radní rozhodovali o zakázce na základě řady posudků. Projekt vznikl za Svobodova předchůdce Pavla Béma (ODS). „Rozumím tomu, že budu vydán, souhlasím s tím, nemám s tím problém,“
řekl poslancům Svoboda. Podle něj stáli radní před rozhodnutím z hodiny na hodinu zrušit projekt, který už používalo 800 tisíc lidí, nebo smlouvy prodloužit.  

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta však po jednání mandátového a imunitního výboru uvedl, že policisté si za svými argumenty stojí. Výbor doporučil Svobodovo vydání těsně o jeden hlas.

  • „Nejsem členem mandátového a imunitního výboru, tudíž jsem neměl přístup do spisu. Mohl jsem se seznámit pouze s výstupem našich kolegů z výboru. Takže detaily neznám, ale myslím si, že pro rozhodování není důležité znát ty detaily – sněmovna by neměla nahrazovat soud,“ uvedl šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.
  • „Ten případ, jak ukázala i debata ve sněmovně, vzbuzuje řadu pochybností. Je otázka, jestli tady bezpečnostní složky nejsou používány k politickému boji. V každém případě je potřeba, abychom ten případ dál bedlivě sledovali,“ upozorňoval předseda ODS Petr Fiala. Podle něj tady dochází k určité kriminalizaci politického rozhodnutí, což je věc, která prý musí všechny zneklidňovat.

Soud řeší i původní smlouvy, které měly být pro Prahu nevýhodné, tady ale na lavici obžalovaných skončili jen úředníci. Žalobkyně viní bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka a další čtyři muže z toho, že v letech 2006 a 2007 uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy a městu tím způsobili škodu v řádu desítek milionů korun. Obžaloba tvrdí, že porušili závazná pravidla hospodářského styku a povinnosti při správě cizího majetku. Všichni vinu odmítají. Praha po pětici žádá přes 70 milionů korun.

U soudu jako svědek vypovídal i bývalý primátor Pavel Bém. Ten při příchodu na jednání novinářům řekl, že projekt elektronické karty považuje za dobrý a že jednou bude na opencard Praha pyšná. Před soudem pak prohlásil, že projekt nebyl předražený a že městu nevznikla žádná škoda.

Ústavní soud (ÚS) nevyhověl stížnostem, které podali současní i bývalí pražští radní proti zahájení stíhání v kauze Opencard. Jednu stížnost soudu adresovala skupina pěti politiků včetně nynějšího primátora Tomáše Hudečka (TOP 09), druhou pak samostatně podala radní Eva Vorlíčková (TOP 09). Oba podněty skončily odmítnutím, uvedl mluvčí ÚS Vlastimil Göttinger. Exprimátor Bohuslav Svoboda mezi stěžovateli nebyl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoProvoz na českých tocích zesiluje, záchranáři nacvičují krizové scénáře

Provoz na českých řekách i dalších vodních plochách zesiluje. Státní plavební správa eviduje bezmála 23 tisíc malých lodí a 100 těch velkých, které přepravují lidi. Klíčová je otázka bezpečnosti – se startem sezony se chystají kontroly i preventivní akce. Připravují se vodní záchranáři a další záchranné složky. V Praze společně nacvičovali, jak v případě nehody postupovat. Jen v metropoli loni hasiči vyjížděli ke třiceti případům, při kterých zachraňovali lidi z vody. V celém Česku pak podle dat z posledních let utone kolem dvou stovek lidí ročně. Ještě na začátku 90. let to byl skoro dvojnásobek. Číslo postupně klesá. Loňský rok ještě není sečtený, ten předchozí ale bylo obětí vůbec nejméně – 164.
před 29 mminutami

VideoZa nás je imunita přežitá, míní Šebelová

„Politici jsou lidé jako všichni ostatní. V těchto věcech by naprosto standardně měli být trestaní za přestupek, který udělají. Vůbec by se na to imunita neměla vztahovat,“ řekla předsedkyně klubu STAN Michaela Šebelová v pořadu Interview ČT24 ve spojitosti se Starosty navrhovanou změnu imunity zákonodárců. Dodala, že za ně je imunita přežitá. Tématem pořadu byl také jednací řád, který má zajistit efektivnější jednání sněmovny. Druhé čtení bylo dokončeno v úterý. „Oceňuji, že koalice jednala i s námi,“ řekla Šebelová. Poslankyně mluvila také o možné blokaci Poslanecké sněmovny či důvodech pro mimořádnou schůzi kvůli střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 42 mminutami

Odbory ve Strakově akademii vyhlásily na pátek stávku

Odbory ve Strakově akademii vyhlásily na pátek stávku. Upozornit chtějí na riziko destrukce výkonu agend, které se věnují zranitelným skupinám a jejichž pracovníci mají být převedeni ze Strakovy akademie na jednotlivá ministerstva. O rozhodnutí uspořádat protest informovala odborová organizace Straka v tiskové zprávě. Odboráři před stávkou varovali už ve středu. Vedoucí Úřadu vlády Tünde Bartha v reakci uvedla, že platí její dopolední vyjádření, že většina kritiky převodu agend je neopodstatněná.
10:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Většina zemí EU podpořila prodloužení ochrany Ukrajinců, ale s omezeními, řekl Metnar

Většina zemí EU na jednání v Lucemburku podpořila Českem prosazovaný návrh, aby byla dočasná ochrana pro ukrajinské uprchlíky prodloužena po roce 2027, nicméně s omezeními pro muže, na které se vztahuje branná povinnost, řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO). Zástupci Evropské komise následně po diskusi se státy uvedli, že půjdou touto cestou a s návrhem potřebného opatření přijdou do července letošního roku. Metnar také sdělil, že Česko bude připravené na nový migrační pakt, solidaritu ale odmítá.
16:45Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Dagmar Havlová odstupuje od dohody o spolupráci na projektu Knihovny Václava Havla

Dagmar Havlová odstupuje od dohody o spolupráci na projektu Knihovny Václava Havla. Následuje tak dosavadní sponzory projektu, miliardáře Zdeňka Bakalu a Karla Komárka. Havlová reaguje na situaci, kdy správní rada postavila ředitele knihovny Tomáše Sedláčka na takzvané překážky v práci, čímž mu znemožnila činnost. Poté správní rada rezignovala, až na Davida Duška, který je také místostarostou Prahy 5 za STAN. Podle něj ale projekt nekončí, pro letošní rok zůstalo financování knihovny zajištěné. Také z dozorčí rady knihovny zbyl jediný člen – Martin Palouš.
před 3 hhodinami

Sněmovna navrhla vyznamenat mimo jiné Zemana

Na udělení nejvyššího státního vyznamenání sněmovna navrhla prezidentu Petru Pavlovi jeho předchůdce ve funkci Miloše Zemana. Mezi poslaneckými adepty na toto ocenění opět figurují také třeba spisovatel Milan Kundera či někdejší ministr zahraničí Jaroslav Šedivý. Opoziční a koaliční poslanci se ještě předtím přeli kvůli nepřítomnosti členů vlády při písemných interpelacích. Na projednávání poslaneckých dotazů dorazil dopoledne jen ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD). Odpoledne pak byly na programu ústní interpelace.
05:27Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Budoucí šéf armády Hlaváč představil Pavlovi své priority, prezident ho podpořil

Budoucí náčelník generálního štábu Miroslav Hlaváč představil ve čtvrtek prezidentovi Petru Pavlovi své priority. Patří mezi ně například dokončení těžké brigády. Novinářům po setkání řekl, že ho Pavel podpořil. Termín jmenování mu ale zatím nesdělil. Nejzazší datum převzetí funkce připadá na 30. června, respektive 1. července. Stejný termín navrhuje i vláda. Ve funkci Hlaváč vystřídá Karla Řehku.
15:45Aktualizovánopřed 5 hhodinami

EU potvrdila fondu, že postupuje správně při obnovení nárokových dotací pro Agrofert

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ve čtvrtek obdržel od Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova EU (DG Agri) potvrzení, že postupuje správně při obnovení nárokových dotací firmám z holdingu Agrofert, uvedl SZIF v tiskové zprávě. Informace o pozastavení plateb ze strany Evropské komise nejsou podle fondu pravdivé. O dopise informoval také Deník N.
před 6 hhodinami
Načítání...