Plzeňská práva: Počet členů komise často odporoval vyhlášce

Plzeň – Akreditační komise odkrývá další nesrovnalosti v přístupu vedení plzeňské právnické fakulty ke svým studentům. Řadu otázek poskytuje seznam studentů, kteří získali titul v roce 2006. Například počet členů v tehdejší zkušební komisi je v rozporu s vyhláškou školy. V komisi prý často figurovali místo tří pouze dva členové. Jedním ze obhajovatelů rigorózní práce je i ředitel plzeňské městské policie Luděk Hosman. U obhajoby mu místo tří zkoušejících seděli pouze dva  - Jaroslav Zachariáš a Milan Kindl.

Hosman domněnky o jakýchkoliv výhodách odmítá a tvrdí, že jako student neměl o předepsaném počtu zkoušejících ani ponětí. „Vůbec mi to nepřišlo divné, trvalo to půl hodiny a nikomu bych to nepřál,“ řekl. Jeho rigorózní spis v archivu studijních prací chybí, nachází se zde pouze jeho bakalářská práce. Avšak od roku 2006, kdy Luděk Hosman rigorózní práci obhajoval, musí být všechny elaboráty veřejně přístupné. Vedoucí knihovny to nedokázala vysvětlit s odůvodněním, že knihovní archiv je fakultám jen servisní službou a ne dozorem. „Já nevím, co to znamená, jestli jí neodevzdal autor nebo vedoucí práce z katedry,“ reagovala vedoucí knihovny Sylva Řehořová.

Hosman se hájí tím, že svou práci odevzdal a veškeré povinnosti ze své strany tedy splnil. České televizi také nechal nahlédnout do svého indexu i všech vysokoškolských prací. „Chodil jsem na přednášky, které byly důležité, mám zápočty i zkoušky,“ dodal.

Reportáž Karla Vovesného a Jana Osúcha (zdroj: ČT24)

Podle šéfky akreditační komise Vladimíry Dvořákové je pouze dvoučlenná komise zkoušejících v zásadním rozporu s vyhláškou fakulty. „Už jenom proto, že musí být lichý počet. Protože, když jeden řekne, že práce je špatná a druhý nesouhlasí, tak je to jeden proti jednomu a není výsledek,“ vysvětlila Dvořáková. V některých hodnotících komisích údajně zasedali pouze oponenti prací, akreditační komise se touto skutečností hodlá také zabývat.

Pospíšil: Grossova rigorózní práce na fakultě není

Pověřený děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil dnes řekl, že Rigorózní práce bývalého premiéra Stanislava Grosse na fakultě není. Podle původních informací školy měla být Grossova práce v trezoru děkana. Na škole chybí podle Pospíšila několik desítek prací. Gross, který podle školy nebyl jejím studentem, ale na fakultě jen skládal rigorózní zkoušku, práci napsal před rokem 2006. Nemusí proto být uložená podle zákona v knihovně, uvedl Pospíšil.

Fakulta nyní čeká na stanovisko expertů ministerstva školství, jak postupovat se studenty, kteří titul JUDr. získali před rokem 2006. „Chci otevřít téma, jak přistupovat k těmto pracím obhájeným před rokem 2006. Avizuji, že není prostředek, jak donutit jejich autory, aby je dodali,“ řekl Pospíšil.

  • Jaroslav Zachariáš autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1179/117820.jpg
  • Stanislav Gross autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/628/62717.jpg
  • Jiří Pospíšil autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1173/117284.jpg
Vydáno pod