V souvislosti s povodněmi policie pátrá po několika lidech

K 21:00 platil některý z povodňových stupňů na 256 místech v ČR, za poslední čtyři hodiny jich přibylo dvanáct. Na deseti místech hlásí měřicí stanice průtok na úrovni padesátileté vody. Stav extrémní povodně se vyskytuje na několika tocích převážně na severu Moravy a ve Slezsku. Evakuace probíhaly během dne například na Jesenicku či právě nyní probíhá v některých částech Opavy. Hejtmané Moravskoslezského kraje a Olomouckého kraje vyhlásili stav nebezpečí. V souvislosti s povodněmi už policie pátrá po několika lidech.

V obci Lipová-lázně na Jesenicku spadlo auto do rozbouřené řeky. Uvnitř vozidla zůstali podle policie zřejmě tři lidé. Po autě i posádce pátrá. V Jankovicích na Uherskohradišťsku zase odpoledne spadl 54letý muž při odklízení naplavenin do rozvodněného Jankovického potoka, a už se nevynořil. I po něm policisté stále pátrají.

Události: Česko čelí sílícím povodním (zdroj: ČT24)

Třetí stupeň povodňové aktivity se v sobotu večer týkal Jizery v Jablonci nad Jizerou, Smědé ve Višňové a ve Frýdlantu, Stěnavě v Meziměstí a Otovicích, Černé v Ličově, Novohradky v Luži a v Úhřetici, Bělé v Mikulovicích a Boskovicích pod přehradou, Žejbra v Rosicích, Svratky v Dalečíně, Borovnici a Židlochovicích, Labe v Labské, Vestřevi, Špindlerově Mlýně a Lese Království, říčky Třebovky v Ústí nad Orlicí, toku Jevíčka v Chornici na Svitavsku, Stružky v Rychvaldě a Řasnice ve Frýdlantě – Řasnici. Výstraha se rozšířila také na Černou Opavu v Mnichově, Vidnavku ve Vidnavě, Třebůvku v Hraničkách a Loštici, Malši v Roudné, Pořešíně, Římově a Kaplici, Svinenský potok v Trhových Svinách, Blanici v Blanickém mlýně, Podedvorech a Bavorově, Zlatý potok v Hracholuskách, Úpu ve Zlíči a v Horním Starém Městě, Tichou Orlici v Čermné nad Orlicí, Loučnou v Cerekvici nad Loučnou, Chrudimku v Nemošicích, Svitavu v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku či na Osoblahu ve stejnojmenné obci.

Třetí stupeň je vyhlášen také na Otavě v Rejštejnu, Sušici a Strakonicích, Botiči v Průhonicích, Podolském potoku v Barchově, Želetavce v Jemnici, Romži v Polkovicích, Stříbrném potoku v Žulové, Opavě v Karlovicích, Krasovce v Radimi, Porubce ve Vřesině, Želivce v Želivi, Volyňce v Něměticích, Polečnici (Kájovský potok) v Českém Krumlově, Stropnici v Pašinovici, Malé Hané ve Vodárenské nádrži Opatovice, Jičínce v Novém Jičíně, Veličce ve Strážnici na Hodonínsku, Dyji v Podhradí nad Dyjí, Desné v Šumperku, Bílovce ve Velkých Albrechticích, Hvozdnici v Jakartovicích či na Lubině v Petřvaldu.

Stav extrémní povodně byl po 23. hodině na Černé Opavě ve stanici Mnichov, na Moravě v Raškově, Vidnavce ve Vidnavě, Bělé v Mikulovicích, na Černém potoce ve Velké Kraši, na Porubce ve Vřesině, Brané v JIndřichově, Opavice v Krnově, Stružce v Rychvaldě a Bílovce ve Velkých Albrechticích.

Povodňový stav průběžně aktualizuje Český hydrometeorologický ústav.

Složky integrovaného záchranného systému aktuálně v souvislosti s počasím zasahují u 1637 mimořádných událostí, za poslední tři dny řešily téměř šest tisíc událostí. Nejčastěji jde o čerpání vody, odstraňování spadlých stromů a budování protipovodňových opatření. Po sobotním večerním jednání Ústředního krizového štábu to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ústřední krizový štáb se znovu sejde v neděli večer.

Hasiči měli v souvislosti s hrozícími povodněmi či silným větrem v pátek 2869 výjezdů. V sobotu zatím vyjeli k 1721 událostem, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na tiskové konferenci po jednání Ústřední povodňové komise. Ve většině případů šlo o odčerpávání vody, spadlé stromy či protipovodňová opatření. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) varoval, že velmi vydatné srážky nezasáhnou jen celé Jesenicko, ale také Ostravsko a Opavsko.

Brífink po jednání Ústředního krizového štábu v sobotu večer (zdroj: ČT24)

V neděli by mělo podle predikce pršet méně než v sobotu, nicméně například v Jeseníkách podle něj stále může spadnout 80 až 100 milimetrů srážek. Špatnou zprávou je, že bude pršet i v pondělí, podotkl Hladík s tím, že situace začne ustávat až v noci z pondělí na úterý. Na celém území republiky zasaženém srážkami se už fakticky naplnily absorpční schopnosti půdy a lesů, srážky tak nyní naplňují vodní toky, dodal Hladík.

Brífink po jednání Ústřední povodňové komise (zdroj: ČT24)

Situace na Jesenicku se zhoršuje

Olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN) v sobotu kvůli záplavám vyhlásil na celém území Olomouckého kraje stav nebezpečí, platit začal od 15:00.

Povodňová situace a vyhlášení stavu nebezpečí v Olomouckém kraji (zdroj: ČT24)

Hasiči z povodněmi ohrožených oblastí na Jesenicku evakuovali do bezpečí 120 osob a z nepřístupných míst v okolí řeky Bělé zachránili dvacet lidí včetně dětí. V Jeseníku a okolních obcích jsou připravena evakuační centra.

V Mikulovicích na Jesenicku voda z polí zaplavila domy. Místním dělají problémy i přítoky řeky Bělé, která je v Bělé a v Jeseníku na třetím stupni. Lidé mohou využít nouzového ubytování v tamní sokolovně. Podle předpovědi počasí by řeka, která je momentálně v korytě, měla kulminovat během neděle, nejspíše dopoledne, a to na úrovni necelých 4,5 metru. Starosta v sobotu odpoledne kolem třetí hodiny vyzval k dobrovolné evakuaci.

Z jižních částí Olomouckého kraje zamířily na hornatý sever jednotky, které budou vybaveny speciální technikou pro evakuaci a záchranu lidí z vody a také lezeckou technikou pro případnou evakuaci za použití člunů a vrtulníků. Na Jesenicko byly také vypraveny nákladní automobily s lehátky a přikrývkami.

V Jeseníkách do konce týdne podle předpovědi meteorologů naprší až 400 milimetrů, tedy 400 litrů vody na metr čtvereční. V řekách a potocích kvůli tomu hrozí překročení třetího, nejvyššího stupně povodňové aktivity a až stoletá voda. Situace se podobá roku 1997, kdy Olomoucký kraj po vydatném dešti zasáhly katastrofální záplavy.

V Moravskoslezském kraji organizují evakuace

V Moravskoslezském kraji zahájilo večer město Opava evakuaci obyvatel z částí ohrožených velkou vodou. Týká se to tisíců lidí. Voda bude více než stoletá, řeka Opava už se místy vylila z břehů. Kulminovat by měla v noci mezi 02:00 a 06:00. Řekl to opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO). Evakuace se týká Kateřinek, které jsou největším opavským sídlištěm, a dotýká se přízemí a prvních pater domů. Dalšími evakuovanými částmi jsou Vávrovice, Držkovice, Palhanec, Malé Hoštice a také obce Velké Hoštice a Otice.

Hejtman Moravskoslezského kraje k aktuální situaci v sobotu večer (zdroj: ČT24)

Vody by zřejmě mohlo být i více než při povodních v roce 1997. V regionu je ale více protipovodňových opatření. Novinářům to v sobotu řekl hejtman Josef Bělica (ANO), který v regionu vyhlásil stav nebezpečí, a zástupci dalších institucí. Bohumín vyzval odpoledne obyvatele městské části Pudlov, aby se připravili na evakuaci. Město se chystá i na možný převoz pacientů z městské nemocnice.

Brífink ke stavu nebezpečí v Moravskoslezském kraji (zdroj: ČT24)

S evakuací budou pomáhat hasiči, místa pak budou hlídat policisté, kteří zatím nezaznamenali žádné problémy. V kraji dosud není nutná pomoc armády, ale hejtman už byl ve spojení s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) pro případ, že by kraj zapojení vojáků potřeboval.

„V důsledku pokračujících, a v posledních hodinách i extrémních srážek, došlo k vzestupu hladin vodních toků, které odvodňují Jeseníky, část Opavska a Ostravska. Nejvyšší vzestupy s četným překročením třetích stupňů povodňové aktivity a případně i padesátiletých a stoletých průtoků se očekávají během dneška a neděle, a to právě na tocích, které odvodňují Jeseníky, Ostravsko a Opavsko,“ řekl ředitel ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Petr Tušil. Na návětří Jeseníků by celkově mohlo do neděle napadnout až 500 milimetrů srážek, tedy 500 litrů vody na metr čtvereční. Zesilovat má navíc vítr, který může dosahovat rychlosti až 90 kilometrů za hodinu.

Dobrá a špatná zpráva ze severu Čech

Na většině území v Libereckém kraji přechodně přestalo pršet, nebo jsou srážky mírné. Hladiny řek v nejvíce zasažených oblastech díky tomu klesají, stav ohrožení byl ve 14:30 na čtyřech tocích včetně Jizery na Semilsku a Smědé ve Frýdlantském výběžku na Liberecku. Podle předpovědi by ale mělo opět začít silně pršet.

„Co se týká prognózy, tak půlka zpráv je dobrá. Vypadá to, že na většině území kraje by během dneška měly srážky ustat a nemělo by docházet k nárůstu toků. Ta druhá zpráva není úplně dobrá. To je to, že bude dále pršet v Jizerských horách, především na severní straně Jizerských hor. To znamená, že nejvíc zatížená bude Smědá a částečně Jeřice a Lužická Nisa," uvedl v sobotu dopoledne hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Toky by měly kulminovat v noci z neděle na pondělí.

Brífink povodňové komise Libereckého kraje (zdroj: ČT24)

V Libereckém kraji od pátku nejvíce pršelo v horách. Na stanicích Dvoračky v Krkonoších a Smědavě v Jizerských horách napršelo za den a půl dokonce přes 180 milimetrů.

Díky poklesu hladiny řeky Smědé jsou opět průjezdné silnice ve Višňové na Frýdlantsku. Od okolního světa byla příhraniční obec odříznutá od rána.

Evakuovaná nemocnice

V Brně již skončila evakuace Nemocnice Milosrdných bratří, která se dotkla 180 pacientů. Po 17:00 v souvislosti se záplavami odjel poslední pacient.

Většina už je v jiných zařízeních. Městské zařízení leží v záplavovém území u Svratky, jejíž hladina stoupá. Neměla by se sice podle aktuálních predikcí vylít z koryta, nicméně kanalizací stoupá voda do suterénu, kde je zdroj elektřiny, doplnil hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Události: Evakuace Nemocnice Milosrdných bratří v Brně (zdroj: ČT24)

Nemocnice od pátečního večera pacienty postupně převážela z jednotky intenzivní péče, anesteziologicko-resuscitačního oddělení i porodního do jiných brněnských nemocnic.

Vodní nádrž Vír na řece Svratce by měla pojmout i intenzivní srážky kolem Dalečína na Ždársku. Je tam prostor ještě asi na 8,5 metru vody, řekl po jednání povodňové komise hejtman Grolich. Díky tomu by směrem na Brno nemuselo přitéct tolik vody. Svratka ve Veverské Bitýšce na Brněnsku i v Brně je nyní na druhém stupni povodňové aktivity značící pohotovost. V Židlochovicích na jih od Brna je na třetím stupni, který znamená ohrožení.

Brífink povodňové komise Jihomoravského kraje (zdroj: ČT24)

„Nádrž Vír by měla pojmout i stoletou vodu. Zatím vše držíme v přehradách a korytech řek. Je ale třeba se připravit. Hladiny řek během dneška stoupat budou,“ sdělil Grolich. Brněnští vodohospodáři preventivně upustili vodu v tamní přehradě. To však zvýšilo hladinu v okolí ulice Poříčí.

Brífink Zlínského kraje k povodňové situaci (zdroj: ČT24)

Vodní toky ve Zlínském kraji by se v noci neměly moc rozlít. Mimořádné situace mohou nastat jen lokálně, řekl novinářům po zasedání krajské povodňové komise hejtman Radim Holiš (ANO). Největší potíže v regionu aktuálně působí velká voda v okolí Valašského Meziříčí na Vsetínsku, kde se vylily z koryt některé potoky.

Odpoledne se hasiči podíleli na evakuaci více než stovky klientů domova pro seniory v kroměřížské místní části Vážany. Většina z nich se přesunula do náhradního ubytování, další obyvatele domova si převzali jejich příbuzní. „V Jankovicích na Uherskohradišťsku byl vyhlášen druhý stupeň poplachu, a to z důvodu zaplněného koryta kusy kmenů, které ucpaly průtok vody a hrozilo vylití vody z koryta řeky,“ uvedla Javoříková.

V Pardubickém kraji na Chrudimsku platí stupeň ohrožení na Novohradce v Luži a Úhřetici a na jejím malém přítoku Žejbro v Rosicích.

Pardubice zmírnily varování před povodněmi v některých částech města. Evakuace obyvatel částí Nemošice, Drozdice a Mnětice, kudy protéká Chrudimka, zatím nehrozí. Řeka zatím zůstává na druhém povodňovém stupni. Vinou počasí byly v Pardubickém kraji ráno poruchy na vedení elektrického napětí, záplavy uzavřely některé úseky silnic.

Služby města Pardubic postavily protipovodňová opatření v Bubeníkových sadech a v okolí Automatických mlýnů. Uzavřeny byly cyklostezky podél Chrudimky na obou březích. Zavřena je místní komunikace mezi Židovským hřbitovem a skautským centrem na Vinici a oblast Červeňáku. Jádro Pardubic a sídliště chrání protipovodňové hráze na stoletou vodu. Město se také v noci postaralo o evakuaci bezdomovců ze zátopových zón.

Na Náchodsku hasiči a policisté evakuovali část Zdoňova, který je součástí Teplic nad Metují. Lidé z několika rodinných domů opustili domovy kvůli přetékajícímu rybníku poblíž obce, u kterého je poškozená hráz. Dočasné útočiště našli v teplické základní škole.

„Zajistili jsme v kraji jednu evakuaci. Bylo to ve Zdoňově na Broumovsku kvůli přelivu vody z rybníku poblíž obce. Evakuováno bylo 17 osob, čtyři lidé byli zachráněni," uvedl mluvčí krajských hasičů Zbyněk Voříšek.

Kvůli zvýšení hladin řek při extrémních srážkách se museli přesunout do bezpečí i někteří lidé na jihu Čech. Hasiči evakuovali stovku lidí ze školy v přírodě ve Střelských Hošticích na Strakonicku. Devět desítek hostů zase preventivně opustilo hotel v Českých Budějovicích u řeky Malše.

Do dvou desítek domů v Benešově nad Černou na Českokrumlovsku se dostala voda z vylité řeky Černé. Obyvatelé několika domů se museli evakuovat.

Vážná situace panuje po rozlití Malše z koryta v obci Plav na Českobudějovicku. Dvacítka lidí tam už využila organizovanou evakuaci a další obyvatelé obec opustili po vlastní ose. Podle hejtmana Martina Kuby (ODS) bude v regionu navíc hladina Malše dál stoupat – vodohospodáři totiž ještě zvýší kvůli extrémním srážkám odtok z římovské přehrady.

Hasiči budují další protipovodňové zábrany ve městech u Sázavy. Podle posledních prognóz by další vývoj na tocích v kraji nemusel být tak hrozivý, jak to vypadalo v minulých dnech. Území je ale nasycené vodou a stále je riziko lokálních povodní, případně vylití řek z koryt, řekl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS a STO). Sázava podle ministra Hladíka s ohledem na poslední předpovědi nakonec dosáhne zhruba dvacetileté, možná někde padesátileté vody.

Bez proudu jsou desítky tisíc domácností

Bez elektřiny bylo v sobotu odpoledne kolem 15:00 hodiny v Česku kvůli extrémním dešťům a silnému větru okolo 51 tisíc domácností. Je to mírný nárůst proti dopoledním 46 tisícům, ale stále méně, než ranních 63 tisíc. Nejvíce jsou postižené sever a severovýchod a jih Čech a jih a sever Moravy. Distribuční firmy evidují 110 poruch na vedení vysokého napětí a desítky na nízkém. Vyplývá to z informací společností ČEZ Distribuce a E.ON.