Moravskoslezský i olomoucký hejtman vyhlásili v krajích stav nebezpečí

Moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO) v sobotu odpoledne vyhlásil v regionu kvůli záplavám stav nebezpečí. Následně ke stejnému kroku přistoupil i hejtman sousedního Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN). Některé toky na severní Moravě dosáhly v sobotu odpoledne 50letého průtoku, uvedl Český hydrometeorologický ústav. Na různých místech obou krajů již začaly evakuace.

V Moravskoslezském kraji by mohly být v následujících hodinách podle odhadů úřadů evakuovány stovky až nižší tisíce lidí. Své domovy už začali opouštět lidé v obci Petrovice u Karviné, v Ostravě-Porubě, Široké Nivě na Bruntálsku, Vřesině na Ostravsku a jinde. Také Bohumín vyzval obyvatele městské části Pudlov, aby se připravili na evakuaci. Obyvatelé opavských částí Držkovice, Vávrovice, Palhanec a Kateřinky se mají připravit na možnou evakuaci. 

Bohumínská městská nemocnice začala kvůli záplavám s transportem pacientů do okolních zařízení. Převést tam musí téměř 120 lidí, hlavně z Léčebny dlouhodobě nemocných. Řekl to ředitel nemocnice Svatopluk Němeček. Do nemocnice se před 17:00 začaly sjíždět převozové sanitky, dorazit by jich mohlo okolo 20.

Brífink města Ostravy k evakuaci obyvatel (zdroj: ČT24)

Vody by zřejmě mohlo být i více než při povodních v roce 1997. V regionu je ale více protipovodňových opatření, řekl hejtman Josef Bělica (ANO). „Přes noc a dopoledne se situace velmi dramaticky změnila. Momentálně zasahuje na území kraje 197 jednotek hasičů. Rozhodl jsem se vyhlásit stav nebezpečí na území celého Moravskoslezského kraje," uvedl odpoledne Bělica. S evakuací budou pomáhat hasiči, místa poté ohlídají policisté. V kraji zatím není nutná pomoc armády, která je připravena pomoci.

„V průběhu zasedání povodňové komise se situace změnila, preventivně došlo k zajištění antošovické hráze, je uzavřený Klimkovický tunel, kde došlo ke kolapsu elektroinstalace. Policie zajišťuje hlídkovou službu, monitoruje dopravu, došlo k posílení výkonu služby a jsou připraveni příslušníci cizinecké policie, pokud by bylo třeba je povolat,“ sdělil hejtman.

Brífink ke stavu nebezpečí v Moravskoslezském kraji (zdroj: ČT24)

Nařízení evakuace či pomoc vojáků

Vyhlášení stavu nebezpečí umožňuje krizovým orgánům například vydat zákaz vstupu, pobytu či pohybu osob na vymezeném místě či nařídit evakuaci obyvatel. Opatření se mohou týkat také například přednostního zásobování nebo právě nasazení vojáků. Dále lze uložit bezodkladnou stavbu či terénní úpravy pro zmírnění nebezpečí, nařídit pracovní povinnost, výpomoc či poskytnutí věcného prostředku.

Bělica doplnil, že se také spojil se starosty či primátory, které informoval, že od nich do sobotní 16. hodiny potřebuje lokality, u nichž chtějí podle povodňových map nařídit evakuaci nebo omezit pohyb, aby se „dal ve spolupráci s policií lépe zajistit veřejný pořádek“. Úřady odhadují, že v následujících hodinách by se v Moravskoslezském kraji mohly evakuace týkat stovek až nižších tisíců lidí.

Povodňová situace a vyhlášení stavu nebezpečí v Olomouckém kraji (zdroj: ČT24)

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už avizoval, že pokud Moravskoslezský kraj stav nebezpečí vyhlásí, pravděpodobně večer zhruba ve 20 hodin zasedne Ústřední krizový štáb.

Hasiči z povodněmi ohrožených oblastí na Jesenicku evakuovali 120 osob a z nepřístupných míst v okolí řeky Bělé zachránili 17 lidí včetně dětí.

Starostka Jeseníku Blišťanová k povodňové situaci (zdroj: ČT24)

Úrovně 50leté vody odpoledne dosáhla také Opava v Karlovicích na Bruntálsku. Také tam krátce platil extrémní povodňový stupeň, hladina tam ale zase brzy poklesla zpět na třetí povodňový stupeň.