Okamura odmítá vládní změny v důchodech. Že v nich jsou i návrhy SPD, mu nestačí

28 minut
Tomio Okamura v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

SPD je podle jejího předsedy Tomia Okamury proti změnám v důchodovém systému, které navrhuje vláda. Zvyšování věku odchodu do penze považuje za tak zásadní problém, že pro reformu nezvednou poslanci opozičního hnutí ruce, i když vláda zohlednila některé jejich připomínky. Podle Okamury by se měla vláda soustředit spíše na sehnání peněz pro udržení současného systému. Za klíčovou považuje podporu porodnosti. Tomio Okamura byl hostem Interview ČT24, rozhovor s ním vedl Daniel Takáč.

Vláda zapracovala do své důchodové novely některé připomínky, které na jednání s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) přinesli zástupci SPD – odpuštění důchodových odvodů pracujícím důchodcům a mírnější krácení předčasné penze lidem, kteří odpracovali 45 let.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury to ale nic nemění na tom, že budou jeho poslanci hlasovat proti reformě. „Návrh vládní změny důchodů v žádném případě nepodpoříme. Vadí nám dvě věci. Zaprvé zásadně odmítáme zvyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let. Ještě více šokující je, že tomu nedali horní hranici, takže zvyšují neomezeně. Druhá věc, která nám vadí, je snižování poměru důchodu vůči mzdě oproti současnému stavu,“ řekl.

Body, které Okamura kritizuje, jsou podle něj „tak obrovský problém“, že „o kompromisu nemůže být řeč“.

SPD chce podle něj dlouhodobě řešit hrozící vysoké deficity důchodového systému podporou porodnosti. Současnou vládu obvinil Okamura, že provozuje politiku, která „je protirodinná“. „Všichni na svých kapsách vidí, co je realita vládní politiky. Vzali pracujícím rodinám s dětmi desítky tisíc korun ročně,“ obvinil kabinet.

Podpora porodnosti by stabilizovala důchodový systém za několik desítek let. Šéf SPD je ale přesvědčen, že lze potřebné peníze sehnat i v krátkodobém horizontu. „Během krátké doby lze získat do důchodového systému sto miliard korun například tím, že se změní systém zaměstnávání lidí v exekucích, aby nebyli v šedé ekonomice,“ prohlásil Okamura. Další peníze si slibuje například od snahy zabránit daňovým únikům.

SPD chce do vlády. Prosazovala by hraniční kontroly

Opoziční poslanec a někdejší senátor je přesvědčen, že SPD dostane příležitost prosadit své vize i z vládních lavic. Ujistil, že cílem hnutí je se do vlády dostat. Vyjádření všech ostatních parlamentních stran, že by s SPD vládnout nechtěly, nepovažuje v tomto směru za definitivní.

„Po komunálních volbách jsme v koalici v řadě měst a obcí. Největší je Ústí nad Labem. (…) Strany před volbami něco říkají, a po volbách na základě toho, kdo je úspěšný a bez koho to nejde sestavit, pak sestaví koalice,“ míní.

Kdyby SPD byla u moci, usilovala by například i o obnovení hraničních kontrol. „Prosazujeme zavedení hraničních kontrol tak, aby nebyly naše hranice jako cedník,“ řekl Tomio Okamura.

Schengenský systém podle něj nefunguje. „I vzhledem k migračnímu paktu a tomu, jak dělá EU vítací politiku, migrační pakt je pozvánka pro nelegální migranty. Jestli se Schengen zásadně nezmění, tak je to o tom, abychom si chránili své vlastní hranice,“ dodal.

Vědou se má zabývat jedině ministerstvo školství, míní Okamura

Okamurovo politické hnutí, které je nyní v opozici, by v případě vstupu do vlády také usilovalo o zrušení současného postu ministra či ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Šéf SPD zdůraznil, že podle kompetenčního zákona spadá věda pod ministerstvo školství, domnívá se proto, že by se jím měl zabývat výhradně tento resort.

„My bychom zrušili tři přebytečné ministry a tři přebytečná ministerstva. Byla uměle vytvořena ve srovnání s minulou vládou jako politické trafiky pro pětikoaliční politiky,“ konstatoval.

Na vědu by se podle něj měl soustředit vedoucí odboru na ministerstvu školství, přičemž se Okamura domnívá, že by zejména měl udělat audit výzkumu. „Jestli se nejedná o výzkum pro výzkum, nebo skutečně o výzkum, který potom lze aplikovat do rozvoje průmyslu, technologií, jehož výsledky by třeba byly prodejné do zahraničí. Česká republika by na tom mohla profitovat. Tady si myslím, že je krok číslo 1, který bychom jako SPD udělali,“ řekl. Stát by podle něj měl označit své priority ve výzkumu. „Rozvíjejí se technologie ohledně elektronizace třeba v automobilovém průmyslu, rozvíjejí se technologie na ochranu životního prostředí,“ nastínil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Částí Česka přecházejí silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka od úterního odpoledne přecházejí od západu silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. K večeru se bouře dostaly na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:25Aktualizovánopřed 40 mminutami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že USA budou zemím NATO prodávat moderní zbraně, přičemž Aliance bude tyto dodávky koordinovat.
před 1 hhodinou

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 3 hhodinami

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
13:31Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 6 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 8 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...