Obejde se obnova lesa po kůrovcové kalamitě bez sázení smrků? Před jejich širším využitím varují ekologové

7 minut
Události ČT: Lesníci vloni vytěžili o polovinu víc dřeva než předloni
Zdroj: ČT24

Kůrovcová kalamita se z Moravy naplno přesunula na Vysočinu a do Čech. Ministerstvo zemědělství zpřesňuje odhady a očekává, že lesníci vytěžili v roce 2019 kvůli škůdci 18 až 20 milionů kubíků dřeva, což je o polovinu víc než rok předtím. Lesy České republiky počítají za loňský rok se ztrátou ve výši jedné miliardy. Nestátní majitelé porostů se už můžou hlásit o kompenzace. Se zalesňováním se začne hned na jaře a otázkou je, jakou roli bude hrát smrk.

V minulém roce sucho a kůrovec zničily asi 66 tisíc hektarů plochy a na jejich obnovu by bylo potřeba sedm miliard korun. Lesníci znovu řeší, co namísto zničených porostů vysadit a jestli na to budou mít dost stromů. Podle některých se bez smrků neobejdou.

Ekologové před jejich větším používáním varují. Například ve školce vojenských lesů nedaleko Staré Boleslavi čeká v chladicí hale při minus dvou až třech stupních na jaro 800 tisíc sazenic. „Dotřiďujeme smrk, ale ty hlavní sazenice, hlavní druhy, jsou především buk a modřín, vedle toho taky borovice a další dřeviny,“ nastínil mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona. 

Na obnovu vykácených porostů budou ale potřeba desítky milionů nových stromků. Podle sdružení soukromých lesů by jejich správci neměli vynechat ani smrky, i když teď hromadně hynou.

„Tam, kde vznikly rozsáhlé kalamitní plochy, je potřeba okamžitě ty plochy zalesňovat, dá se říci veškerým sadebním materiálem, který je k dispozici. To znamená klidně i smrkem, a postupně prostě upravovat druhovou skladbu,“ přiblížil člen výboru Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů Radomír Charvát.

Listnáčů podle lesníků nemusí být dostatek a půdu je potřeba ochránit, aby netrpěla splachem, dále se nevysoušela a neoteplovalo se okolní klima. Ekologové by byli opatrnější. Smrky podle nich na mnoha místech nemají dlouhodobě šanci.

obrázek
Zdroj: ČT24

„To neznamená, že smrk je úplně odepsaný, ale bude omezený v budoucnu na ty nejvyšší horské polohy a nebo jako příměs ve smíšených lesích,“ řekl expert na ochranu lesů ekologické organizace Hnutí DUHA Jaromír Bláha.

Lesy, o kterých teď odborníci tolik mluví, rostou například na Křivoklátsku a rozdíl je evidentní. Nejen že vedle smrků jsou tu i další druhy, na jednom místě tu jsou i starší a mladší stromy. Vypěstovat takové porosty ale trvá celé dekády.

Les doroste až na konci století

Stromy zasazené nyní dorostou na konci století. Lesníci počítají s tím, co klimatologové, že teplota poroste a srážky nebudou pravidelné. „Nemáme žádnou dřevinu, na kterou bychom mohli vsadit a mohli bychom si říct 'To je ta pravá, kterou potřebujeme', takže strategií je zakládat porosty pestré a vypěstovat různověké,“ uvedl ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Vít Šrámek.

Na smrk nadále spoléhají i pily, papírny nebo nábytkáři. Používají ho až z 90 procent hlavně proto, že se s ním dobře pracuje. „Náhrada smrku ve zpracování je aktuálně těžko představitelná,“ připustil výkonný ředitel Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků Ivan Ševčík.

obrázek
Zdroj: ČT24

Za oblasti, kde je situace s kůrovcem nejhorší, označilo ministerstvo zemědělství loni na jaře  Moravu, Slezsko a Vysočinu. V létě přibyly nové zóny hlavně na jihu Čech. Naposledy aktualizovaná mapa z prosince ukazuje, že více či méně postižené jsou už všechny kraje. 

Ve vytyčených oblastech platí mimořádná opatření. Lesníci se mají soustředit na ty porosty, které jde ještě zachránit, a ty uschlé, ze kterých už kůrovec vyletěl, můžou zatím nechat být. Lesníci mají také víc času na zalesnění a volnější pravidla, jaké použít sazenice.

obrázek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
před 2 hhodinami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Arktický vzduch přinese ochlazení

Po teplém čtvrtku a pátku beze srážek se v Česku na víkend výrazně ochladí s tím, jak do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Přeháňky mohou být i sněhové. Podobné to bude i na začátku příštího týdne, teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pandury mají na kahánku, armáda žádá nové transportéry

Česká armáda chce vyměnit stávající obrněné transportéry Pandur II za nová vozidla. S modernizací už nepočítá. Část strojů se po patnácti letech blíží ke konci životnosti a hlavně se změnilo požadované vybavení takových strojů. Sněmovní výbor pro obranu chce o záměru ale ještě jednat. Další možnosti jsou podle vojáků otevřené, ve hře můžou být nové Pandury i jiné typy.
před 11 hhodinami
Načítání...