Příroda si s kůrovcem umí poradit sama. Příkladem je prales Mionší v Beskydech

Národní přírodní rezervaci Mionší v Beskydech se stále daří udržet bez kůrovce. V chráněné lokalitě sice neprobíhají žádné zásahy proti lýkožroutovi, ale příroda si se škůdcem dokáže poradit sama i bez postřiků nebo kácení. Ve stošedesátihektarovém pralese rostou převážně listnaté stromy, kromě nich také jedle nebo smrky. Podle odborníků by lokalita Mionší mohla být vzorovým příkladem pro další lesy v Česku.

V přírodní rezervaci Mionší roste převážně buk, objevují se tam také jedle, smrky nebo javory. Právě díky druhové pestrosti dřevin se tam kůrovci nedaří. Suché smrky se nikam neodvážejí a pod nimi rostou mladé buky, to je podle odborníků jasným důkazem toho, že si příroda dokáže poradit sama. 

„Les se dokáže snadněji vyrovnat se suchem, s větrnou kalamitou, s ohrožením sněhem a houbami. Výsledkem je poměrně stabilní ekosystém.“ řekl Tomáš Myslikovjan z Chráněné krajinné oblasti Beskydy. 

Smíšený les dokáže lépe zadržet vodu

Prales Mionší ani nemá tak velký problém s vodou jako ostatní lesy, převážně smrkové. Za masivním šířením kůrovce v posledních letech přitom podle odborníků může hlavně sucho.

Prales, do kterého člověk žádným způsobem nezasahuje, si vlhkost může bez problémů udržet sám. „Když sáhnu do tlejícího bukového listí, zjistím, že je krásně vlhké. Listí se postupně rozpadá v humus, ten zadržuje největší množství vody,“ přiblížil Myslikovjan.

Jehličnatý les tak efektivně vodu zadržet nedokáže. „Hodně srážek, těch letních, spadne ve dvou třech epizodách. To znamená, že polovina vody bez užitku odteče,“ podotkl klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu Pavel Lipina. 

Místo lesů měsíční krajina

Kůrovec napáchal obrovské škody po celém Česku, kromě Šumavy také například v Jeseníkách, ale i v Beskydech. Na mnoha místech, kde byli lidé po dlouhá desetiletí zvyklí na husté lesy, jsou dnes jenom vykácené holiny. Lesníci se je teď snaží postupně zalesňovat. Důležitý je však výběr stromů, lesy mají být podle ochránců přírody pestré. 

„V dnešní době využíváme k omlazení všechno, co nám les nabízí, včetně jeřábu, břízy a ostatních dřevin. Čili snažíme se co nejvíce ten les rozvrstvit, jak výškově, tak i dřevinami,“ uvedl lesní správce Lesů ČR Oldřich Gajdušek. 

Podcenil stát kůrovcovou kalamitu?

Situace v lesích je podle Marka Turčániho z Fakulty lesnické a dřevařské na ČZU v Praze velmi vážná například na Vysočině a v poslední době se stav lesů výrazně zhoršil i na střední Moravě. Odborníci tvrdí, že lesy na jihu a východě republiky jsou kůrovcem už v podstatě zdecimované a situace se postupně zhoršuje i v dalších oblastech. 

„Vláda České republiky nechala rozhořet požár, který v současné době není možné zastavit. Aktuálně se výrazně zvýšila ochota ministerstva zemědělství spolupracovat hlavně na zakládání nové generace zdravějších lesů,“ řekl Turčáni. 

Lesy ČR mají v letošním roce v plánu vytěžit třináct milionů kubíků dřeva, které zasáhla kůrovcová kalamita. Zároveň stát mezi obce a další vlastníky lesů rozdělí 1,2 miliardy korun na zalesňování holin, to je zhruba dvojnásobek toho, co stát vyplatil v roce 2017.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
14:34Aktualizovánopřed 11 mminutami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 4 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 14 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
včera v 21:00

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánovčera v 18:09
Načítání...