Národní park České Švýcarsko vzdává boj s kůrovcem. Zakázal plošné kácení lesů

6 minut
Události v regionech: České Švýcarsko mechá smrčiny napospas kůrovci
Zdroj: ČT24

Národní park České Švýcarsko zakázal na většině území plošné kácení lesa kvůli kůrovci. Škůdce se loni v regionu kvůli suchému létu rozmnožil až na hranici kalamity. Napadá hlavně uměle vysazené smrky. Pro přírodu bude podle správců šetrnější nezasahovat a umírající stromy i s kůrovcem nechat na místě. Les se přirozeně obnoví a zmizí z něj nepůvodní smrky.

Rozhodnutí se týká vnitřní části národního parku, kde už kůrovec nebude mít žádná omezení, která by mu bránila se množit. Pravděpodobně tak postupně napadne většinu jehličnanů. „V okrajovém, takzvaném nárazníkovém pásmu, pak park bude dále kácet tak, aby ochránil okolní lesy, ale to je jenom zlomek celkového území,“ říká redaktorka ČT Petra Musilová.

Doteď se kácelo na mnoha místech v parku, vznikla řada holin, ale šíření škůdce to nijak výrazně nezabránilo. Některé části lesa zemřely za jediný rok. Lýkožroutovi vyhovuje teplo a sucho a takové počasí se poslední roky opakuje. I letos je jaro pro jeho šíření příznivé. Jeden zdravý strom tak napadnou i stovky brouků a správci parku mluví stejně jako jinde v Česku o kalamitě, se kterou se nikdy předtím nesetkali.

Lepší klima, více ptáků

Budoucí podobu lesa je možné spatřit už nyní v první, nejpřísněji chráněné zóně parku, kde se kvůli kůrovci nekácí dva roky. Jsou tam mrtvé stromy, pod nimiž rostou nové. Mladé stromy totiž pro růst potřebují stín a vlhko, což jim mrtvé kmeny umožňují, protože nad nimi vytvoří „střechu“ na ochranu před přímým sluncem. V místě žije i mnoho ptáků, kteří se živí lýkožroutem, a celkově je tam příjemnější klima než na holině, kde praží celý den slunce a les se tam obnovuje pomaleji.

Správci parku se neobávají, že by celé České Švýcarsko mělo kvůli novému opatření uschnout, kůrovec totiž napadá převážně smrky, které sem původně nepatří. „Národní park je tu od toho, aby sledoval přirozené procesy. Les má obrovskou sílu, takže i kdyby nikdo nezasahoval, lidé se nemusí bát, že tu lesy nebudou, akorát budou mít jinou podobu, nebudou to smrkové monokultury jako dnes,“ doplňuje ředitel parku Pavel Benda. Smrky byly uměle vysazeny ještě před vyhlášením národního parku, protože dobře rostou a lesníci je chtěli prodávat na dřevo. Tvoří však jenom část lesa.

„Lze očekávat, že do všech těchto nepůvodních smrčin se ten kůrovec bude postupně šířit. Proto jsme se rozhodli dále proti kůrovci striktně nezasahovat, protože by to znamenalo opravdu rozsáhlé a velkoplošné odlesnění,“ vysvětluje lesnice národního parku Dana Vebrová.

Na místo smrčin by se měl vrátit původní listnatý les. Správci už roky rozmnožují a sázejí nové buky, které lýkožrout nehrožuje. Park tedy nejspíš bude v horních částech uschlý a rezavý, dole se ale začne zelenat. Turisté se navíc nemusejí obávat o svou bezpečnost, uschlé stromy podél cest budou ochranáři odstraňovat i nadále.

Nejhorší kalamita

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. V současnosti už nejzdevastovanější území zasahuje sedm krajů, protože kalamita se během loňského roku z Moravy a Slezska rozšířila přes Vysočinu až do jižních Čech.

Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví. Na zásahy v lesích poškozených kůrovcem a jejich obnovu letos půjde 1,15 miliardy korun, což je dvojnásobek oproti loňsku.  „Prognóza odborníků je taková, že smrkové lesy v České republice víceméně zaniknou,“ vysvětluje ředitel Benda s tím, že vše bude hodně záležet na počasí.

Národní park České Švýcarsko je jedním ze čtyř národních parků v Česku. Byl vyhlášen v roce 2000, turisté tam míří především za pískovcovými útvary, nejznámějším je Pravčická brána, která se stala symbolem parku.

České Švýcarsko se nachází mezi obcemi Hřensko, Chřibská a vesnicí Brtníky. Rozloha parku činí téměř osmdesát kilometrů čtverečních, lesy pokrývají 97 procent území.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

iDNES.cz: Zítko dostal kvůli incidentu na soudu s Peterkovou podmínku

Obvodní soud pro Prahu 2 uložil Pavlu Zítkovi roční podmíněný trest kvůli předloňskému incidentu na pražském městském soudu při jednání s bývalou novinářkou Janou Peterkovou. Muž spojovaný s českou dezinformační scénou dostal také dvouletý zákaz pobytu na území Prahy, informoval web iDNES.cz. Verdikt je nepravomocný. Podmíněnými tresty potrestaly soudy za stejný čin už loni tři další muže. Jejich rozhodnutí už soudní moci nabylo.
před 2 hhodinami

Svaz: Závazné dohody k dostavbě Dukovan zatím nejsou, jde jen o sliby

Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená. Šéf KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro ČT na začátku roku uvedl, že předpokládá zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan ve „značné míře“. Deklarovaných šedesát procent dle něj platí, nebude to však hned od začátku.
14:14Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Češi dosud vybrali na Ukrajinu sedm miliard

Češi poslali za tři roky plnohodnotné ruské invaze na pomoc Ukrajině nejméně 6,9 miliardy korun. ČT to potvrdila Milada Mašková Váchová z Člověka v tísni. Významná část humanitární pomoci se aktuálně týká velkých infrastrukturních projektů a oprav. Peníze na pomoc napadené zemi vybírá také iniciativa Dárek pro Putina, která ve spolupráci s ukrajinskou armádou posílá především vojenskou pomoc. Od začátku plnohodnotné ruské války už od lidí vybrala další téměř miliardu.
před 7 hhodinami

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 11 hhodinami

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 19 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...