Obce mají rekordní přebytky a podezíravě sledují záměry státu

5 minut
Události: Hospodaření samospráv
Zdroj: ČT24

Obce a kraje dál hospodaří s rekordními penězi. Poslední data ministerstva financí ukazují, že mají druhý nejvyšší přebytek v novodobé historii, bezmála 28 miliard korun. Spory se však vedou o to, jak ho využít, i o novelu zákona o rozpočtovém určení daní.

Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Miloš Nový (TOP 09) považuje za neudržitelné, že peníze obcí a krajů leží neúčelně na bankovních účtech. „Stát z toho v podstatě nemá nic.“

Výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková mu oponuje. Poukazuje na to, že města a obce se snaží investovat, ale trpí nejistotou ohledně rozpočtového určení daní. „Nikdy nevíme, jak se rozhoupe. Ač vláda slíbila, že nebude sahat na daně, tak vidíme, jak se to turbulentně neustále mění.“

Spor o rozdělování daní

Vláda v květnu schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní, jejímž cílem je mezi jiným posílení daňových příjmů krajů. Proti novele ale vystoupil například Svaz měst a obcí i část koalice. „Jasně bylo slíbeno, že to bude neutrální vůči obecnímu rozpočtovému určení daní. Opak je pravdou, 95 procent obcí a měst půjde do minusu,“ uvedl svaz ve svých tiskových materiálech.

Zástupci měst a obcí chtějí o penězích mluvit i na schůzce s premiérem. Samosprávy tvrdí, že úprava předložená ministerstvem financí připraví 5,5 tisíce obcí v součtu o tři a půl miliardy.

Ministerstvo chce, aby se při rozdělování peněz ze sdílených daní vycházelo místo dat statistického úřadu z registru osob. „Registr obyvatel je přesnější, protože ČSÚ dopočítával ta data zhruba v 10 procentech. Máme za to, že se má vycházet z reálného počtu obyvatel té které obce,“ hájí nový přístup místopředseda poslaneckého klubu Michael Kohajda (KDU-ČSL).

Návrh se však nelíbí ani části vládní koalice. „Není možné takto zásadně měnit rozpočty. Neříkám, že všech obcí, ale některých obcí a měst by se to opravdu dotklo poměrně zásadně – někde okolo deseti procent. Tvrdíme, že je potřeba najít takovou shodu, aby ty obce nebyly poškozeny,“ uvedla poslankyně STAN Michaela Šebelová. Také starosta Třebíče Pavel Pacal (STAN) očekává, že by to pro jeho město znamenalo méně peněz.

Zástupci samospráv navrhují dopady na některé obce zmírnit. Víc mají dostat například ty, které podporují podnikání. Část koalice je pro. Ministr financí chce o změnách jednat. Trvá ale na rozpočtově neutrální variantě. „Pojďme se bavit a třeba najdeme nějaký model, který bude řešit procesní stránku a zároveň nepřipraví obce o tolik financí,“ navrhuje člen sněmovního rozpočtového výboru Jiří Havránek (ODS).

Místopředsedkyně poslaneckého klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová říká, že Svaz měst a obcí, který také připravil svůj protinávrh, musí s ministerstvem financí domluvit variantu, která bude vůči městům a obcím neutrální.

Úvodní debatu o penězích pro samosprávy zatím poslanci nedokončili. Vrátí se k ní pravděpodobně v září. Během podzimu se chce koalice dohodnout i na případných úpravách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 2 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 3 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 9 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 10 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 11 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 11 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 12 hhodinami
Načítání...