Nestrašme dopředu, říká k úvahám o pomalejším růstu důchodů Jelínková

83 minut
90’ ČT24 – Spor o důchody – o kolik je zvyšovat?
Zdroj: ČT24

Strany vládní koalice SPOLU uvažují o pomalejším růstu důchodů, které doporučuje kvůli ozdravení veřejných financí také Národní ekonomická rada vlády (NERV). Podle místopředsedkyně KDU-ČSL Šárky Jelínkové by se měla příští rok zvážit celková ekonomická situace, pak až by se o takovém kroku mělo rozhodovat. Takový zákon by opozice nepodpořila. Budeme sledovat, co vláda připravuje, podotkl člen sněmovního výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (ANO). To, že se jedná o špatný krok, si myslí rovněž ekonom a bývalý člen NERV Richard Hindls.

Odborníci dlouhodobě říkají, že právě senioři patří mezi skupiny, které jsou nejvíce ohroženy chudobou. „My jako lidovci vnímáme seniory, a především rodiny s dětmi jako opravdu zranitelné skupiny v této době,“ souhlasí Jelínková.

„Připravovaná lednová valorizace důchodů proběhne v té výši, v jaké byla naplánována. Mělo by to být zhruba 850 korun na jednoho důchodce a mělo by zůstat i schválené výchovné,“ uvedla. „Nestrašme tedy dopředu. Bavíme se o nějaké budoucnosti, o diskusi,“ dodala.

V příštím roce by se podle Jelínkové měla zvážit celková tuzemská ekonomická situace. „A tedy také to, jestli k tomuto kroku přistoupíme. To, že se o něm budeme bavit, neznamená, že ho budeme aplikovat,“ sdělila.

Pravidelné zvyšování důchodů
Zdroj: NERV / ČT24

Zákon zpomalující růst důchodů by ve sněmovně nepodpořila opozice. „To, co vládní koalice připravuje, budeme velmi pečlivě sledovat. Uvidíme, s čím přijde. Prozatím signál koalice SPOLU (…) mě nenechává klidným, protože pokud bychom neměli navyšovat důchody v tempu, v jakém rostou třeba ceny potravin, tak se senioři mohou obracet pouze na potravinové banky,“ okomentoval Juchelka. 

Penze by rostly dál, ale tempo by bylo o desetikoruny nebo nižší stokoruny pomalejší než nyní. Záleželo by na výši mezd a inflaci. „Samozřejmě to bude zasazeno do celkového ekonomického rámce a do situace, ve které se budeme nacházet,“ uvedla Jelínková.

„Ale chtěla bych připomenout, že vláda nachystala další podpory, o které si mohou žádat i senioři. Je zde možnost třeba příspěvku na bydlení. (…) Byla také spuštěna Nová zelená úsporám Light, která se může dotknout i seniorů,“ uvedla jako příklad.

Jsme si vědomi nespravedlnosti při valorizaci, připustila Jelínková

Důchody se zvyšují každým rokem kvůli zákonné valorizaci a příspěvkům, které vlády přidávají navíc. V roce 2021 si tak senioři přilepšili průměrně o více než osm set korun, o rok dříve o devět set. Letos se důchody zvýšily už třikrát z důvodu vysoké inflace. Nejprve v lednu o osm set korun a poté dvakrát mimořádně v červnu a v září. 

„Tak, jak je ten zákon udělaný, tak pomáhá více těm, kteří mají vyšší důchody,“ připustila Jelínková. „V rámci důchodové komise chystáme novou strukturu a sestavování důchodů. (…) Všechny tyto úvahy budeme zahrnovat. A jsme si vědomi této nespravedlnosti při valorizaci,“ uvedla.

Již řadu let se v Česku hovoří o důchodové reformě, stále na ní však není shoda. „Důležité je uvést, že současných seniorů se žádná důchodová reforma týkat nebude,“ upozornil Juchelka. „Týká se to těch, kteří se narodili v sedmdesátých letech, ti by do toho měli mluvit nejvíce,“ dodal s tím, že ministerstvo práce ji snad v roce 2024 představí.

„Myslím, že se postupně blížíme ke konsensu. Tedy že by měl být nějaký minimální důchod, třeba kolem deseti až dvanácti tisíc, také zásluhová část,“ uvedla Jelínková s tím, že na zásadních principech se vláda s opozicí shodne. „Pak budeme dolaďovat detaily,“ dodala.

Státní výdaje konkrétně na starobní důchody v posledních letech výrazně vzrostly. Od roku 2008, kdy činily zhruba 222 miliard korun, na téměř dvojnásobek. V roce 2021 stát na penze vynaložil téměř 434 miliard korun. Průměrný důchod se za tu dobu zvýšil z 9638 korun na 15 425 v prosinci roku 2021. 

Hindls: Chtít po nejstarších, aby řešili problém státního rozpočtu, je nezodpovědnost

Přistoupit k pomalejšímu růstu důchodů není podle ekonoma a bývalého člena Národní ekonomické rady vlády Richarda Hindlse správným rozhodnutím. „Je to nejzranitelnější část populace. Dnes zhruba desetina důchodců nemá ani třináct tisíc základní starobní důchod,“ upozornil.

„Nemůžeme se o důchodcích bavit jako o homogenní skupině. Jsou lidé, kterým je sedmdesát, mají ještě nějakou energii. Ale pak jsou lidé, kterým je osmdesát, pětaosmdesát, devadesát – chtít po nich, aby se jim zpomalil růst penzí, (…) aby řešili problém státního rozpočtu, je nezodpovědnost,“ myslí si ekonom.

NERV navrhuje zrušit také takzvané výchovné, tedy pět set korun za každé vychované dítě pro toho rodiče, který o dítě pečoval. Poradní orgán argumentuje tím, že to státní rozpočet vyjde ročně na devatenáct miliard korun. Takový krok by byl podle ekonoma nesmyslný. „Výchovné se začne vyplácet příští rok a my už hovoříme o tom, že nebude? Jak se to lidem bude vysvětlovat?“ táže se Hindls.

Česká společnost stárne, seniorů postupně přibývá. Lidé nad pětašedesát let v tuto chvíli tvoří pětinu obyvatel republiky. Podle Hindlse je pro Česko zásadní, aby došlo k důchodové reformě. „Bohužel, výsledky za posledních dvacet let jsou velmi tristní, politická shoda zde nebyla,“ okomentoval.

Kromě zpomalení růstu důchodů a zrušení výchovného navrhuje NERV další opatření, která mají ušetřit peníze státní kase. Rada navrhuje například zrušit státní podporu stavebního spoření. Dále by poradní orgán snížil a zkrátil podporu v nezaměstnanosti. Slevy na jízdné by vrátil do stavu ze srpna 2018, tedy před zavedením plošných slev pro studenty a seniory.

„Všechny ty návrhy jsou v řádu nízkých jednotek miliard. A my se bavíme o 295 miliardách rozpočtového schodku,“ zhodnotil Hindls. „O některých těchto věcech se asi hovořit dá, ale nemyslím si, že je to zásadní řešení. Zásadní řešení musí přijít na příjmové straně,“ dodal. „Dřív nebo později někdo bude muset říci, že příjmová strana se bude muset změnit. A to je o politickém rozhodnutí“.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) návrh zpomalení růstu důchodů zvažuje zařadit do úsporného balíčku, kterým chce v roce 2024 ušetřit sedmdesát miliard korun. „Kdyby se vrátila superhrubá mzda, máme devadesát, možná sto (miliard),“ hodnotí ekonom. „Z vody guláš neuvaříte. Potřebujete do něho ingredience. Ty se musí hledat na obou stranách – na příjmové i na výdajové straně,“ uzavřel Hindls.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 7 mminutami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 38 mminutami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 1 hhodinou

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 1 hhodinou

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 3 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...