Nerudová, nebo Síkela? STAN rozhodne o nominaci na eurokomisaře

5 minut
Události: STAN bude rozhodovat o nominaci na eurokomisaře
Zdroj: ČT24

Hnutí STAN by mělo v pondělí rozhodnout, koho nominuje na pozici eurokomisaře. Zmiňují se hned dvě možná jména – nově zvolená europoslankyně Danuše Nerudová a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Kabinet má kandidáta oficiálně navrhnout do konce srpna. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) by ale o jménu mohlo být jasno dříve. Pro Česko chce získat silné, ideálně ekonomické portfolio. Předseda vlády také uvedl, že se jménem kandidáta souvisí i šance na dosažení silného postu. Už nyní na evropské úrovni vede neformální jednání – další ho čeká v pondělí v Bruselu.

„Počkám na to, s jakou nominací přijde hnutí STAN, které podle mého názoru a podle koaličních dohod má skutečně právo nominaci provést. A pak musíme ve vládě ve velmi otevřené diskuzi a s velkou odpovědností rozhodnout o tom, kdo bude naším kandidátem,“ uvedl Fiala.

Nominace má vzejít od koalice Pirátů a STAN podle dohody po sněmovních volbách. A nic na tom nezměnily ani výsledky evropských voleb. „Co se dohodne, to má platit. My dohody ctíme, byť samozřejmě i u nás v našich řadách občas slýcháme, že je to teď vzhledem k výsledku voleb docela velkorysé,“ řekla šéfka sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Očekává se, že STAN se rozhodne pro jedno z často skloňovaných jmen. Vedení mluví i o možných portfoliích. „Témata jako je vnitřní trh, energetika, anebo i téma regionů je nám velmi blízké. Ale vždy to bude o té silné osobnosti,“ poznamenal 1. místopředseda strany Lukáš Vlček. Pro koho bude hlasovat, prozradit nechtěl. Volba bude tajná.

„Josef Síkela bezesporu splňuje i ty předpoklady, které v evropské politice musíte mít, abyste získal silné portfolio. Ale není jediný, já to nechci zužovat personálně,“ řekl ministr financí a 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

I když premiér v rozhovoru pro Českou televizi mluvil v souvislosti s nominací právě přímo o Starostech, není to jediný návrh v koalici. Piráti během víkendu na setkání širšího vedení vyhodnocovali výsledky evropských voleb. Před jednáním i po něm předseda strany Ivan Bartoš zopakoval, že stále mají svého kandidáta na eurokomisaře. „Marcel Kolaja má nominaci celostátního fóra. A zda budeme úspěšní, třeba v získání digitálního portfolia, to ukáže vyjednávání na úrovni vlády,“ sdělil s tím, že Kolaja je nominantem Pirátů. „Budeme se o tom bavit s koaličními partnery,“ dodal.

Opoziční ANO má ke jménům, o kterých se mluví, výhrady. Na místě by podle hnutí bylo, aby koaliční politici přihlíželi i k výsledkům voleb. „A zvážili jména těch komisařů, protože to, jaký komisař tam bude, jak zkušený člověk to bude, bude samozřejmě rozhodovat o tom, jaké portfolio dostaneme, na co budeme mít nárok,“ upozornil nově zvolený europoslanec Jaroslav Bžoch (ANO).

„Ten eurokomisař pracuje pro Evropskou unii, nikoliv pro Českou republiku. I když je z České republiky. Takže je úplně jedno, jaké má portfolio a je úplně jedno, kdo to je,“ míní předseda poslanců SPD Radim Fiala.

Podpora evropského výboru

Kandidáta bude čekat ještě jednání sněmovního evropského výboru. Přímo sice nerozhoduje – i tak ale jeho usnesení může hrát roli. „Pokud komisař jede s negativním stanoviskem Parlamentu České republiky, což znamená našeho výboru, tak to rozhodně není dobré znamení,“ poznamenal předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

A klíčové bude schvalování parlamentu evropského. Tam všechny kandidáty na eurokomisaře čeká slyšení – takzvané grilování.

Zájem o silné portfolio

Evropskou komisi tvoří členové z 27 unijních států. Každému přiděluje předseda či předsedkyně Komise odpovědnost za určitou oblast politiky. A jak už bylo uvedeno, česká vláda by ráda získala významný post – tedy takový, pod který spadá generální ředitelství, což je něco jako ministerstvo. V současnosti jsou to například rozpočet a správa, hospodářství, zemědělství, energetika, nebo vnitřní trh.

„Ono to závisí na spoustě faktorů. I třeba na tom, kdo bude předseda Evropské komise a jakým způsobem budou nakonec strukturována portfolia pro jednotlivé komisaře, protože i to se může měnit. Ale to všechno si musí sednout potom dohromady a já věřím, že bychom mohli být úspěšní,“ uvedl Fiala.

Česku se dosud takové portfolio získat nepovedlo. V komisi tuzemsko zastupovali tři muži a jedna žena. Oblast zdraví a ochranu spotřebitele měl na starost Pavel Telička. Zaměstnanosti, sociálním věcem a rovným příležitostem se věnoval expremiér Vladimír Špidla. Štefan Füle se soustředil na rozšíření Unie a politiku sousedství. Věra Jourová usedla v komisi hned dvakrát. V té současné zastává post místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 9 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 2 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 6 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 9 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 9 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 10 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 11 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...