Nečasova vláda získala důvěru sněmovny

Praha - Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) získala důvěru sněmovny. Pro kabinet ODS, TOP 09 a lidí kolem vicepremiérky Karolíny Peake (dříve VV) hlasovala potřebná nadpoloviční většina přítomných poslanců - 105 ze 198. Důvěru kabinetu vyslovili i poslanci za VV Miroslav Petráň a Milan Šťovíček a nezařazení poslanci Pavel Bém a Michal Doktor. Vláda požádala dolní komoru o důvěru po tom, co skončila koalice občanských demokratů a TOP 09 s Věcmi veřejnými. Prvním významným krokem kabinetu poté má být hledání nového ministra školství. Vicepremiérka Peake zdůraznila, že vláda musí získat zpět důvěru občanů. Podle opozice by ke zlepšení politické situace pomohly spíše předčasné volby.

Hlasování předcházela devítihodinová debata zejména opozičních poslanců, kteří nešetřili opakovanou kritikou na adresu kabinetu, voláním po jeho odchodu a po předčasných volbách. Rozhodování o osudu kabinetu se nezúčastnili pouze David Kádner a jeho bývalý stranický kolega Jaroslav Škárka. Kabinetu tak k získání důvěry stačilo 100 hlasů.

Nečas zdůraznil, že víc poslanců než 105 získala česká vláda jen po uplynulých volbách. „Za dvacet let existence Poslanecké sněmovny jenom jednou vyslovila sněmovna vládě důvěru větší většinou, a to bylo v srpnu 2010, kdy to bylo 118 hlasů. Jsem rád, že se našel dostatečný počet poslanců, kteří chtějí podpořit reformní program vlády. Vlády, která na sebe vzala nelehký úkol – konsolidovat veřejné finance, provést modernizační reformy naší země a dělat kroky, které povzbudí konkurenceschopnost naší ekonomiky,“ řekl Nečas po hlasování. V nejbližších dnech chce koalice najít ministra školství.

Peake chce vytvořit stranu

„Bylo by jednoduché a laciné říkat, že teď zavládla nějaká důvěra. Jsme na začátku druhé šance této vlády ukázat, že lze vládnout srozumitelně a lze se aspoň pokusit vrátit politice důvěru veřejnosti, kterou se nám podařilo i společně s opozicí dovést do nízkých parametrů,“ dodala Peake. V nejbližších dnech chce vytvořit politickou stranu a paralelně i poslanecký klub. Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je získaná důvěra hlavně závazkem.

Sobotka: Předčasné volby by byly lepší

Podle opoziční ČSSD má sice vláda na své straně sněmovní většinu, ztratila ale důvěru svých občanů. „V dnešním hlasování sice vyhrál Petr Nečas, vyhrála paní Peake, ale prohrála politická kultura, prohráli občané České republiky a prohrála Česká republika jako taková,“ uvedl lídr ČSSD. Výsledek hlasování je podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky promarněnou příležitostí na rychlou změnu, která by zemi vyvedla z krize vládnutí a obtížné hospodářské situace. Lepším řešením by byly předčasné volby, uvedl Sobotka.

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že vládě nedává příliš dlouhé trvání, pokud chce pokračovat v nepopulárních opatřeních. „Spory uvnitř takzvané koalice samozřejmě přetrvávají. Až přijdou první zákony, které se budou týkat zejména daňových věcí. Vidím tady veliké rozdíly mezi těmi, kteří hlasovali pro vyslovení důvěry, a mezi tím, co se chystá.“ KSČM podle Filipa nepočítá s tím, že by vyvolala hlasování o důvěře: „Myslím, že ten moment nastolí sama koalice. Nemusíme nic vyvolávat. Spory uvnitř koalice budou dramatické zanedlouho.“

Hlasování předcházela devítihodinová debata zejména opozičních poslanců, kteří nešetřili opakovanou kritikou na adresu kabinetu, voláním po jeho odchodu a po předčasných volbách. Rozhodování o osudu kabinetu se nezúčastnili pouze David Kádner (VV) a jeho bývalý stranický kolega Jaroslav Škárka. Kabinetu by tak k získání důvěry stačilo 100 hlasů.

Den hlasování o důvěře - shrnutí (zdroj: ČT24)