Mynářův právník podal žalobu kvůli neudělení bezpečnostní prověrky

Právník hradního kancléře Vratislava Mynáře podal v pátek žalobu kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. Napadá v ní třeba proceduru projednání věci Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ). O neudělení bezpečnostní prověrky NBÚ rozhodl v září, Mynář následně neuspěl ani s rozkladem.

Neudělení prověrky na stupeň přísně tajné už nabylo právní moci. Kancléř se ale může proti rozhodnutí bránit soudně u pražského městského soudu, což podle právního zástupce Lukáše Trojana nyní učinil. „V obecné rovině mohu sdělit, že je to poměrně obsáhlé podání, které má několik rovin,“ řekl Trojan.

V procesní rovině prý žaloba polemizuje se způsobem, jakým NBÚ o věci rozhodoval. „Napadáme proceduru jako takovou,“ poznamenal. Další část tvoří argumentace proti jednotlivým důvodům, které NBÚ uvedl jako důvod pro neudělení bezpečnostní prověrky.„Snažíme se podrobně vysvětlit, proč se NBÚ mýlí,“ řekl Trojan s tím, že konkrétnější zatím být nemůže.

Trojan: Výtky NBÚ se netýkaly nízké ceny za nákup domu

Vyloučil ale, že by se výtky NBÚ týkaly financí Mynáře, údajně podezřele nízké ceny při nákupu jeho vily v Praze nebo autonehody, kterou Mynář v mládí v opilosti způsobil. Mynář už dříve řekl, že autonehoda se stala před více než 20 lety, a nespadá proto do prověřovaných záležitostí. Proto ji prý v dokumentech neuvedl, což NBÚ po podání rozkladu uznal.

Trojan také odmítl, že by mezi argumenty pro neudělení prověrky byl Mynářův kontakt s manažerem Petrem Kovylinem. Styky s ním podle páteční Mladé fronty DNES stály bezpečnostní prověrku šéfa vojenské prezidentské kanceláře Rostislava Pilce.

Prezident Mynáře do ukončení soudního sporu neodvolá

Pokud Mynář u pražského městského soudu neuspěje, bude moci podat stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. I když neudělení prověrky je již pravomocné, do konečného soudního rozhodnutí ho prezident Miloš Zeman z funkce neodvolá. Několikrát řekl, že i v případě neúspěchu u soudu pro něj nalezne na Pražském hradě důstojné místo.

Mynářovi právníci zároveň se žalobou podávají stížnost na únik informací z NBÚ. Nelíbí se jim, že se v novinách psalo ještě před oficiálním vydáním rozhodnutí, jak by měl verdikt NBÚ dopadnout. Informace podle Trojana nemohl vynést nikdo jiný než zaměstnanci NBÚ, protože Mynář ani jeho právníci do spisu nenahlíželi. NBÚ už dříve kategoricky odmítl, že z něj informace unikly. Vyjádření vnímá NBÚ jako poškozování dobrého jména.

Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky téměř tři roky. Před žádostí o prověrku uvedl, že ji pro výkon funkce podle zákona nepotřebuje.