Měl být obětí mafiánů, teď ho hledá policie za vydírání podnikatelů

Nahrávám video
UDÁLOSTI: Slovensko vydalo evropský zatykač na Armana Aharonjana
Zdroj: ČT24

Před dvěma lety česká justice definitivně prohrála v boji o uvěznění Arména Andranika Soghojana odsouzeného v Česku za objednávku vraždy. Její pachatel se tehdy spletl a zamýšlená oběť přežila. Měl jí být Arman Aharonjan, který je dnes podle policie jednou z ústředních postav ruskojazyčného prostředí ve střední Evropě. Stále by mohl být v Česku a nyní po něm na základě slovenského zatykače začala pátrat policie.

Arman Aharonjan měl zemřít při mafiánském vyřizování účtů v roce 2007. Místo něj zahynul člověk, který se spory ruskojazyčného podsvětí neměl nic společného, zatímco Aharonjan hraje i dnes významnou roli mezi podsvětím.

Hledá ho proto slovenská policie, podle níž vedl gang, který přepadal podnikatele a chtěl od nich peníze na úhradu neexistujících dluhů. „Na osobu byl vydaný evropský zatýkací rozkaz ve věci zločinu omezování osobní svobody a vydírání,“ přiblížil mluvčí slovenského policejního prezidia Michal Slivka.

Aharonjan v posledních letech pobýval v Praze, objevoval se asi na pěti místech, oficiální adresu měl v panelovém domě v Praze 4, podle sousedů se ale pouze občas objevil, aby vybral poštovní schránku. Když se po něm začala poohlížet slovenská policie, zmizel.

Policie stále hledá i Soghojana

Mezinárodní zatykač ale není vydán pouze na Arména, který se kdysi znelíbil Andraniku Soghojanovi známému jako vor v zakoně, jak se říká hlavě ruskojazyčné mafie. Zatykač je stále vydán i na Soghojana samotného. Kdysi se mu podařilo vyklouznout z rukou policie, která ho zadržela po nepovedené vraždě, jejíž obětí se místo Aharonjana stal řidič tehdejšího šéfa Sazky. Soud ho nakonec prohlásil vinným z organizování vraždy, jenomže i když Soghojana zadržely arménské úřady, nakonec ho propustily.

Země nemá s Českem dohodu o vydávání a jerevanský soud odmítl prodloužit jeho vazbu s odůvodněním, že z Prahy nedorazily potřebné dokumenty. Později ještě arménské ministerstvo spravedlnosti odmítlo převzetí českého rozsudku.

  • listopad 2007 - Na pražských Vinohradech kdosi zastřelil řidiče tehdejšího šéfa Sazky Aleše Hušáka. Později vyšlo najevo, že vražda nesouvisela s Hušákem ani jeho řidičem, byl to omyl.
  • duben 2009 - Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) oznámil, že policisté zadrželi skupinu osob napojenou na ruskojazyčný organizovaný zločin v ČR. Mezi zadrženými byl i Armén Andranik Soghojan, který podle ní představoval takzvaného „vora v zakoně“, tedy vysokou autoritu zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu. Policie obvinila Soghojana z toho, že usiloval o život arménského podnikatele.
  • červen 2009 - Pražský městský soud uložil Ukrajinci Timuru Treťjakovovi doživotí za nájemnou vraždu řidiče Sazky a pokus o vraždu arménského podnikatele. Soud předvolal jako svědka i Soghojana, který podle policie vraždu objednal. Odvolací soud zmírnil Treťjakovovi trest na 22 let vězení.
  • červen 2010 - Soud začal řešit případ Soghojana a dalších obžalovaných. Soghojan odmítl vypovídat, obžalobu označil za nepravdivou.
  • září 2010 - Detektivové z ÚOOZ obvinili Soghojanova advokáta Julia Kramariče z podplácení svědků. Obvodní soud v roce 2013 uznal Kramariče vinným z podplácení a uložil mu roční podmínku a zákaz výkonu činnosti advokáta na 2,5 roku. Městský soud v Praze následně rozsudek zrušil, ale Kramaričovo chování označil za neetické a v rozporu se zákonem o advokacii. Kvůli promlčecí lhůtě se případem nemohla zabývat ani advokátní komora v kárném řízení.
  • říjen 2010 - Městský soud v Praze zprostil Soghojana obžaloby. Spolu s ním osvobodil i další tři muže. Všechny propustil z vazby, Soghojan poté opustil ČR.
  • duben 2011 - Vrchní soud v Praze částečně zrušil zprošťující verdikt z října 2010 a případ vrátil Městskému soudu v Praze. Ten Soghojana a další čtyři muže podezřelé z objednání vraždy po roce znovu osvobodil. To ale vrchní soud i podruhé zrušil.
  • únor 2013 - Městský soud v Praze uložil Soghojanovi dvaadvacetiletý trest vězení. Jeho spoluobžalovaní si vyslechli tresty od 12 do 18 let. Odsuzující rozsudek padl poté, co kauzu dostal na starost jiný soudce.
  • říjen 2014 - Arménská policie Soghojana zadržela. Česko s Arménií dlouho diskutovalo o tom, že by si Soghojan odpykal trest ve své vlasti. Arménské úřady pak informovaly Prahu, že vydání zadrženého muže do ČR místní zákony neumožňují.
  • leden 2015 - Jerevanský soud Soghojanovi neprodloužil vazbu, „vor v zakoně“ tak znovu vyšel na svobodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

GIBS obvinil dvacet policistů z dálničního oddělení Domašov

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila 20 policistů z dálničního oddělení v Domašově na Brněnsku, a to pro podezření ze zneužití pravomoci a část i z přijímání úplatků, napsal ve čtvrtek Deník.cz. Obviněným hrozí několikaleté tresty. Případ je z roku 2022.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoČtvrtina Čechů sportuje méně než jednou měsíčně, i z finančních důvodů

Čtvrtina Čechů se hýbe méně než jednou měsíčně. Přibývá přitom těch, kteří za hlavní bariéru označují finanční náročnost sportů a v žebříčku oblíbenosti tak vedou dál outdoorové aktivity, například turistika nebo cyklistika, vyplývá z pravidelného průzkumu společnosti Multisport. Na druhé straně ale narostla i skupina lidí, kteří jsou ochotní vydat za sport měsíčně přes 1500 korun a zvedají návštěvnost posiloven. Polovina dětí pak podle průzkumu nemá pravidelný pohyb – některé školy proto zkouší tělesnou výchovu každý den.
před 4 hhodinami

VideoLanovka v Moravském krasu znovu vozí turisty

Nejstrmější lanovka v Česku – v Moravském krasu – nyní znovu vozí turisty. Provozovatel ji přes zimu vybavil novým elektrickým zařízením, má výkonnější motor a je napojená na centrální dispečink v Rakousku. Rekonstrukce navázala na třicetileté výročí provozu. Kabiny překonají 130 výškových metrů u propasti Machocha za dvě minuty. Pro některé návštěvníky je to šance stihnout prohlídku Punkevních jeskyní. Pro jiné zkouška odvahy, pokud mají strach z výšek. Na strmou dráhu budou vzpomínat také montéři, kteří ji po třiceti letech provozu přes zimu zmodernizovali. Změnily se hlavně takzvané vnitřnosti lanovky ukryté ve strojovně. Od počátku svého provozu v devadesátých letech svezla lanovka přes čtyři a půl milionu cestujících.
před 4 hhodinami

„Vyřešil jsem ho.“ Klempíř odvolal Baxu ze správní rady Pražského jara

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal svého předchůdce ve funkci Martina Baxu (ODS) ze správní rady Pražského jara, kterou dosud Baxa vedl jako její předseda. Vyřešil jsem ho, napsal Klempíř o Baxovi na sociální síti X. Baxa chce dál bojovat za svobodnou a nezávislou kulturu, uvedl bývalý ministr kultury na stejné síti. Do sporu se předtím dostali kvůli rozdělování dotací na filmy. Klempířův krok kritizují zástupci opozice.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Vláda bude denně určovat maximální cenu paliv

Vláda ve čtvrtek na mimořádném zasedání projednala opatření proti vysokým cenám pohonných hmot v Česku. Rozhodla o regulaci marží na 2,50 koruny u nafty i benzinu a snížení spotřební daně. Ta u nafty klesne o 2,35 koruny. U benzinu se daň měnit nebude. Kabinet také denně určí maximální cenu paliv, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Opatření začnou platit od středy 8. dubna.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

O pronájem pozemků u Hustopečí zasažených benzenem má zájem Diamo

Pozemky soukromých vlastníků v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, které před více než rokem zasáhl toxický benzen při nehodě vlaku, by si mohl pronajmout státní podnik Diamo. Firma to nabídla majitelům pozemků, kterých je 45. Projednat to s nimi chce v polovině dubna na veřejném slyšení, zjistila agentura ČTK. Pozemky, které procházejí sanací, mají rozlohu zhruba jedenáct hektarů, od nehody vlaku leží ladem. Odškodnění se jejich majitelé zatím nedočkali, požadovat ho budou moci až po viníkovi nehody. Vyšetřování dosud nebylo ukončeno, řekla policie.
před 8 hhodinami

Důvěra v armádu dál roste, věří ji nejvíce lidí za několik let, ukázal výzkum

Důvěra lidí v armádu dál roste, věří jí přibližně tři čtvrtiny respondentů. To je nejvíce zhruba od poloviny roku 2022, vyplývá z průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnila agentura STEM. Policii důvěřuje 77 procent lidí, od minulého měření loni v září je to ale o dva procentní body méně.
před 10 hhodinami

Správa železnic zahájí i modernizaci tratě Ruzyně–Kladno

Správa železnic (SŽ) do dvou týdnů zahájí modernizaci tratě z Ruzyně do Kladna. Pokračovat bude také v přípravě vysokorychlostních tratí. Mezi důležité projekty, které letos začnou, patří rekonstrukce železničního uzlu v Hradci Králové, příprava zakázky na elektrizaci trati z Českých Velenic do Veselí nad Lužnicí nebo rekonstrukce nádražních budov v Chebu a Táboře. V letošním roce bude Správa železnic podle schváleného rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury hospodařit se 72,2 miliardy korun, což je meziročně o 9,5 miliardy více.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...