Levnější gripeny? Stockholm zvolna couvá

Praha - Dohodne se Česko se Švédskem na dalším pronájmu gripenů? Premiér Petr Nečas minulý týden švédskou stranu varoval, že její poslední nabídka není pro Česko výhodná a armáda si může místo gripenů pořídit jiné stroje.  Český vyjednavač Jiří Šedivý, je dnes přesvědčen, že Česko nakonec dosáhne výhodnější podmínky než doposud.

Švédsko chce uzavřít s Českem dohodu o prodloužení pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen. Česko-švédské partnerství je prý důležité a dosažení dohody je nejvýhodnějším řešením pro obě země, informovala švédská ambasáda v Praze na svých webových stránkách.

"Švédská agentura pro export v oblasti obrany a bezpečnosti (The Swedish Defence and Security Export Agency, FXM) je z pověření švédské vlády zodpovědná za vyjednávání o letounech Gripen. FXM se naplno věnuje úspěšnému dokončení jednání, které povede k prodloužení smlouvy o pronájmu letounů Gripen," stojí na webu ambasády.

První náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, který za Česko vyjednávání se Stockholmem vede, nejnovější vyjádření Švédů kvitoval. „Zaznamenali jsme s uspokojením prohlášení švédské strany ohledně ochoty pokračovat v jednání a dosáhnout obecně uspokojivého výsledku. Věřím tomu, že dosáhneme lepší nabídky, než kterou jsme doposud dostali,“ konstatoval.

Český postoj: Maďarsko má gripeny výhodně, my chceme totéž

Za vzor si český vyjednávací tým bere Maďarsko, které se na prodloužení pronájmu gripenů dohodlo se Švédskem na konci ledna. Jejich armáda je používá od roku 2006 a nová smlouva vyprší za čtrnáct let. „Máme informace jen zprostředkované, protože maďarská smlouva je v režimu 'důvěrné'. Z toho, co víme, hlavně z prohlášení maďarského ministra obrany a premiéra, máme pocit, že dostali velmi dobrou nabídku a že bychom měli usilovat o minimálně stejně výhodnou,“ říká Šedivý.

Premiér Petr Nečas chce o prodloužení pronájmu gripenů jednat se Švédskem do konce listopadu. Zároveň k tomuto datu připraví i podklady pro případný tendr. Vláda letos v únoru rozhodla, že se před vypsáním otevřeného tendru ještě pokusí vyjednat se švédskou stranou pokračování pronájmu na několik dalších let do doby, než se zlepší ekonomická situace a bude možné otázku stíhacího letectva definitivně vyřešit.

„Momentálně si nedovedu představit armádu bez vlastních supersoniků, nicméně si dovedu představit, že to nemusí být gripeny,“ prohlásil Nečas. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) zdůraznil, že ČR není v situaci, kdy by neměla na výběr, a on na poslední nabídku švédské strany kývnout nemůže.

Šedivý: Budoucnost gripenů se měla řešit už před čtyřmi lety

Obdobně se vyjádřil i Šedivý; Švédsko je navíc ochotné i v případě ukončení spolupráce pronajmout Česku gripeny na překlenovací období. Případné vypsání tendru totiž nepřijde včas a pronájem letadel zřejmě vyprší dřív, než česká armáda získá alternativu. Tuto skutečnost ostatně Vondrův náměstek kritizoval s tím, že budoucnost nadzvukového letectva měly řešit už minulé vlády. „Mělo se to začít řešit v roce 2008,“ podotknul.

Pronájem 14 švédských stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Česko letadla zaplatí do deseti let formou každoročních splátek. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky také Jihoafrická republika a Thajsko.

Vydáno pod