Lékařské odbory zmírnily formu plánovaných protestů

K odmítání přesčasů nad zákonný limit lékaři v nemocnicích na podzim nepřistoupí. V rámci chystaného „Měsíce pravdy“ místo toho budou plošně zveřejňovat výkazy práce, aby veřejnost o nevyhovující situaci v nemocnicích věděla. Po jednání Lékařského odborového klubu to oznámil jeho předseda Martin Engel.

Česká lékařská komora (ČLK) ve spolupráci se zdravotnickými odbory a PR agenturou připravovala na podzim kampaň, jež měla vrcholit před krajskými volbami a chtěla upozornit na nedostatek lékařů v tuzemských nemocnicích.

Kdyby lékaři nepracovali nad povolených 416 hodin přesčasů ročně (tak jak to činí dosud), neměl by totiž záhy kdo sloužit a nemocnice by byly schopny zajistit zřejmě jen akutní péči. V současnosti totiž lékaři překračují přesčasy i dvaapůlkrát.

Předseda ČLK Milan Kubek opakovaně varoval, že překračování limitu přesčasů by nemocnice nebyly schopny zajistit péči o pacienty a mimo jiné prohlásil, že lékaři už lidem nemohou garantovat ani bezpečnost poskytované péče.

Engel: Dodržování přesčasů by péči zastavilo

Lékařské odbory pak počátkem června na společném jednání se zástupci vlády a zaměstnavatelů představily data o nedostatku lékařů a sester. Téměř tři čtvrtiny dotázaných v odborovém průzkumu odpovědělo, že kvůli nedostatku personálu se nemohou postarat o pacienty tak dobře, jak by chtěli nebo měli.

„Prezentace těchto faktů nepřinesla adekvátní odezvu vlády ani zaměstnavatelů, což považujeme za krajně nezodpovědné,“ řekl Engel, přesto se ale zdá, že podzimní síla zdravotnického protestu zeslábne, protože lékařské odbory od plánovaného dodržování vyměřených přesčasů ustoupili.

„Z provedených předběžných šetření vyplynulo, že striktní dodržování zákoníku práce by způsobilo zastavení péče v českých nemocnicích a mělo by dramatický dopad na pacienty, kteří za současnou situaci nenesou žádnou odpovědnost,“ uvedl Engel.

Podle ministerstva lékařů až tak málo není

Podle letošního průzkumu HealthCare Institute mezi řediteli nemocnic pociťuje nedostatek lékařů 83 procent ředitelů a 81 procent nedostatek sester. Meziročně je to nárůst o deset procent. Obavy o zajištění kvality péče stouply mezi řediteli o 22 procent a její dostupnosti o 17 procent.

Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že v systému tuzemské medicíny pracuje lékařů dost, v přepočtu na počet obyvatel je Česko v horším středu EU. Problém nemocnicím podle ministra Němečka způsobuje právě dodržování zákoníku práce, víc lékařů by potřebovaly také s ohledem na využívání nových technologií.

Mnohem větší problém podle Němečka je se zajištěním sester. Ty odcházejí z nemocničních JIP a směnných provozů nemocnic do ambulancí, kde je práce klidnější. Němeček by chtěl sestry motivovat růstem platů rychlejším, než mají lékaři, a zrušením povinnosti absolvovat vysokou školu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pavel vyzval poslance, aby se snažili o konsenzus v základních otázkách

Prezident Petr Pavel vyzval ve sněmovně poslance, aby nerezignovali na hledání shody a pokusili se vytvořit alespoň základní konsenzus mezi vládou a opozicí v otázkách bezpečnosti, vzdělávání, kvality zdravotní péče, energetické bezpečnosti nebo inovačního potenciálu. Zákonodárci by podle něj měli jít vzorem a ukazovat, že není nutné se vždy a na všem shodnout, ale je nutné spolu mluvit, poslouchat se a snažit se porozumět. Pavel mluvil ke stávající sněmovně poprvé. Prezident se mimo jiné vyslovil pro vyšší obranné výdaje a zastal se nevládních organizací.
14:01AktualizovánoPrávě teď

V Praze přistálo další letadlo s turisty z Blízkého východu

Další Češi se ráno vrátili z oblastí ohrožených konfliktem na Blízkém východě. Letadlo s asi dvěma sty krajany přiletělo z ománského Maskatu do Prahy, dalších dvě stě lidí se vrátilo už v noci. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje české ministerstvo zahraničí, asi 6,4 tisíce lidí. Nejvíce Čechů je ve Spojených arabských emirátech.
02:15Aktualizovánopřed 21 mminutami

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
před 31 mminutami

Akademický senát KTF UK zvolil Dvořáčka kandidátem na děkana

Akademický senát Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (KTF UK) v úterý zvolil kandidátem na děkana církevního právníka Jiřího Dvořáčka. Pro bylo osm z devíti přítomných senátorů. Jeho protikandidát Jaroslav Brož z volby odstoupil. Vyjádřil překvapení nad tím, že volební zasedání nebylo zrušeno vzhledem k odkladnému účinku, který v únoru přiznal Brožově stížnosti Nejvyšší správní soud (NSS). Ten pozastavil účinek rozhodnutí bývalé rektorky UK Mileny Králíčkové o odvolání Brože z funkce děkana z loňského února.
před 58 mminutami

Nikdo nám nedal žádné informace, stěžují si cestující, kteří se vrátili z Ománu

Cestující, kteří se do Česka vrátili druhým letadlem z Ománu, si po výstupu v Praze stěžovali na nedostatek informací i na dlouhý let s mezipřistáním. V Česku přistál letoun společnosti Smartwings před půl devátou dopoledne. Bylo v něm zhruba dvě stě lidí, většinou klientů cestovních kanceláří. Letoun, který odstartoval v pondělí z ománského města Salála, měl původně přistát v Praze v noci na úterý. Několik hodin ale strávil na mezipřistání v řeckém Heráklionu.
před 1 hhodinou

Konec uhlí přináší zlom, na který česká energetika není připravena

Řada hnědouhelných elektráren v Česku v současné době nevydělává peníze kvůli ceně emisních povolenek, jež musí platit. Vyplývá to z nového dílu ekonomické publicistiky ČT Bilance, který také upozorňuje, že překotný odchod od uhlí s sebou nese rizika pro české hospodářství.
14:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

ŽivěSněmovna má jednat i o pravomocích NKÚ

Vládní tábor chce na úterním sněmovním jednání řešit senátní ústavní novelu o pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřovat hospodaření České televize a Českého rozhlasu. Na programu jsou i další předlohy v prvním čtení. Patří k nim návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na uzákonění významného Dne české vlajky. Na úvod schůze vystoupil s projevem k poslancům prezident Petr Pavel.
14:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Seznam.cz podal žalobu na Babiše. Dlouhodobě lžou, říká premiér

Největší internetová firma v Česku Seznam.cz podala žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO). Důvodem jsou sílící útoky na společnost a ochrana dobré pověsti právnické osoby, sdělila mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová. Babiš řekl, že za výroky si stojí, média vlastněná Ivo Lukačovičem podle něj dlouhodobě lžou a manipulují, což prý může kdykoliv dokázat a také to udělá.
11:45Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...