Koalice se pře o výši minimální mzdy. Maláčová žádá osmnáct tisíc korun, hnutí ANO to odmítá

4 minuty
Spor o růst minimální mzdy
Zdroj: ČT24

Zatímco ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje rekordní zvýšení minimální mzdy v příštím roce ze současných 15 200 až na 18 tisíc korun, hnutí ANO to zásadně odmítá – obává se zvýšení nezaměstnanosti. Z toho důvodu prosazuje růst podstatně nižší, v řádu stokorun. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce, aby se během podzimu na minimální mzdě dohodly odbory se zástupci zaměstnavatelů. To se ale ještě nikdy v historii Česka nepodařilo.

„Nechceme zaostávat za Polskem a za Slovenskem. Chceme částku, aby lidé, kteří pracují, i když pracují za minimální mzdu, tak aby z ní dokázali vyžít,“ vysvětluje svůj návrh na navýšení minimální mzdy ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová.

„U nás je to navázáno na zaručenou mzdu, to znamená, že musí říct hlavně ti, kterých se to týká, jestli s tím souhlasí, nebo nesouhlasí,“ uvedl premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s tím, ať se na věci domluví tripartita.

Představy odborů a zaměstnavatelů o dalším růstu minimální mzdy jsou ale i letos velmi odlišné. Zatímco odbory souhlasí s plánem na zvýšení o téměř tři tisíce, zaměstnavatelé připouštějí maximálně pět stovek.

Vláda by měla podle Maláčové rozhodnout o zvýšení minimální mzdy v příštím roce do konce září, tedy ještě před sněmovními volbami. Minimální mzdu v Česku pobírá zhruba 150 tisíc lidí.

Důstojně uživit rodinu za minimální mzdu je někdy na hraně, říká žena

V roce 2015 požár připravil Soňu Bednárovou o domov. Teď pomáhá udržovat čisté ulice v Horním Maršově – pobírá minimální mzdu 15 200 korun hrubého. „Jsem ráda, že tu práci mám, protože kvůli koronaviru jsem o dřívější přišla a byla jsem rok na pracovním úřadě,“ vypráví Bednárová. Dodává však, že důstojně uživit za tuto částku sebe i rodinu bývá někdy obtížné.

„Člověk musí zaplatit nájem, elektřinu, děti mu chodí do školy, je to velmi složité a občas je to na hraně,“ říká.

Za svou práci by tak chtěla pobírat aspoň devatenáct tisíc hrubého, plán zvýšit minimální mzdu alespoň na osmnáct tisíc korun tak vítá. „Hlavně bych si mohla dovolit to, že malý by mohl jezdit na tábory a trávit více času s přáteli někde u vody,“ popisuje žena.

Minimální mzda je stále ostudně nízká, zdůrazňuje Maláčová

Česká vláda už v tomto volebním období – tedy od roku 2017 – zvýšila měsíční minimální mzdu z jedenácti na 15 200 korun. Jednorázový růst o dalších 2800 korun, který od ledna navrhuje ministryně práce, by byl suverénně největším zvýšením minimální mzdy v české historii.

„Naše minimální mzda, i když jsem se snažila v minulých letech a navyšovala ji rekordně, tak je stále ostudně nízká,“ zdůrazňuje Maláčová (ČSSD).

Hnutí ANO ale skokový růst odmítá – obává se zvýšení nezaměstnanosti. „Návrh ministerstva práce a sociálních věcí považuji v tuto chvíli za naprosto nevhodný. Naopak může ohrozit nízkopříjmové zaměstnance,“ zdůrazňuje vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Podobně argumentuje i pravicová opozice, která minimální mzdu odmítá zvyšovat úplně. „Mnohé firmy budou bojovat o přežití a vláda by jim neměla zvyšovat náklady,“ míní předseda poslaneckého klubu a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

Podle místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Hany Aulické Jírovcové (KSČM) by měla ale minimální mzda činit alespoň sedmnáct tisíc korun. „To si myslíme, že by ekonomika zvládla,“ uvedla.

Samotné firmy mírné zvýšení minimálního výdělku připouští. Letos vzrostl o šest set korun. V příštím roce by to mělo být podle zaměstnavatelů o něco méně. „Dělalo by to možná čtyři sta, pět set korun. Je to hodně složitá doba, protože restartujeme ekonomiku, začínáme,“ konstatuje prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Minimální mzda
Zdroj: ČT24

Naopak odbory plán ministryně Maláčové vítají. „Je to důstojné vůči lidem, je to důstojné vůči práci a kdo pracuje, má na tom být lépe než ten, kdo pobírá dávky,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Odbory a zástupci firem se už teď shodují na tom, že ani letos se na zvýšení minimální mzdy nedohodnou. Rozhodnout tak bude muset během podzimu vláda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 5 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 6 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 12 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 17 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 19 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 20 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...