Úřad práce zúží seznam poboček, které se chystá uzavřít. Místo původně plánovaných 83 jich bude asi pět desítek. Dál by měla zůstat zatím v provozu pracoviště v takzvaných obcích s rozšířenou působností, tedy ve větších místech. S rušením se počítá v menších obcích. Po úterním jednání s generálním ředitelem úřadu práce Danielem Krištofem to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Jurečka: Úřad práce uzavře zatím méně poboček, místo 83 jich zruší pět desítek
„Dohodli jsme se dneska (v úterý) na tom, že v příštích měsících nedojde k tomu, aby z obcí s rozšířenou působností zmizelo naše kontaktní pracoviště. (...) Harmonogram bude upraven a bude pokračováno v jednání se starosty. Upraví se to, aby nedocházelo ke zrušení bez náhrady,“ uvedl Jurečka. Podle něj budou úřady v provozu do doby, než by žádosti o dávky mohla začít přijímat pošta. Do terénu mohou také vyjíždět pravidelně pracovníci úřadu práce.
Ten začátkem listopadu oznámil, že se chystá postupně zrušit 83 ze svých 369 poboček po Česku, tedy více než pětinu. Vedení instituce to zdůvodnilo i zajištěním bezpečnosti zaměstnanců. Čtyři stovky pracovníků by se ze zavíraných poboček měly přesunout do jiných pracovišť.
Podle Jurečky by dál měly fungovat tři desítky z 83 poboček původně vybraných k uzavření. Pět desítek pracovišť v menších městech by se ale mělo uzavřít podle původního plánu. „Tam se bude plán naplňovat a pobočky se budou postupně redukovat. I tam ale budeme mít tu ambici dohodnout se s Českou poštou, abychom rozšířili síť podatelen pro klienty úřadu práce,“ sdělil ministr.
Optimalizaci sítě poboček oznámil Jurečka už loni v létě
Podle zjištění ČTK by v Jihočeském kraji dál mohla v provozu prozatím zůstat tři pracoviště z dvanácti, která se měla původně zavírat. V Jihomoravském kraji by se měly uzavřít nejspíš všechny tři zamýšlené pobočky, v Libereckém všech šest, v Ústeckém všech sedm.
Ze dvou pracovišť Karlovarského kraje by dál fungovalo jedno. V Královéhradeckém kraji by se nyní ze čtyř poboček rušila jedna, v Moravskoslezském stejně jako v Olomouckém by se počet snížil ze čtyř na dvě, v Pardubickém ze sedmi na tři či čtyři, v Plzeňském z osmi na pět a ve Středočeském z osmi na čtyři.
Z dvanácti pracovišť na Vysočině by měla zůstat v provozu dál tři, ze šesti ve Zlínském kraji pak dvě či tři.
Chystanou optimalizaci sítě poboček pracovních úřadů oznámil ministr práce už loni v létě. Sdělil tehdy, že je plánované rušení pracovišť možné díky digitalizaci a už se kvůli němu zastavil nábor nových pracovníků. Přeměna se měla uskutečnit do dvou let. V úterý Jurečka upřesnil, že by měla trvat příští a přespříští rok.