Jurečka otáčí se zvýšením odvodů, řetězících dohodářů je minimum

6 minut
Události: Dohody o provedení práce
Zdroj: ČT24

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zrušit vyšší odvody z dohod o provedení práce, které měli lidé platit od nového roku. Nyní platí pravidlo, že jeden člověk může mít víc dohod o provedení práce. Pokud je každá z nich do deseti tisíc, platí se z ní pouze daň, už ne ale zdravotní a sociální pojištění. Nově se výdělky ze všech dohod měly sčítat a při překročení určitého limitu i z nich platit odvody. Vláda tak chtěla zabránit takzvanému řetězení, kdy jeden člověk má několik dohod o provedení práce a neodvádí zdravotní a sociální pojištění. První data ale ukazují, že takových je naprosté minimum.

„Nastavení, které jsme připravili od 1. ledna příštího roku, není nejoptimálnější, a proto já budu navrhovat, abychom to vrátili na to, co platí doposud, tedy stav, kdy se odvádí pojistné až od dohody od deseti tisíc korun,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Veškeré uzavřené dohody o provedení práce musí firmy nově od července povinně centrálně registrovat. Data ukázala, že dohodu má v Česku přes 850 tisíc lidí. Naprostá většina z nich má pouze jednu dohodu. Celkem jich je totiž milion a pouze šest tisíc lidí má v jednom okamžiku uzavřeny dvě a víc dohod.

Daleko častější je ale situace, kdy má člověk vedle zaměstnanecké smlouvy u stejné firmy podepsanou i dohodu o provedení práce. Takových je přes 140 tisíc, čímž firmy ušetří. Zástupci koalice zdůrazňují, že dohody by měly být využívány hlavně pro přivýdělky a brigády, nikoliv pro daňovou optimalizaci.

Jako takzvaný dohodář pracuje Pavla Pavlíkovská, která je jednou z pokladních na hradě Špilberk. „Ještě studuji, tak je to pro mě výhodné, můžu si víc organizovat čas,“ podotýká Pavlíkovská. Obvykle si za měsíc vydělá do deseti tisíc korun.

Právě tato hranice je rozhodující, zda se z dohody platí vedle daně i pojistné. Nová hranice se měla odvozovat od průměrné mzdy. Pro první dohodu ji v příštím roce resort orientačně vypočítal na jedenáct tisíc. Pro Pavlu Pavlíkovskou, která má jen jednu dohodu, by se tak limit zvýšil. Při řetězení by stát naopak vybral více. Koalice ale nakonec chce zachovat současný stav.

„Je to potřeba udělat rychle, máme ve sněmovně celou řadu zákonů, které se týkají trhu práce a věřím, že to půjde implementovat cestou pozměňovacího návrhu,“ uvedl zpravodaj konsolidačního balíčku Jiří Havránek (ODS).

Opozice krok vítá

Právě změny ve výši limitů kritizovala opozice. Současný krok kabinetu vítá. Už samotnou registraci takových smluv, která je povinná od července, ale považuje za zbytečnou byrokracii. „Je to oblíbená forma zaměstnávání vedle jiné činnosti – nejčastěji mateřské a já jen věřím, že už se část nepřesunula do nějaké šedé zóny,“ míní předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová (ANO).

Zaměstnavatel teď musí ty, které zaměstnává na dohodu, registrovat a pak úřadům odesílat hlášení o jejich výdělku. Co vše by mohlo vedle rozdělení limitů skončit, nyní koalice vyjednává. „Myslím si, že nepotřebujeme, aby se hlásil vznik a konec takového pracovního poměru, že stačí to měsíční hlášení, kdy napíšete, kolik jste vyplatil, a z toho bude mít stát docela dobrou analýzu,“ podotýká ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Ministr Jurečka připouští, že by se systém dohod do budoucna mohl znovu změnit. Počkat chce ale na data za delší období. „My teď máme za sebou první dva měsíce, ještě navíc to jsou měsíce největší sezonní práce – červenec a srpen. Je potřeba vidět opravdu celý rok,“ dodal Jurečka.

Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Jana Hrnčíře (SPD) je běžné, že studenti mají více brigád, záleží také na počasí. „Někdy jsou na koupališti na brigádě, jindy zase v supermarketu,“ míní. O možných změnách už vláda jednala i s odboráři a zaměstnavateli na tripartitě. Do budoucna by se mohla zaměřit třeba na ty, kteří mají vedle pracovní smlouvy u stejného zaměstnavatele ještě dohodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 2 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 3 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 16 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 16 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 17 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
25. 4. 2025
Načítání...