Některá města omezí brigády, stěžují si na vyšší náklady

2 minuty
Události v regionech: Města omezují letní brigády
Zdroj: ČT24

Kvůli novele zákoníku práce, podle které se dohody přiblížily klasickému pracovnímu poměru a brigádníci mají nárok na dovolenou nebo příplatky za víkendy a svátky, budou v létě některá města omezovat letní brigády. Znamenalo by to pro ně totiž vyšší náklady a složitější administrativu. Některé provozy se bez brigádníků ale neobejdou a náklady jim vzrostou o desítky procent.

Ještě loni provázeli expozicí Šumavy v Železné Rudě místní studenti. Letos se budou muset návštěvníci environmentálního centra obejít bez výkladu. „Vzhledem k náročnosti a úpravě legislativy, která velmi komplikuje krátkodobé smlouvy, jsme se rozhodli, že v letošním roce je nebudeme přijímat,“ řekl starosta Železné Rudy Filip Smola (nestr.).

Lidé, kteří pracují na dohodu, mají totiž nárok například na placenou dovolenou, nebo nově budou muset dostat písemně a minimálně tři dny předem rozvrh práce. „Buď se ta práce vykonává v jasně daných dnech nebo hodinách, nebo je tam případně odkaz na to, že kdy se práce vykonává, bude doplněno třeba SMS komunikací,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Hrady a zámky se v létě bez brigádníků neobejdou. Například ve Velharticích potřebují každý den čtyři sezonní pracovníky. Průvodci si na letní brigádě vydělávají kolem sto padesáti korun na hodinu. Nově budou mít příplatky i za víkendy a svátky. Sezonní pracovníky správa hradu vyplácí z příspěvku na osobní náklady. „Tento příspěvek se letos nezvyšoval, nicméně náklady těmito příplatky a proplácením dovolených se nám zvyšují až někde ke dvaceti procentům,“ spočítal kastelán hradu Velhartice Matěj Mejstřík.

Podle některých personálních agentur v Plzeňském kraji je kvůli tomu letos nabídka letních brigád menší než v předchozích letech. Zároveň ale v některých regionech klesá zájem o sezonní práce. Sportovním areálům v Krušných Horách chybí pracovníci v gastronomii nebo v půjčovnách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 33 mminutami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok.
13:34Aktualizovánopřed 50 mminutami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 6 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 7 hhodinami

Návrh počítá s omezením vzniku nových lékáren tam, kde už jsou

Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.
před 9 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 17 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 18 hhodinami

Před pár lety čtyři výjezdy, loni 125. Požárů elektrokol a koloběžek skokově přibylo

Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.
před 19 hhodinami
Načítání...