„Jako kravku na pastvu“. Soud Rathovi přiznal odškodnění 12 tisíc za cesty v poutech

Obvodní soud pro Prahu 2 přiznal bývalému hejtmanovi a exposlanci Davidu Rathovi nárok na 12 tisíc korun odškodného za to, že ho eskorta vodila k soudnímu jednání v poutech. Někdejší středočeský hejtman žádal po soudu 30 tisíc korun. Verdikt není pravomocný, lze se tedy proti němu odvolat.

Soud vyhověl části žaloby, která se týkala toho, že Rath byl k soudu přiváděn v poutech i v době, kdy už neměl ve vazbě být. Soudkyně Zuzana Šmídová každé takové předvedení před soud vyčíslila 400 korunami. Celkem jich bylo 30, což v součtu dalo 12 tisíc korun.

Naopak zamítnutí se Rath dočkal u další části žaloby, která se týkala nesprávného úředního postupu. V této části bývalý politik kritizoval, že byl k soudu veden nestandardním způsobem, který označoval za „vláčení“. Soudkyně se s ním ale neztotožnila. „Byly použity zákonné
zajišťovací prostředky, mezi které patřila nejmírnější pouta s řetízkem,“ řekla Šmídová. Upozornila na to, že jsou i horší způsoby, jak obviněné eskortovat před soud.

Revoluce, nebo neúspěch?

Rathův advokát Roman Jelínek považuje rozsudek za zásadní, protože podle něj otevírá cestu k debatě o tom, zda mají lidé, kteří nejsou nebezpeční, cestovat k soudu v poutech. „To, co je standardní, neznamená, že je zákonné. Jestliže zákon umožňuje, a nikoliv přikazuje přiložení pout, pak je otázka, zda se tak musí stát ve všech případech,“ řekl Jelínek.

Mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka po jednání označil za úspěch pro stát, že Rath se zhruba 90 procenty žaloby neuspěl. „Nicméně počkáme si na písemné odůvodnění rozsudku a následně zaujmeme další postup,“ řekl Ležatka.

Jako kravku na pastvu, stěžoval si Rath

Minulý týden při svém projevu označil Rath před obvodním soudem pro Prahu 2 používání pout při vedení obviněných do soudních síní za barbarství a přežitek komunistického režimu. Podle svých slov si v poutech cestou do soudní síně připadal, jako když vedli „kravku na pastvu“.

Rath také řekl, že svou žalobou chce docílit, aby se Česko přizpůsobilo evropským zemím, kde lidi, kteří nejsou nebezpeční, doprovází k soudu příslušníci vězeňské služby bez pout. „U veřejnosti tak není vytvářen dojem, že jde o těžké zločince a že jejich vina je jasná, když se s nimi takhle zachází,“ řekl minulý týden Rath. Smyslem žaloby je podle něj zatlačit na stát, aby se stávající praxí něco udělal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
12:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 3 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
11:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 8 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
včeraAktualizovánovčera v 16:25

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
včera v 13:00
Načítání...