Inspekce navrhla obžalovat policejního důstojníka za prozrazení razie v kauze Vidkun

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podala návrh na obžalobu kvůli úniku informací z policejní razie v kauze Vidkun. Inspekce uzavřela vyšetřování části kauzy vysoce postaveného důstojníka policie Luďka Vokála, který je v této chvíli postavený mimo službu. Stíhala jej kvůli tomu, že údajně vyzradil razii v kauze Vidkun brněnskému podnikateli a někdejšímu policejnímu informátorovi Albinu Arifovičovi.

„Vyšetřovatel GIBS ukončil v těchto týdnech svou práci a s návrhem na podání obžaloby předal případ příslušnému státnímu zástupci Městského státního zastupitelství Praha,“ potvrdil ČT mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

GIBS stíhala vysoce postaveného policistu Vokála od podzimu loňského roku. Ten byl obviněn z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Podle vyšetřovatelů se policista dopustil toho, že poskytoval informace o průběhu policejního trestního řízení „neoprávněným“ osobám.

Někdejší šéf oddělení operativy na odboru násilí ÚOOZ Luděk Vokál podle inspekce v roce  2015 prozradil, že se detektivové chystají spustit razii v kauze Vidkun, která cílila na propojení policistů a podnikatelů. Informace údajně unikla toho rána, kdy policie akci spouštěla, Vokál ji podle vyšetřovatelů zaslal podnikateli Albinu Arifovičovi.

Vokálův advokát Radek Šmerda uvedl, že on ani jeho klient informace o postupu GIBS nemají. „Tak, jak je ta věc popsána, se rozhodně nestala,“ odmítá tvrzení vyšetřovatelů.

Zásah Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), po němž byl Vokál obviněn, se uskutečnil zhruba týden po policejní operaci Vidkun. Server Novinky.cz již dříve uvedl, že důkazy proti Vokálovi inspekce získala z jeho tabletu, který mu zabavila. Vokála inspekce stíhá i kvůli dalším údajným pochybením. Ten je však odmítá.

Podle obvinění, jehož části se v minulosti objevily v médiích, měl Vokál mezi roky 2010 a 2015 poskytovat lidem z podsvětí informace ze spisů protidrogové centrály nebo informace z policejních databází o šéfovi ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi.

Vokál je od svého obvinění postaven mimo službu. Letos v únoru ale vysoudil odškodnění 26 tisíc korun za neoprávněnou vazbu. Tam ho soud poslal v říjnu 2015 kvůli obavám, že by ovlivňoval nevyslechnuté svědky. Vokál si ale proti vazbě podal stížnost, které vyhověl pražský městský soud. Podle toho nebyly důvody pro uvalení vazby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš a Okamura se budou moci vyjádřit ve sněmovním výboru ke svým kauzám

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se v úterý bude zabývat soudními žádostmi o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a předsedy sněmovny a SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Oba politici dostanou příležitost se ke svým případům vyjádřit, potvrdili účast na jednání. Doporučení plénu k žádostem by měl výbor vydat za dva týdny. Očekává, se, že sněmovna Babiše a Okamuru tentokrát ke stíhání nevydá.
před 2 hhodinami

Koalice oznámila shodu na zrušení poplatků za veřejnoprávní média

Vládní koalice ANO, SPD a Motoristů se shodla na zrušení televizních a rozhlasových poplatků, se změnami ve financování veřejnoprávních médií podle premiéra Andreje Babiše (ANO) počítá od ledna 2027. Zatím není jasné, jak přesně je chce nahradit. Loni v květnu se poplatky rozšířily na víc lidí a téměř po dvou dekádách vzrostly – pro Českou televizi (ČT) na 150 korun měsíčně, pro Český rozhlas (ČRo) pak na 55 korun.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Papež na jednání s Pavlem ve Vatikánu přijal pozvání do Prahy

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. Hovořili spolu mimo jiné o globálních tématech. „Církev v tomto ohledu hraje velkou roli, protože má mimořádný politický i diplomatický dosah,“ poznamenal Pavel, který s papežem diskutoval i o vztazích Česka a Vatikánu. Lva XIV. pozval na návštěvu Česka, což podle něj hlava katolické církve přijala. Věří, že se návštěva uskuteční brzy.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Útočník je také mrtvý, usmrtil se sám nelegálně drženou zbraní. Policie incident prověřuje jako zvlášť závažný zločin vraždy, úřad bude ohledávat do nočních hodin. Na místo přes den dorazili policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Českým zbrojařům už kapacity v tuzemsku nestačí

Investice českých zbrojařů v zahraničí rostou. Firmy tam zakládají výrobu nebo kupují jiné společnosti. Stojí za tím snaha rozšiřovat své portfolio i to, že kapacity v Česku už nestačí. Firmu Fiocchi, která letos slaví 150 let své existence, vlastní ze sta procent tuzemský zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG). Italská společnost má kromě muničních továren nedaleko Milána a v Boloni závody také ve Velké Británii nebo Spojených státech. Americká půda je lákavá i pro českého výrobce leteckých motorů PBS Group. Loni tam spustil sériovou výrobu a teď už hledá místa pro další továrny. Už dříve na americkému trhu – pod českým vedením – expandoval i Colt. Největší tuzemský holding CSG zároveň vstoupí na burzu – podle agentury Bloomberg to bude v pátek v Amsterodamu.
před 5 hhodinami

Odvolání Okamury budeme navrhovat tak dlouho, dokud se o tom nepovede debata, říká Hřib

Opozice hodlá navrhovat odvolání Tomia Okamury (SPD) z postu předsedy sněmovny tak dlouho, dokud se téma nedostane na program jednání dolní parlamentní komory, řekl v Interview ČT24 znovuzvolený předseda Pirátů Zdeněk Hřib. Opozice podle něj chystá i usnesení na podporu Grónska, které čelí americkému nátlaku.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Odpoledne zredukovali síly, na místě ale ještě budou další hodiny, řekl po 18:00 mluvčí Jaroslav Mikoška. Ředitel dotčené společnosti Rhea Holding se prý snaží eliminovat škody. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, havárie však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá také znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl i několik aut a dům ve Vranově nad Dyjí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Odměnami Hřiba za členství v představenstvu PREH se zabývá úřad v Říčanech

Městský úřad v Říčanech řeší odměny, které Zdeněk Hřib (Piráti) pobíral za členství v představenstvu společnosti Pražská energetika Holding (PREH). S předsedou Pirátů a bývalým náměstkem pražského primátora zahájil přestupkové řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 250 tisíc korun. České televizi to řekla mluvčí úřadu Helena Vlnařová. Hřib měl pozici v představenstvu jako člen vedení Prahy vykonávat zdarma. Firma mu ale za jeho působení vyplatila 178 tisíc korun. Hřib spáchání přestupku odmítá.
před 8 hhodinami
Načítání...