Dělat změny v době, kdy se systém dostává do deficitu, není jednoduché

Praha – Ministerstvo má připravený věcný návrh zákona o zdravotních pojišťovnách. Ten by je měl sloučit všechny pod jednu střechu. K tomu je potřeba udělat celou řadu drobnějších změn, tvrdil ministr zdravotnictví Leoš Heger v Otázkách Václava Moravce na ČT24. Klíčové jsou podle něj v systému zdravotnictví dva zákony - o zdravotních pojišťovnách a univerzitních nemocnicích. Sociální demokraté berou podle hejtmana Středočeského kraje a stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha celý plán ministerstva jako plán k odstartování privatizace zdravotních pojišťoven.

Před deseti lety byla spokojenost s fungováním zdravotnického systému vyšší než dnes. Přesahovala hranici čtyřiceti procent. Současný ministr zdravotnictví Leoš Heger chce podle svých slov další částí zdravotnické reformy nejen vylepšit postavení pacientů. Zákon o zdravotních pojišťovnách jim dá podle Hegera víc prostoru, jak regulovat zdravotní péči a motivovat pacienty. Ministerstvo zdravotnictví ale přiznává, že prosadit další část reformy bude dřina, stejně jako zákony promyslet a sepsat je do všech detailů. Inspiraci by tak mohla Česká republika hledat v zahraničí. V Maďarsku třeba pacient, který nedodrží léčebný režim, neodstane příspěvek na léky.

Rath tvrdí, že plány ministerstva vedou k privatizaci pojišťoven

Stínový ministr zdravotnictví David Rath s návrhy ministerstva nesouhlasí. „Pojišťovny jsou zezadu ovládány určitým soukromým kapitálem, a tak ztrácejí svůj veřejnoprávní charakter. Ministerstvo tuto chybu nechce odstranit, ono ji naopak chce posílit,“ dodává. Navíc se brání tím, že prý vše, co zazní ve sněmovně z úst opozice, je ze strany vládní koalice odmítáno. „Je trochu demotivující neustále ukazovat na jednotlivé dílčí chyby a hlouposti, když druhá strana si tvrdohlavě trvá na svém. Jde o příklad s IZIPem, se souhlasem obou rodičů, s elektronickými recepty nebo s lékovou politikou a s knihami přání a stížností,“ vysvětluje Rath.

Podle slov expertky Světové banky Hany Brixi nezáleží ani tak výběru modelu zdravotnického systému, ale spíš na tom, jak model funguje z pohledu pacienta a nakolik je racionální z pohledu poskytovatele.

Expertka Světové banky Hana Brixi

„Zdravotnický systém nebude nikdy ustaven tak, aby fungoval dokonale, drobné změny bude nutné dělat i do budoucna. Úloha státu ve zdravotnickém systému je podstatná. Slabou stránku spatřuji v samotném nákupu péče od poskytovatelů prostřednictvím pojišťoven a odpovědnosti pojišťoven za to, že nakupují péči za únosnou cenu a dobré kvality.“

Podle Hegera by měly být pojišťovny jinak řízeny, měly by mít podstatně užší správní rady bez přítomnosti politiků. „Pojišťovny by se měly vůči systému začít chovat pozitivně, kultivovat ho a zvyšovat jeho efektivitu,“ řekl ministr zdravotnictví. Vedle přípravy zákonu chce ministerstvo pokračovat ve změnách sítě nemocničních lůžek. Upraví přerozdělování vybraného pojistného. Ministerstvo také pokračuje v práci na sloučení vojenské zdravotní pojišťovny a zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Jasnější obrysy má zatím v Česku plán, podle kterého nebudou pojišťovny platit za úrazy při rizikových sportech. Podle plánů ministerstva zdravotnictví by nové zákony o veřejném zdravotním pojištění a zdravotních pojišťovnách mohly vstoupit v platnost k 1. lednu roku 2014.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoFarmářům chybí voda i krmivo pro dobytek, někteří snižují stavy

Někteří farmáři se kvůli suchu potýkají s nedostatkem vody a krmení pro dobytek. Podobné problémy řeší velká část Evropy – krmiva je proto na trhu méně a jeho cena roste. Hospodářům, jako je Jiří Kunc, hrozí, že budou muset stavy dobytka postupně snižovat. Už dnes má ve stáji o dvacet kusů méně, aby zvířata uživil. Krávy navíc nemají co spásat a zimní zásoby krmení jim teď hospodář dát nemůže.
před 7 hhodinami

VideoRozsáhlé požáry se mohou opakovat každoročně, obává se Legner z hasičského sboru

Minimálně poslední čtyři roky nám ukazují, že požáry takového výkonu a rozlohy se stávají běžnou součástí našeho života, uvedl k rozsáhlému požáru u chorvatského Omiše Martin Legner z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. Obává se, že se nás to v Evropě bude týkat každoročně a budeme se muset naučit s tím žít a bojovat proti tomu. V Interview ČT24 řekl moderátorovi Jiřímu Václavkovi, že k příčinám těchto požárů řadí hlavně klimatické podmínky, skladbu lesa a také větry, „které neskutečným způsobem urychlují frontu požáru a ovlivňuji i jeho výkon“. Na vině bývá i to, že lidé často podceňují základní pravidla typu nerozdělávat oheň poblíž lesa či nevyjíždět například čtyřkolkami na pole, protože výfuky jsou schopny zapálit sušinu. V pořadu mluvil též o tréninku pilotů ve shozu vody, roli vrtulníků či o spolupráci v Evropě. Zmínil také, jak požár v Českém Švýcarsku v roce 2022 posunul „hasičské myšlení“.
před 8 hhodinami

Provoz pražského letiště se vrátil na hlavní ranvej

Letový provoz na pražském letišti se vrátil na hlavní dráhu. Kvůli modernizaci okolí hlavní ranveje byl na 4,5 měsíce převeden na vedlejší dráhu. Druhá etapa modernizace začala na konci března a zahrnovala čtrnáct stavebních a technologických projektů letiště za více než jednu miliardu a tři investiční akce externích partnerů, sdělil zástupce mluvčí letiště Jiří Hannich. Loni byla hlavní dráha uzavřena kvůli první etapě modernizace ve stejném období.
před 9 hhodinami

Auto, které jelo téměř dvě stě kilometrů v hodině, řídil čtrnáctiletý chlapec

Policisté ve čtvrtek večer při běžné kontrole zastavili u Obědovic nedaleko Hradce Králové osobní vozidlo značky Audi, které na silnici druhé třídy jelo rychlostí téměř dvě stě kilometrů v hodině. Za volantem přitom seděl teprve čtrnáctiletý chlapec, uvedla v pátek policie na webu. Hlídce řekl, že automobil je jeho otce.
před 10 hhodinami

Ve Zlíně odstartovala Barum rallye. Závod doprovází omezení dopravy

Ve Zlíně začal pětapadesátý ročník Barum Czech Rally. Závodníky čeká třináct rychlostních zkoušek o celkové délce 206 kilometrů. Soutěž se až do neděle pojede na silnicích po celém Zlínském kraji. Na pořádek při akci dohlédnou tři stovky policistů. Demoliční práce na nedávno vyhořelé budově číslo 34 ve Zlíně ovlivní především diváky, kteří se nedostanou do Vavrečkovy ulice.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Armáda letos nabrala víc lidí, než plánovala, řekl Zůna. Babiš mluví o garanci dvou procent

Do české armády už letos nastoupilo nebo má rozhodnutí o nástupu 2997 lidí, uvedl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) na slavnostní přísaze ve Vyškově. Armáda původně plánovala letos přijmout 2250 lidí. Klíčové období pro nábor resort čeká na podzim. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že armáda má zajištěno financování na úrovni dvou procent HDP a že vláda rozpočet na příští rok schválí do konce září. K 1. srpnu sloužilo v ozbrojených silách podle Babiše 30 907 vojáků.
před 15 hhodinami

VideoMinisterstva v boji se suchem zaspala, míní Hladík. Wasserbauer to odmítl

Ministerstva životního prostředí (MŽP) a zemědělství dle bývalého šéfa MŽP Petra Hladíka (KDU-ČSL) při řešení současného sucha zaspala a už měla svolat Ústřední komisi pro sucho. Vrchní ředitel sekce technické ochrany životního prostředí MŽP Jaromír Wasserbauer v Událostech, komentářích oponoval, že komise se svolává na žádost hejtmanů nebo při vyhlášení stavu nedostatku vody ve více krajích, což se zatím nestalo. Debatu moderoval Lukáš Dolanský.
před 19 hhodinami

VideoSeverní část Pražského okruhu chce ŘSD začít stavět v roce 2028

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce mít do konce příštího roku vykoupených až devadesát procent pozemků, aby mohlo v roce 2028 začít stavět severní část Pražského okruhu. Dálnici bude muset ustoupit například komunitní zahrada uprostřed pražského Suchdola. Mají tudy vést tunely, na povrchu budou stožáry vysokého napětí. Místní už vědí, že to bude nepříjemný zásah do jejich života. ŘSD vyjednává s dotčenými obcemi a městskými částmi dlouhodobě. Stejně jako radnice označuje debaty za náročné. Ke konci příštího roku plánuje ŘSD zažádat o stavební povolení. Pro stát je dokončení základní dálniční sítě prioritou, ale i ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) připouští možné problémy kvůli odporu části místních obyvatel. Zatímco o severní části okruhu se stále jedná, na jihovýchodní mezi Běchovicemi a dálnicí D1 už jsou těžké stroje a dělníci zhruba v polovině prací.
před 21 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.