Česko bude hlasem Izraele v Evropě, řekl Fiala na demonstraci. Sešli se i příznivci Palestiny

Česko bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) hlasem Izraele v Evropě. Řekl to ve středu na shromáždění na podporu Izraele na Staroměstském náměstí v Praze. Na akci pořádané Federací židovských obcí se po 16. hodině sešly stovky lidí. Shromáždění má podle federace vyjádřit solidaritu s Izraelci po říjnovém útoku palestinského teroristického hnutí Hamás a také upozornit na celosvětový nárůst antisemitismu. O něco později se na Václavském náměstí sešli také podporovatelé Palestiny.

Hnutí Hamás zaskočilo 7. října Izrael masivním teroristickým útokem z palestinského Pásma Gazy na jih Izraele, kde podle tamních úřadů pozabíjelo na 1400 lidí, většinou civilistů, a přes 200 jich odvleklo do pásma. „To, co se odehrálo 7. října, pro to se těžko hledají slova,“ prohlásil na shromáždění český premiér. Byla to podle něj brutalita bez hranic a útok na lidskost.

„Izrael nezbytně potřebuje přátele,“ zdůraznil Fiala. Česko je podle něj jedním z nich a bude pro Izraelce jejich hlasem v Evropě. Premiér uvedl, že to slíbil také svému izraelskému protějšku Benjaminu Netanjahuovi při návštěvě v Tel Avivu minulý týden.

Většina účastníků dorazila s izraelskými vlajkami. Lidé měli také transparenty s fotkami izraelských dětí i dospělých unesených Hamásem. Ke konci shromáždění přišli na Staroměstské náměstí také podporovatelé Palestiny s transparenty upozorňujícími na palestinské oběti konfliktu. Transparent požadující ukončení zabíjení a okupace se na chvíli objevil i na věži Staroměstské radnice.

Připraveni byli i těžkooděnci

Přestože účastníci shromáždění pořádaného Federací židovských obcí požadovali, aby policisté skupinu podporující Palestinu z náměstí vykázali, strážci zákona jim nevyhověli. Zhruba tři desítky lidí však obestoupili, aby se skupiny nedostaly do konfliktu. Připravení byli i těžkooděnci. Podporovatelé Palestinců po 17:00 pokojně odešli směrem k Václavskému náměstí. Krátce předtím skončilo i shromáždění na podporu Izraele.

Na shromáždění nazvaném Společně pro Izrael vystoupili také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková či vrchní zemský rabín Karol Sidon. Federace židovských obcí chce podle svého vyjádření na webu pietou uctít oběti útoku Hamásu na Izrael. „Stále je více než 230 rukojmích, z toho mnoho dětí a žen, unesených a držených teroristy v pásmu Gazy. Jejich návrat musí být bezpodmínečně umožněn,“ konstatovala organizace.

Zhruba dvě stovky lidí se sešly na Václavském náměstí na demonstraci na podporu Palestinců v konfliktu s Izraelem. Kolem 18:30 vyšli na pochod centrem Prahy a bezmála tříhodinový protest zakončili na Klárově. Akci přihlížely asi dvě desítky lidí s izraelskými vlajkami, do konfliktu s podporovateli Palestinců se podle zpravodaje ČTK nedostali.

Účastníci shromáždění na Václavském náměstí měli palestinské vlajky a transparenty na podporu Palestiny nebo proti izraelskému vojenskému zásahu v Pásmu Gazy. Řečníci v projevech mluvili o tom, že Izrael porušuje lidská práva, když zabíjí civilisty.

Pochod Prahou

Po zhruba hodině od počátku demonstrace se její účastníci vydali na pochod směrem ke Staroměstskému náměstí. Cestou skandovali heslo v angličtině vyzývající k osvobození Palestiny (Free Palestine!) a další protiválečná a propalestinská hesla. Průvod pokračoval ke Staroměstskému náměstí a následně se zastavil na nedalekém Malém náměstí. Zde protest pokračoval dalšími proslovy. Posléze se demonstranti vydali za stálého skandování dál až na Klárov, kde po posledních proslovech akce kolem 20:30 skončila.

Pořadatelem akce je iniciativa Ne naším jménem! – Za spravedlivý mír na Blízkém východě. Iniciativa svolala protest proti odvetným krokům v Pásmu Gazy, ke kterým přistoupil Izrael po útocích Hamásu, již minulý týden. Sešly se na ní stovky lidí.

Izrael po útoku teroristů zahájil bombardování Pásma Gazy a následnou pozemní operaci. Úřady v pásmu, kde Hamás vládne a které ovládá, tvrdí, že při odvetných izraelských útocích od té doby zahynulo více než 8500 Palestinců. Informace ovšem nelze nezávisle ověřit. Izrael prohlásil, že cílem jeho operace je vykořenit Hamás. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 59 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 1 hhodinou

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 10 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...