Část nemocnic přeočkovává své zaměstnance proti černému kašli

Některé nemocnice přeočkovávají své zaměstnance proti černému kašli. Například Fakultní nemocnice Hradec Králové vakcínu nabízí přednostně zdravotníkům, kteří pracují s dětmi, své zdravotníky očkuje i pražská Fakultní nemocnice v Motole. Tato zařízení nejvíce ohroženému personálu vakcínu hradí, jinde to ale není pravidlem, jak zjistila ČT z odpovědí patnácti českých nemocnic.

Personálu z nejrizikovějších pracovišť očkování Fakultní nemocnice v Motole nabídla, jakmile se objevila první čísla ukazující na vyšší výskyt. „Teď máme naočkováno asi pět set zaměstnanců z řad zdravotníků, prioritně těch z dětské části nemocnice,“ přibližuje přednosta kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Milan Trojánek.

Vakcínu nejvíce ohroženému personálu hradí sama nemocnice, stejně jako Fakultní nemocnice Bulovka. I tam svůj personál očkovali zdarma. „Očkování jsme zahájili, zájem o ně byl,“ říká mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Na rozdíl od Motola, kde vakcíny ještě mají, ale na Bulovce museli očkování přerušit – vakcíny jim došly. Očkování je nyní v Česku přednostně určené těhotným ženám – a to do doby, než dorazí větší dodávky.

Vakcínu všem zaměstnancům, kteří pracují s dětmi, nabízí i Fakultní nemocnice Hradec Králové, také zdarma.

Přispívají nemocnice i pojišťovny

Nemocnice v Jihlavě uspořádala mezi zaměstnanci anketu – aby vedení zjistilo, zda personál o očkování stojí. Z 1800 zaměstnanců se podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové přihlásila třetina. Těmto zájemcům zařízení vakcínu podle Zachrlové částečně proplatí – z osmi set korun za dávku dá nemocnice tři sta, zbylých pět set si zaměstnanci uhradí sami.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc zatím plošné očkování personálu neplánují – podle mluvčího Adama Fritschera i kvůli příznivějšímu vývoji černého kašle v kraji. Jakmile budou ale vakcíny opět k dispozici, je podle něj možné, že očkování doporučí zdravotníkům z oddělení urgentního příjmu, dětské kliniky, kliniky plicních nemocí a tuberkulózy a infekčního oddělení. Vakcíny si budou muset zájemci zaplatit sami. Poté budou moci – jako kdokoli jiný – požádat o příspěvek u své pojišťovny.

Pro některé nemocnice ale není přeočkování zaměstnanců proti černému kašli novinka. Třeba v pražské podolské porodnici proočkovali své zaměstnance proti této nemoci poprvé už před jedenácti lety. Minulý rok dostal personál další vakcínu. Ani tentokrát za ni zaměstnanci nemuseli platit. „Snažili jsme se o to, aby peníze za vakcínu nebyly překážkou v rozhodnutí se očkovat,“ vysvětluje tamní lékařka Marcela Křížová.

Například Fakultní nemocnice Ostrava očkování zaměstnanců na vybraných odděleních zvažuje. Naopak ve Zlíně, v Ústí nad Labem, Mostě, Teplicích, Chomutově, Litoměřicích, Rumburku nebo Děčíně očkování v současné době ani neplánují.

Načítání...