Bártovi příbuzní dotovali časopis VV

Praha - Věci veřejné (VV) údajně dotují příbuzní faktického šéfa strany Víta Bárty a několik spřátelených firem okolo českokrumlovské společnosti Krum-invest. Ve svém dnešním vydání to píší Hospodářské noviny (HN), které zmapovaly inzerci v časopisech Pražan a Věci veřejné v letech 2009 a 2010. Oba magazíny vydává Vydavatelství Pražan, které do podzimu ovládal Josef Dobeš a které brzy přejde přímo pod VV. Zástupci strany odmítají, že by se jednalo o skrytý sponzoring.

Mezi spolehlivé inzerenty, kteří si objednali reklamu za stovky tisíc korun, patřilo třeba třebíčské Horácké kovodružstvo či síť obchodů se skateboardovým vybavením. Zatímco kovodružstvo vedl Pavel Bárta, prodejny AbraCadabra ovládala agentura Babylon Promotion Service, která patří jeho synovi Petrovi. Oba jsou prý příbuzní Víta Bárty.

V časopisech inzerovala podle deníku také Petra Bártová-Domesová z Prahy. V roce 2009 vyšel v sedmi číslech časopisu Pražan inzerát nabízející odkup nemovitostí. Místo firmy byl u inzerátu jen kontakt na Petru Domesovou, která se ale na sociální síti Facebook zapsala jako Petra Bártová. „Nebudu vám říkat, že příbuzní nejsme,“ připustila.

Antonín Chromý, ředitel Horáckého kovodružstva

„Inzerovali jsme tam dvakrát nebo třikrát. Šlo o takovou výpomoc Věcem veřejným. Pavel Bárta je strýc toho šéfa Věcí veřejných. Teď už tam reklamu ale nemáme.“

Dalším inzerentem v časopisech byla poradenská agentura MXB ekonomického experta VV Michala Babáka a také řada jejích klientů. „Ano, byli tam moji známí, klienti či obchodní partneři, ale bylo to vše v pořádku,“ řekl deníku Babák. Dodal, že nešlo o politický sponzoring, ale o reklamu.

Že by šlo o sponzoring, popírá i Josef Dobeš. „Odmítám, že bychom financovali stranu. Naše inzerce byla vždy transparentní. O těch vazbách, co zmiňujete, nemám žádné informace,“ poznamenal Dobeš. Víta Bártu se deníku nepodařilo kontaktovat, upozornil však na fakt, že na nedávno zveřejněných nahrávkách z jednání stranických špiček mluvil o financování VV přes vydavatelství.

HN jmenují ještě jednoho věrného inzerenta v časopise Pražan - jazykovou agenturu AZ Institut. V té měl ještě začátkem roku poloviční podíl Michal Janeba, náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj, které ovládají VV. Janeba přitom seděl v letech 2001 až 2003 také v představenstvu jihočeské investiční skupiny Krum-invest, za níž stojí podnikatel Pavel Kopačka. Reklama firem z tohoto holdingu prý nechyběla v žádném vydání Věcí veřejných v letech 2009 a 2010, kdy časopis vycházel.