Babiš navrhne EU společná opatření proti Turecku. Pochybuje však, že je dokáže prosadit

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne evropským lídrům, aby Unie přijala společná opatření vůči Turecku kvůli postupu Ankary vůči Kurdům v severní Sýrii, jak ho k tomu v úterý vyzvalo poslanecké plénum. Ujistil o tom poslance z výboru pro evropské záležitosti, se kterými se sešel před nadcházejícím summitem EU. Zároveň však připustil, že pochybuje, že se podaří unijním zemím najít společnou pozici.

Podle úterního usnesení Poslanecké sněmovny má premiér Babiš na evropském summitu navrhnout, „aby Evropská rada uložila Evropské komisi vypracovat návrh ekonomicko-politických opatření, jejichž cílem by bylo donutit Turecko k zastavení vojenských operací“. Usnesení prošlo jednomyslně a Babiš nyní ujistil poslance evropského výboru, že výzvě vyhoví.

Přesto však zapochyboval, zda takovým krokem skutečně něčeho dosáhne. „Evropská rada rozhoduje konsenzem, všichni musí souhlasit,“ upozornil poslance. Například Německo by podle něj mohlo váhat. Babiš považuje Turecko za klíčový exportní trh pro německý zbrojní průmysl.

Členové výboru premiéra kritizovali za jednání s Erdoganem

Na jednání evropského výboru ovšem čelil předseda vlády i opoziční kritice kvůli svému zářijovému jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Jménem zemí Visegrádské skupiny podpořil plán na vytvoření bezpečnostní zóny v Sýrii, kam by Turecko přesunulo uprchlíky, které má na svém území.

Podle předsedy sněmovního výboru Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) ale bylo od počátku zřejmé, že plán na přesídlení milionů lidí vyvolá konflikty a že cílem Ankary od počátku bylo zasáhnout proti kurdským jednotkám, které pokládá za teroristy.

„Pokud Erdogan otevřeně na půdě OSN mluvil o velkých etnických přesunech, aby rozředil kurdskou populaci v severní Sýrii, tak bylo naprosto jasné, že pokud nemá nějakou tajnou dohodu, o které nikdo nevěděl, s kurdskou samosprávou v této oblasti, tak bude muset ten plán realizovat silou,“ podotkl předseda výboru.

Poslanec Jan Farský (STAN) míní, že Babiš Erdogana přímo podpořil v záměru zahájit ofenzivu vůči Kurdům.

Babiš ale takovou interpretaci odmítl, z Erdoganových slov podle něj nevyplývalo, že vytvořením bezpečné zóny má na mysli vojenskou operaci. Před výborem také citoval ze zápisu z jednání s tureckým prezidentem.

Benešík následně připustil, že z něj vyplývá, že nešlo o ujištění Erdogana o bezvýhradné podpoře ze strany V4. „Je to trochu jinak,“ poznamenal Benešík.

Přesto i další člen výboru – a zároveň nově zvolený předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny – Ondřej Veselý (ČSSD) je k Babišovu postupu kritický. „Evidentně se s nikým neporadil, nekontaktoval zamini, už v tu dobu ministerstvo zahraničí vyhodnocovalo, že je to riziková operace, že bychom ji neměli podporovat,“ poukázal. Podle Veselého je přitom postup Turecka obzvláště tvrdý. „To, co se děje v severní Sýrii, je naprosto nehumánní postup,“ soudí poslanec.

Český premiér ze současné situace viní Evropskou unii, která se podle něj od začátku málo angažovala v řešení syrského konfliktu a nevyjednávala dost intenzivně s Tureckem.

Výbor nakonec nepřijal žádné vlastní usnesení vzhledem k tomu, že je na světě již úterní plenární usnesení.

Tureckou operaci odsoudili i senátoři

Sněmovní výbor pro evropské záležitosti zdaleka není jediný, který se turecké operaci v Sýrii věnoval. Jednali o ní i senátoři na zasedání svého zahraničního výboru. Tureckou invazi na syrské území odsoudili, ve svém usnesení vyzvali k dodržování mezinárodního práva a členské státy EU vyzvali, aby postupovaly jednotně.

O situaci na turecko-syrské hranici informovali senátory zástupci ministerstev obrany a zahraničí, a to za zavřenými dveřmi bez přítomnosti veřejnosti či novinářů.

Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem – poté, co americký prezident Donald Trump nařídil z oblasti stáhnout americké vojáky. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice. Chce v syrském příhraničí vytvořit pásmo, kam hodlá dopravit z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 3 hhodinami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Informoval o tom server iROZHLAS, kterému útok potvrdila příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 3 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa, příměstské jsou už ve většině měst zcela zaplněné. České televizi to potvrdila Česká rada dětí a mládeže a osm organizací pořádajících tábory. Podle nich mají rodiče největší zájem o klasické pobytové a příměstské tábory se všeobecným zaměřením, stoupá ale i poptávka po těch u moře. Ceny se za poslední rok zvedly o deset procent.
před 4 hhodinami

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 14 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 14 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 15 hhodinami

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...