Živě

následuje

Studio ČT24

Podrobnosti

Turecká operace v Sýrii

Video Události
video

Události: Rusko po dohodě s Tureckem začalo hlídkovat v Sýrii

Turecká ofenziva v Sýrii

Turecká armáda ve středu 9. října večer zahájila operaci proti kurdským milicím YPG v Sýrii, které považuje za teroristy napojené na kurdské separatisty v Turecku. YPG jsou součástí arabsko-kurdské koalice SDF, jež se podílela s podporou amerických, francouzských, britských i dalších jednotek na boji proti Islámskému státu.

Američané předtím oznámili stažení svých vojáků, čímž dali zelenou turecké akci. Kurdové se po zahájení bojů dohodli se syrských režimem podporovaným Ruskem a Íránem na spojenectví. Syrské vládní jednotky se v pondělí 14. října začaly rozmísťovat na území ovládaném SDF.

Turecko tvrdí, že chce v třicetikilometrovém pásu za hranicí vytvořit bezpečnostní zónu, která umožní návrat syrských uprchlíků. 

Ve čtvrtek oznámil americký viceprezident Mike Pence, že Turecko na pět dnů pozastaví ofenzivu v severní Sýrii a dovolí kurdským silám stáhnout se z oblasti. USA po naplnění dohody o klidu zbraní zruší hospodářské sankce proti Turecku. Podle Ankary však operace skončí až poté, co kurdské milice YPG opustí své pozice a odevzdají těžké zbraně.