Sněmovna odsoudila invazi do Sýrie, Turecko prý porušilo mezinárodní právo

Poslanecká sněmovna odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš (ANO) má podle přijatého usnesení v EU prosazovat ekonomickopolitická opatření proti Turecku. Návrh usnesení dohodli zástupci všech sněmovních klubů a zvedlo pro něj ruku 147 poslanců.

Turecká armáda u severosyrského města Manbidž
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: DHA/ABACA

Sněmovna také podpořila rozhodnutí vlády o pozastavení vývozních licencí na vojenský materiál. Odmítlia také výhrůžky Turecka státům Evropské unie, že uvolní cestu migrantům do Evropy. 

Premiér Babiš ve sněmovně zopakoval, že situaci bylo možné předejít jednáním světových mocností včetně EU s Tureckem. „Je to velké neštěstí, nemělo se to stát,“ řekl k tureckému vojenskému zásahu.

Vysvětloval také svou dřívější podporu mírovému plánu pro Sýrii tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Babiš prý nepochopil, že půjde o vojenskou operaci, když turecký prezident mluvil o vytvoření bezpečnostní zóny, do které by se vrátili syrští uprchlíci. Od některých poslanců ale sklidil kritiku.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Poslanci Josef Hájek (ANO) a Jan Lipavský (Piráti) o Sýrii

Poslankyně ODS Jana Černochová pokládá za velkou chybu, že Američané oblast vyklidili. Vyzvala také kabinet, aby byl aktivní také v Severoatlantické alianci, do níž patří i Turecko. „Pokud NATO rezignuje na dodržování vlastních principů, oslabí se jeho vliv,“ uvedla.

„Je třeba dát jasně najevo, že se nebojíme vydírání prezidenta Erdogana vůči evropským zemím,“ prohlásil předseda SPD Tomio Okamura. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa není pochyb o tom, že turecká akce je porušení mezinárodního válečného i humanitárního práva. „Jde o totální selhání NATO,“ míní. Česko se musí podle něho zasazovat o diplomatická jednání k řešení situace.

„Co se teď odehrává, je obzvláště ohavné,“ řekl bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Poukázal na to, že v oblastech, kam míří turecká operace, žijí většinou Kurdové, kteří bojovali proti takzvanému Islámskému státu, byli označováni jako spojenci a najednou byli Američany opuštěni. 

Erdogan chce z Turecka přemístit velkou část syrských uprchlíků 

Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem potom, co americký prezident Donald Trump nařídil z oblasti stáhnout americké vojáky. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice. Chce tam také vytvořit pásmo, kam hodlá dopravit z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků. 

Spojené státy pak v reakci zavedly proti Turecku sankce. Státy EU se zase domluvily na koordinaci zákazu vývozu zbraní.