Žalobci prověřují kauzu darování bitcoinů ministerstvu spravedlnosti

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci oznámilo, že prověřuje kauzu darování bitcoinů ministerstvu spravedlnosti pro podezření ze tří trestných činů včetně zneužití pravomoci i legalizace výnosů. ANO i dříve vládní Piráti požadovali mimořádnou schůzi sněmovny na toto téma – svolána byla na čtvrtek 5. června. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se po dohodě s premiérem Petrem Fialou (ODS) rozhodl podat demisi.

Olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun informoval, že zastupitelství kauzu prověřuje. Dozoruje postup policie i Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování. Případ prověřují policisté pro podezření ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. „Další informace nyní nebudou poskytovány s poukazem na neveřejný charakter přípravného řízení,“ uvedl Dragoun.

Bitcoiny v hodnotě miliardy korun přijalo ministerstvo spravedlnosti od muže odsouzeného za obchod s drogami.

Server iROZHLAS.cz k tomu v pátek ve večerních hodinách napsal, že z transakčních analýz vyplývá, že v bitcoinové peněžence, ze které ministerstvo finanční prostředky dostalo, bylo ve skutečnosti kryptoměn několikanásobně víc, než se uvádělo, a sice v hodnotě zhruba 12,5 miliardy korun (5366 bitcoinů). Peníze ze zpřístupněné peněženky navíc prý začaly odcházet na dva různé účty už o den dříve, než údajně došlo k jejímu otevření za účasti notáře.

13 minut
Události: Demise ministra Pavla Blažka
Zdroj: ČT24

Ke kauze má být mimořádná schůze

Sněmovna má z popudu ANO i Pirátů na mimořádné schůzi projednávat kauzu bitcoinů darovaných ministerstvu spravedlnosti. Svolána je na čtvrtek 5. června na 09:00.

Ministerstvo spravedlnosti přijalo bitcoiny vydražené skoro za miliardu korun od muže odsouzeného za obchod s drogami. Blažek ve čtvrtek řekl, že soudy neprokázaly, že kryptoměna pocházela z trestné činnosti. Pokud by k takovému závěru dospěly v budoucnu, finanční prostředky by stejně zabavily a odvedly do státního rozpočtu, řekl ministr. V pátek odmítl, že by šlo o praní špinavých peněz, protože zmíněnou kryptoměnu získal stát.

13 minut
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) o přijetí bitcoinů
Zdroj: ČT24

Ministr Blažek podal demisi

Na dotazy novinářů, zda neuvažuje o rezignaci na svůj post, Blažek odpověděl, že nad tím neměl čas v pátek při jednání sněmovny přemýšlet. „V klidu si to všechno rozmyslím a včas vám oznámím rozhodnutí. Práce ministra je zajímavá, ale mimořádně nevděčná. Jedna věc je to, jak se věci dělají, a jak vypadají. Já jsem nikdy dost dobře nedbal na to, jak některé věci vypadají. To je můj problém dlouhodobý a teď se ukazuje v plné nahotě,“ řekl ministr. „Ale podstata není ani nelegální, ani nějak špatně míněná,“ dodal.

„Abych o sobě četl nehorázné věty za to, že ve státním rozpočtu přibyla miliarda...,“ uvedl Blažek. „Spekulace, všichni jsou dnes chytří, co jsem všecko měl nebo mohl vědět a podobně. Je to unavující. Budu si klást otázku, jestli to opravdu stojí za to, možná už ne,“ dodal.

„Důvěra, nedůvěra (premiéra Petra Fialy k Blažkovi, oba ODS), nebesa nespadnou, jestli tam zůstane Blažek, nebo nezůstane,“ uvedl ministr. „Včas vám oznámím to rozhodnutí, vy máte rádi, když někdo odchází, a třeba vám tu radost udělám,“ řekl Blažek novinářům.

O několik hodin později oznámil svou demisi na sociální síti X.

Seznam Zprávy: Policie se snaží zmrazit bitcoiny vydražené ministerstvem

Médiím ministr potvrdil, že detektivové si na jeho úřad přišli pro dokumenty s darem spojené. Policisté se podle Seznam Zpráv nyní snaží zabránit tomu, aby kupci, kteří bitcoiny od ministerstva získali, kryptoměnu zpeněžili. „K procesním úkonům prováděným ve vámi dotazované trestní věci se nebudeme nijak vyjadřovat, a to s poukazem na neveřejný charakter přípravného řízení,“ řekl serveru olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Následně zastupitelství v tiskové zprávě sdělilo, že kauzu prověřuje pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby, legalizace výnosů z trestné činnosti a výroby a jiného nakládání s drogami.

Není zřejmé, jestli policie zajistila také peníze, které ministerstvo spravedlnosti za prodej bitcoinů dostalo. Mluvčí ministerstva Vladimír Řepka na dotaz Seznam Zpráv neodpověděl.

9 minut
Poslanec Karel Haas k přijetí bitcoinů
Zdroj: ČT24

Existuje reputační riziko, uvedl poslanec Haas

Člen ústavně-právního výboru Karel Haas (ODS) řekl ještě před Blažkovou rezignací, že on sám se na základě dosavadních informací nedomnívá, že by měl Blažek kabinet opustit. „Odchod tři měsíce před koncem volebního období by byl spíše gestem než nějakou reálnou změnou v resortu spravedlnosti,“ dodal Haas.

On sám by v pozici ministra spravedlnosti dar nepřijal. „Vždycky tam existovalo a existuje stále reputační riziko, když ‚střecha české spravedlnosti‘, ministerstvo spravedlnosti, přijme dar od člověka, který byl pravomocně odsouzen, odseděl si velkou část trestu za poměrně závažné trestné činy.“

Kauzu chtěli řešit i Piráti

Zařadit bod ohledně bitcoinů na program schůze dolní komory navrhovali i Piráti. Blažek jim vzkázal, že nechápou zásady trestního řízení a trestního práva.

Na závěr své řeči dodal, že zatímco Piráti budou muset vysvětlovat peníze utracené za digitalizaci stavebního řízení, on bude muset vysvětlovat, kde se vzala ve státním rozpočtu miliarda korun. „Tady se dělá kauza z toho, že státu miliarda přibyla,“ řekl Blažek. „Je vyloučené, aby tou darovací smlouvou byl spáchán trestný čin.“

Podle pirátské místopředsedkyně sněmovny Olgy Richterové můžou peníze pocházet z drogové trestné činnosti. Je podle ní velmi sporné, že by někdo dobrovolně jednu ze tří miliard korun daroval ministerstvu spravedlnosti. „Evidentně tady došlo k nějaké dohodě, která působí jako dohoda s podsvětím.“

Podle předsedy pirátského klubu Jakuba Michálka vydával ministr Blažek transakce typické pro praní špinavých peněz za ultralegální peníze.

Podle médií daroval ministerstvu kryptoměnu Tomáš Jiřikovský, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Provozoval on-line tržiště pro prodej drog a v roce 2021 byl propuštěn z vězení. Blažek ve čtvrtek řekl, že v březnu dostal nabídku na získání třiceti procent bitcoinů z peněženky, kterou policie odsouzenému zabavila a po propuštění z věznice vrátila.

Kdy byly informovány úřady?

Blažek se hájí podle Deníku N mimo jiné také tím, že o záležitosti předem zpravil ministerstvo financí, Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) či Finanční analytický úřad. Jak ministerstvo financí, pod které spadá i Finanční analytický úřad, tak NSZ však sdělily serveru iROZHLAS.cz, že informaci o darování bitcoinů dostaly od ministerstva spravedlnosti po podepsání darovací smlouvy s trestaným dealerem.

„Prostou informaci o darovací smlouvě zaslalo ministerstvo spravedlnosti Nejvyššímu státnímu zastupitelství v dopise ze dne 1. dubna 2025,“ sdělil serveru mluvčí NSZ Petr Malý. Bitcoiny ministerstvo získalo na začátku března. Ministerstvo financí Blažek informoval 30. ledna, bylo to po uzavření darovací smlouvy.

Načítání...