Akademici budou stávkovat. Někde přeruší výuku na hodinu, jinde na celý den

Pracovníci vysokých škol budou stávkovat. Vysokoškolský odborový svaz vyhlásil stávku na úterý 17. října. Většinou bude mít výstražný charakter a potrvá hodinu, ale na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a některých fakultách Univerzity Karlovy potrvá celý den. Odboráři chtějí dosáhnout navýšení částky určené na financování vysokého školství v Česku.

„Výbor Vysokoškolského odborového svazu vyhlašuje celostátní hodinovou výstražnou stávku za účelem prosazení požadavku na navýšení částky určené na financování vysokého školství v České republice včetně mezd zaměstnanců vysokých škol v rámci rozpočtu MŠMT. Výbor Vysokoškolského odborového svazu vyzývá všechny pracovníky vysokých škol, aby se do stávky zapojili,“ oznámili odboráři ve výzvě na svém webu.

Stávka naváže na jarní protesty akademiků, kteří nejsou spokojeni s výší svých výdělků. Pořádalo je uskupení Hodina pravdy, v němž je zapojeno třináct fakult z devíti univerzit v Česku, z toho osm je filozofických.

Na některých fakultách bude mít i říjnová stávka větší formát. „Na Filozofické fakultě Univerzitě Palackého a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy a na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy se bude konat celodenní stávka,“ uvedl za Hodinu pravdy Ondřej Švec z pražské filozofické fakulty.

Aby se připojili k výstražné hodinové stávce, vyzvala zaměstnance největší české univerzity odborová rada UK. Není zatím jasné, zda protest podpoří i vedení vysokých škol. Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková i rektor Univerzity Palackého Martin Procházka shodně uvedli, že o tom budou jednat v příštím týdnu kolegia rektorů. „Musím se poradit ještě se svými kolegy, ale předpokládám, že ve vedení minimálně vyjádříme pochopení,“ předeslala Králíčková.

Vysoké školy budou mít příští rok ve státním rozpočtu vyčleněno zhruba 269 miliard korun, tedy stejně jako letos. Shodná bude i částka 30,9 miliardy určená pro veřejné vysoké školy, podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) tedy přibude miliarda nad rámec toho, co stanoví návrh rozpočtu schválený vládou. Podle členů iniciativy Hodina pravdy ale znamená zachování výše rozpočtu pro vysoké školství jen to, že bude pokračovat dlouhodobé podfinancování univerzit.

Akademici proto požadují po vládě „adekvátní financování vysokého školství ve státním rozpočtu na rok 2024, tak aby mohly univerzity zajistit důstojné mzdové a pracovní podmínky pro všechny své zaměstnance“ a přijetí střednědobého výhledu růstu výdajů na VŠ vůči HDP na úroveň průměru zemí OECD. Podle dat Eurostatu odpovídají veřejné výdaje na terciární vzdělávání v Česku 0,86 procenta HDP, zatímco průměr zemí EU je 1,27 procenta HDP.

Načítání...