Živnostníky likvidují dluhy

Moravskoslezský kraj - Nejvíce podnikatelů a drobných živnostníků od ledna 2008 zkrachovalo letos v květnu. Vyplývá to z úvěrového registru společnosti Czech Credit Bureau. Největší problémy mají firmy ve stavebnictví, hlavně kvůli těžko vymahatelným pohledávkám.

Za dva a půl milionů korun měl Zdeněk Keller postavit v Opavě nové pouliční osvětlení pro firmu Sportovní a liniové stavby Morava. Ta zakázku dostala od opavského magistrátu.

2 minuty
Reportáž Radka Wiglasze
Zdroj: ČT24

„Bohužel, tyto faktury nebyly v době splatnosti zaplaceny. Obrátili jsme se na majitele, který nás stále ubezpečoval, že peníze přijdou, ať počkáme,“ uvedl živnostník Zdeněk Keller.

Město přitom Sportovním a liniovým stavbám zaplatilo.

Jednatelem a spoluvlastníkem firmy byl v té době ex-primátor Ostravy Aleš Zedník. Ten se ale odpovědnosti zříká.

„Všechna jednání s dodavateli i odběrateli prováděl pan Urbánek za pomoci ostatních zaměstnanců firmy. Prováděl platby faktur a do této pravomoci nikoho nepouštěl,“ uvedl Aleš Zedník, bývalý jednatel a spolumajitel společnosti Sportovní a liniové stavby Morava.

Radomil Urbánek ale spáchal na konci roku sebevraždu. Firma navíc skončila v insolvenci a vyšetřuji ji i policie. Jedním z důvodů bylo podle bývalého jednatele Aleše Zedníka i to, že firma soutěžila zakázky za neúměrně nízkou cenu a nevytvářela zisk.

Pan Zdeněk Keller se nakonec s firmou, která mu dodala materiál na stavbu, dohodl na splátkovém kalendáři. Musel ale zastavit svůj rodinný dům.

Podobné problémy trápí řadu podnikatelů v kraji. I kvůli nim loni zkrachovalo v Moravskoslezském kraji nejvíc podnikatelů a firem z celé země. Podle hospodářské komory je to kvůli zákonu o veřejných zakázkách.

„Malí živnostníci jsou na tom nejhůř a mají i nejmenší právní ochranu,“ vyjádřil se k věci Pavel Bartoš, viceprezident Hospodářské komory ČR.

I kvůli tomu by se měl brzy znovu měnit zákon o veřejných zakázkách. Jeho novelu připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...