Někteří kandidáti Nezávislých demokratů neví, že kandidují

Brno - Nezávislí demokraté doplnili svou kandidátku pro říjnové komunální volby do zastupitelstva Brna-středu lidmi, z nichž někteří nejsou k sehnání. Další žijí údajně v zahraničí a jediná zastižená osoba odmítá, že by kandidovala. Dnes to píše list Lidové noviny (LN). Podle něj vedení strany obvinění z pokusu o ovlivnění výsledku voleb odmítlo.

Na spodní část kandidátky, na níž se spojili Nezávislí demokraté a Suverenita, zapsalo první uskupení podle LN více než desítku lidí z blízkých domů v Křídlovické ulici. Jediná osoba, kterou se novinám podařilo zastihnout, Magdalena Horváthová, opakovaně a výslovně odmítla, že by s kandidaturou souhlasila. „Jsem obyčejná ženská, nic jsem nepodepisovala,“ řekla Horváthová. O jiné ženě shodného jména a věku, která by bydlela na stejné adrese, neví.

Další lidé, kteří v dolní části kandidátky figurují, žijí podle sousedů v zahraničí, jiné nešlo zastihnout. Ve všech případech se prý problém týká osob nominovaných Nezávislými demokraty. „Chodili tu a žádali podporu,“ uvedli podle listu lidé v domech.Volební systém v komunálních volbách zvýhodňuje ty strany, které zaplní na kandidátkách všechny pozice, připomněly LN.

Strana machinace odmítá

Celorepublikový místopředseda Nezávislých demokratů Petr Hudlík obvinění odmítl. Podle něj bude mít strana během dneška od problémových kandidátů prohlášení, že souhlasili s kandidaturou. „I lidé, kteří nejsou k zastižení, souhlas podepsali. A to, že je nemůžete zastihnout, je váš problém,“ uvedl Hudlík.

Pokud by se ukázalo, že podpisy někdo falšoval nebo jen zneužil, může být podle trestního zákoníku potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta, píší LN. Musela by to ale ověřit policie, například grafologickým rozborem podpisů.

Podobný problém s kandidaturou, o níž nominovaný nevěděl, řešili podle listu Nezávislí demokraté ve stejné čtvrti i před čtyřmi lety. Svoje jméno prý našel na kandidátce Nezávislých demokratů brněnský advokát Steve Georges, který byl tehdy členem US-DEU.

Vydáno pod