Nedělní premiéra dokumentu České televize Hledá se prezident

Ostrava - Mimořádný dokument České televize ze zákulisí první přímé prezidentské volby má název Hledá se prezident a diváci jej v televizní premiéře uvidí v neděli 5. ledna 2014 na ČT2 ve 20:00 hodin. Unikátní autentické svědectví o dramatu plném nečekaných zvratů, které vzniklo v koprodukci společnosti Negativ a ostravského studia ČT, natočil režisér Tomáš Kudrna.

Filmaři se pohybovali v zákulisí událostí doprovázejících první prezidentské volby a podařilo se jim zachytit obraz jednotlivých kandidátů jinak, nežli jej mohla zprostředkovat zpravodajská média. Dnes už svého prezidenta denně sledujeme při výkonu jeho úřadu. Tím spíš bude zajímavé připomenout si, co všechno bezprostředně předcházelo tomu, než do něj nastoupil.

Kreativní producentka ČT Lenka Poláková k tomu dodává: „Zachytit prostřednictvím dokumentu zákulisí předvolební kampaně a voleb samotných byla pro tvůrce velká výzva. Defilé kandidátů a jejich štábů nevypovídá jen o nich samých, je i zpětným zrcadlem stavu celé naší společnosti. Tomáš Kudrna se plně zhostil role neangažovaného pozorovatele, a přinesl tak autentické svědectví o zásadní události, která se už v podobně nadšeneckých a místy až panoptikálních kulisách možná nebude nikdy opakovat.“

Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém. Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu výslednému okamžiku.

www.hledaseprezident.cz

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...