Mělnická Muzejní noc letos v duchu starých Slovanů

Letošní již sedmá Muzejní noc v Regionálním muzeu Mělník, která se konala v pátek 27. 5. 2011 od 14.00 do 23.00 hodin, se nesla v duchu doby našich předků. Těžiště Muzejní noci bylo v prostorách velkého sálu, kde na návštěvníky čekala výstava „Slované. Střední Polabí a Dolní Povltaví v době raného středověku“. Ta přiblížila období přibližně od 7. do 12. století. Návštěvníky seznámila nejen s kulturou Slovanů žijících v centrálních částech Polabí a Povltaví. Svým interaktivním charakterem nabídla především možnost poznat vybrané momenty z jejich (ne)všedního života.

Dominantní částí výstavy je rekonstrukce části slovanské osady s hospodářským zázemím, doplněná zajímavými nálezy keramiky, šperků, zbraní a dalších kovových předmětů z významných regionálních lokalit jako jsou Hradsko, Tišice, Vepřek a dále ze středočeských lokalit, k nimž patří například Libice nad Cidlinou či Čáslav. Lákavá jistě byla příležitost vyzkoušet si repliky oděvů a doplňků, prozkoumat obydlí a jeho vybavení, zahrát si na lovce i zemědělce či si zkusit tkalcovské techniky. Rolí obyvatel osady a průvodců slovanským světem se zhostili mělničtí muzejníci.

Ústřední slovanský motiv se prolínal v celé akci. V 16.00 a 18.00 hodin přišel praotec Čech s družinou. Výjev z bájných časů nastudovali žáci 7.B ZŠ J. Matiegky pod vedením Mgr. Marcely Antonínové. V malém sále muzea si přišli na své nejmenší návštěvníci. V režii RC Kašpárek je potěšila od 15.00 a od 17.00 hodin Pohádka z dávných časů.

Atrium muzea obsadila po celý čas muzejní noci skupina živé historie Perkunas se zajímavým programem. Během něho si návštěvníci mohli vyzkoušet vykovat hřebík, dotknout se zbraní, zpracovat vlnu a alespoň na chvíli se zapojit do života doby Slovanů.

V rámci noci byly volně přístupné stálé expozice včetně expozice historických kočárků a dlouhodobé výstavy Staré mechanické hračky, kde návštěvníci mohli vidět jízdu elektrického vláčku ze 30. let 20. století či v malé dílničce podle svého gusta vyrobit autíčko nebo třeba domeček ze stavebnice Merkur.

Renata Brtníková, Mělník