Extajemníkovi Znojma hrozí vyšší trest. Úplatky narostly

Znojmo - Bývalý tajemník znojemské radnice Vladimír Krejčíř čelí nově obvinění z toho, že od firem, které získaly městské zakázky, bral nejen úplatky, ale nechal si od nich bezúplatně zvelebovat svůj dům. Tyto práce zahrnovaly také výstavbu tenisového kurtu. Způsobená škoda, která údajně korupcí vznikla, se odhaduje už na 900 000 korun. O korupci na znojemské radnici se dnes rozhodli veřejně promluvit lidé, kteří vyšetřování tajemníka inicovali - Jiří Ludvík (nez.), dnešní znojemský radní, a Renata Horáková, bývalá vedoucí majetkového odboru, kterou podle jejích slov Krejčíř z funkce odvolal, když nesouhlasila s jeho praktikami.

„O korupci na znojemské radnici si štěbetali vrabci na střeše. Získal jsem důkazy, jakým způsobem se zde manipulovalo se zakázkami. Zveřejnit je ale zatím nemohu, protože bych mařil vyšetřování,“ prohlásil dnes již zvolený radní Jiří Ludvík (nez.). Právě on a úřednice radnice Renata Horáková podali na bývalého tajemníka úřadu trestní oznámení. „Nesouhlasila jsem s některými mimořádně nevýhodnými transakcemi pro město, o kterých jsem se domnívala, že jsou nezákonné,“ popsala svoji motivaci k podání trestního oznámení Renata Horáková.

Krejčíř byl původně podezřelý z toho, že za přidělení městských zakázek stavebním firmám převzal úplatky ve výši 150 000 korun. Zkoumání zajištěné dokumentace ale ukázalo, že si nechal zvelebovat i svůj rodinný dům. Nyní se prověřuje podezření, že do těchto úprav spadalo i vybudování bazénu, uvedl státní zástupce Tomáš Foldyna. „Konkrétní výši majetkového prospěchu jsme zjistili ze zajištěných listin, zabavených počítačů a mailové korespondence,“ upřesnil státní zástupce Tomáš Foldyna.

Případ převzalo krajské státní zastupitelství

Změna kvalifikace je důvodem, proč dohled nad kauzou přebírá od břeclavského Okresního státního zastupitelství Krajské státní zastupitelství v Brně. Rozšíření vyšetřování na další osoby ale Foldyna nepředpokládá. Původně hrozilo Krejčířovi za korupci až osm let vězení. Protože se ale zjistilo, že předpokládané škody jsou vyšší, hrozí mu až 12 let vězení. Případ převzalo od břeclavského státního zastupitelství krajské zastupitelství v Brně.

„Konkrétní výši majetkového prospěchu jsme zjistili ze zajištěných listin, zabavených počítačů a mailové korespondence,“ upřesnil státní zástupce Tomáš Foldyna. Změna kvalifikace je důvodem, proč dohled nad kauzou přebírá od břeclavského Okresního státního zastupitelství Krajské státní zastupitelství v Brně. Rozšíření vyšetřování na další osoby ale Foldyna nepředpokládá.

Státní zástupce Tomáš Foldyna

Podstatná část prospěchu obviněného byla ve formě prací na jeho objektech, nemusel platit za práce, které firmy odvedly.

Právní zástupce obviněného Krejčíře nechce nové informace ve vyšetřování komentovat. „Mohu sdělit pouze to, že nemám žádný mandát vyjadřovat se k obhajobě mého klienta,“ reagoval na dotaz advokát Michael Bartončík. Brněnský žalobce Ivan Hrazdira se teď bude seznamovat s rozsáhlým spisem, bude zřejmě na Hrazdirovi, aby připravil obžalobu pro soudní proces.

K případu znojemského tajemníka je nutné vyslechnout ještě 10 svědků

Spis k této kauze už tvoří 11 šanonů. V případu je nutné vyslechnout ještě zbývajících deset svědků. „Vyšetřování je složité a potrvá patrně ještě měsíce. Je možné, že odhalí další protizákonné jednání a způsobená celková škoda vzroste až nad milion korun,“ uvedl státní zástupce Tomáš Foldyna. Krejčíř loni v říjnu při zahájení svého stíhání vinu popřel. Následně ale odmítl vypovídat. Vyšetřování přitom ukázalo několik nejasností. Krejčíř podle Foldyny například dlouhé měsíce nemusel sáhnout na svoji mzdu, kterou dostával na bankovní účet, a nepotřeboval ji tedy ke své obživě. Tuto záležitost prý dosud nevysvětlil.

S Krejčířem jsou stíháni i čtyři podnikatelé, kteří mu úplatky podle spisu poskytli. Mělo by jít o představitele firem VHS plus, Pozemní stavby, LukaWood a ZdeNo. Čtveřici hrozí až pět let vězení. Obvinění v kauze jsou stíháni na svobodě.

Celý případ zasáhl do loňské kampaně politických stran před komunálními volbami. Tehdejší starosta za ODS Petr Nezveda, který ale podle protikorupční policie nemá s případem nic společného, byl v posledních dnech svého funkčního období vyzýván k rezignaci. Po volbách skončila ODS v opozici. Radniční koalici nyní vede dříve opoziční ČSSD. Na radnici se budou konat kvůli případu Krejčíř rozsáhlé kontroly.

  • Znojmo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/36/3555.jpg
  • Tajemník znojemské radnice Vladimír Krejčíř autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2304/230315.jpg
  • Znojemská radnice zdroj: www.znojmo.biz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1970/196915.jpg
  • Znojmo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1900/189952.jpg