Brno chce vybudovat pro bezdomovce azylové centrum

Brno – Dva nové brněnské projekty na vybudování azylového centra pro lidi bez domova dostanou z evropských fondů osmnáct milionů korun. Bezdomovci se do jihomoravské metropole stahují čím dál častěji a kapacita stávajících zařízení už nestačí. Úřady si od projektu slibují zlepšení péče o lidi, kteří často bez vlastní viny skončili na ulici.

Opuštěná základní škola ve dvoře na ulici Bratislavské v centru Brna by se už příští rok měla proměnit v zázemí pro ty, kteří se dostali do úzkých. Kromě pětadvaceti lůžek poskytnou bývalé třídy a kabinety azyl lidem bez domova i přes den. Vybuduje se zde jídelna, poradna, sprchy a sklady s prádlem, které na charitu nosí Brňané. „Chceme zde zprovoznit tzv. humanitární sklad, kde v případě nějakých živelních katastrof, jako jsou povodně nebo jiné náhlé události, budou k dispozici například deky, oblečení, základní potraviny a jiné věci. Pracoviště bude sloužit všem, které potká nějaké náhlé neštěstí,“ vysvětluje ředitel Oblastní charity Brno Karel Kosina. 

Počet lidí bez domova v Brně za poslední roky výrazně stoupá, loni jich úřady napočítaly tisíc čtyři sta. Ubytovací kapacity ale zatím stačí jen pro každého třetího člověka z ulice. Samotné město se proto chystá vybudovat i středisko pro bezdomovce. To bude jako jediné v Brně otevřené dvacet čtyři hodin denně. „V brněnské ulici Masná 3b vznikne azylový dům, který pojme až sedmdesát klientů. Ti zde najdou pomoc, možnost spaní, bude tu i kuchyňka, kde si budou moci připravit jídlo,“ popisuje některé ze služeb mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. 

Město i charita věří, že kromě ubytování nabídnou klientům snad i stravu – a to díky brněnským restauracím, které se přidaly do charitativního projektu a nesnědené obědy věnují lidem v nouzi.

2 minuty
Reportáž Evy Lípové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...