Zlatí hoši z Nagana

Nagano - Historický úspěch vybojovali v Naganu čeští hokejisté, kteří ve finálovém zápase olympijského „turnaje století“ zvítězili nad Ruskem 1:0 brankou Petra Svobody ze 49. minuty zápasu a získali zlaté medaile. Jediným českým vítězem zimní olympiády byl do té doby „zlatý“ Jiří Raška, skokan na lyžích, který vyhrál v roce 1968 v Grenoblu. Těžko se vybírá nejdůležitější okamžik olympijského turnaje. Velký zlom nastal ve čtvrtfinálovém zápase s Američany, kteří měli v první třetině výraznou převahu. Dominik Hašek chytal skvěle a dalo by se říct, že díky němu zíslalo mužstvo sebevědomí. Potom v jsme dali dva góly, následně otočili zápas a vyhráli.

Ve finálovém utkání jsme potom porazili celek Ruska nejtěsnějším rozdílem 1:0 poté, co jedinou branku zaznamenal ve 49. minutě obránce Petr Svoboda. Vytoužené zlaté medaile hokejistů vynesly Českou republiku v hodnocení národů na XVIII. olympijských hrách v Naganu o dvě příčky výše a po závěrečné soutěži patří ČR konečné čtrnácté místo.