Po zlínské zoo běhají „pupkáči“. Chápany vlnaté chovají jako jedna z mála evropských zahrad

Do zlínské zoo přibyli dva samci chápana vlnatého, chovatelé je získali ze zahrady v Rakousku. Tyto primáty chová v Evropě pouze pět institucí, celosvětově pak 17. Zoo Zlín chová tento druh chápanů jako první z unie českých a slovenských zahrad.

Návštěvníci uvidí opice v expozici Amazonie, adaptaci na výběh zvládli chápani bez problémů. „Prvních několik dnů samci strávili ve vnitřní ubikaci a postupně si zvykali na nové prostředí. Poté jsme jim nabídli možnost poprvé nahlédnout a vyzkoušet koridor, který spojuje ubikaci s ostrovním výběhem. Z počátku byli poněkud nesmělí, nyní již každé ráno netrpělivě očekávají, až jim chovatelé koridor otevřou a doslova jím proběhnou na ostrov,“ uvedl zoolog Kamil Čihák.

Zahrada se bude v budoucnu podle své mluvčí snažit o výměnu jednoho samce za samici a poté případně založit chov.

Domovinou chápanů vlnatých jsou deštné pralesy Jižní Ameriky. Jsou největším ze čtyř druhů chápanů, samci dosahují váhy kolem 10 kilogramů, na délku měří až 70 centimetrů, dalších 70 centimetrů představuje chápavý ocas, který je ze spodní strany holý. Je velmi důležitý při pohybu ve větvích, chápani jej používají jako plnohodnotnou pátou ruku.

Chápani vlnatí ve zlínské zoo
Zdroj: Archiv Zoo Zlín

„Unese váhu celého zvířete, chápani se tak za něj zavěsí v koruně stromu a všechny končetiny mohou použít ke krmení. Jsou to také mistři v balancování,“ uvedla mluvčí zahrady Romana Bujáčková. Na jejich jídelníčku ve volné přírodě dominuje ovoce, listy a květy. Na jeden zátah dokáží spořádat velké množství potravy, domorodci jim proto přezdívají barrigudo, tedy „pupkáč“. Své druhové jméno získali chápani díky velmi husté a jemné srsti, která má šedohnědé zbarvení. 

Ve volné přírodě patří mezi ohrožené druhy zvířat. „Na vině je především kácení pralesů, k obživě a úkrytu totiž tito chápani potřebují souvislé plochy lesů. Dalším problémem je také lov pro maso a ilegální obchod se zvířaty,“ uvedla mluvčí.