Vědci vysvětlili, proč byla delta nejvíc smrtící variantou covidu. Mohla by hrozit i v budoucnu

Covidová varianta delta byla tou nejvíce smrtící, jakou si tento virus zatím vyvinul. Vědci teď popsali, jaké vlastnosti patogenu umožnily, aby připravil o život tolik lidí.

Od června začal počet nákaz covidem-19 opět stoupat. Nejpřenosnější varianta omikron totiž začala přebírat mutace varianty delta a to vedlo k novým subvariantám BA.4 a BA.5 nebo variantě deltacron.

Ze všech známých rizikových variant, u nichž bylo prokázáno, že se nejlépe vyhýbají terapeutickým protilátkám a vakcínám vyvinutým proti původnímu viru SARS-CoV-2, je delta nejvirulentnější, tedy nejvíce smrtící. Nová recenzovaná studie poprvé detailně vysvětlila, proč je právě delta tou zatím nejhorší variantou.

Autoři studie, která vyšla v odborném časopise Journal of Molecular Biology, provedli detailní biofyzikální analýzy varianty delta a jednotlivých mutací, které variantu delta tvoří. 

Prolomené očkování

„Naše zjištění pomáhají vysvětlit, proč jsou pacienti, kteří byli očkováni, stále schopni nakazit se novými variantami a proč jsou pacienti, kteří se nakazili variantou delta, častěji hospitalizováni,“ uvedl hlavní autor studie Krishna Mallela. 

„Vzhledem k tomu, že víme, že vakcíny jsou stále méně účinné proti novým variantám SARS-CoV-2, je důležité pochopit, jaké mutace způsobují toto snížení neutralizační kapacity,“ podotkl Mallela. Vědci naznačili, že zásadní roli hrají zmutované zbytky, které se nyní často vyskytují ve variantách viru SARS-CoV-2.

„Protože jsme provedli individuální analýzy těchto mutací, máme základní představu o tom, jak některá tato rezidua ovlivňují imunitní únik a infekční schopnost viru SARS-CoV-2,“ řekl Mallela.

Smrtící virus

Vědci zjistili, že delta vykazuje jedinečné biofyzikální vlastnosti, které ji významně odlišují od starších variant alfa, beta a gama. Lidský imunitní systém vytváří v reakci na infekci virem protilátky, které virus neutralizují. Tyto neutralizační protilátky byly rozděleny do různých tříd a některé z nich už byly schváleny pro nouzové použití – právě díky nim vznikají takzvané protilátkové koktejly.

Výsledky z Mallelovy laboratoře naznačily, že varianta delta se vyvinula směrem k úniku před protilátkami třídy 2 a 3. Neumí se sice o moc lépe vázat na buňky ani neunikají protilátkám třídy 1, ale už to deltě stačí k tomu, aby představovala pro lidskou imunitu vážný problém.

Předpokládá se, že jedna mutace ve variantě delta, T478K, se vyvinula u pacientů, kteří byli infikováni dřívějšími variantami viru SARS-CoV-2. A právě tato mutace uniká protilátkám vytvořeným při předchozích infekcích covidem-19.

Delta stále hrozí

Podle izraelského výzkumu z května letošního roku existuje reálné nebezpečí, že se delta nebo nějaký její „potomek“ ještě vrátí. Tato studie vyšla z tamního monitoringu odpadních vod, který tam dokáže odhalit nejen výskyt případů koronavirů, ale také jejich varianty.

Ukázala, že ani na vrcholu vlny omikron nedošlo k úplnému vymýcení delty, přestože se očekávalo, že ji novější varianty zcela převálcují a nahradí. Po sledování zákonitostí obou variant dospěli vědci k závěru, že omikron a jeho subvarianty pravděpodobně brzy zaniknou, ale delta prokázala tak silnou odolnost, že by se klidně mohla znovu objevit.

„Naše výsledky říkají, že pandemie ještě neskončila, a naznačují, že dříve nebo později se objeví další vlna, možná v létě nebo na konci léta,“ řekl listu The Times of Israel profesor Ariel Kushmaro, který výzkum vedl.

Dodal, že význam tohoto výzkumu sahá daleko za hranice Izraele, a naznačil, že v mezinárodním měřítku představuje delta stále větší hrozbu, než se všeobecně předpokládá. Delta by se mohla znovu objevit ve své stávající podobě nebo by se mohla rozšířit v podobě nové subvarianty, předpověděl.  

Kushmaro uvedl, že odolnost delty jeho tým překvapila. „V minulosti jsme viděli, že když jedna varianta roste, ostatní mizí; ale zdá se, že se to prostě nestalo u delty, která má zřejmě určitou schopnost přežít,“ řekl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Před 700 miliony let se Země stala sněhovou koulí. Vědci konečně vědí, jak se to stalo

Mezioborový vědecký tým popsal příčiny jedné z nejintenzivnějších změn klimatu, kterou planeta Země prošla před stovkami milionů let. Dokázal, že se na ní podílelo více faktorů současně.
před 21 mminutami

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

OBRAZEM: Padesát oceněných snímků. Český fotograf zazářil v soutěži NASA

Husarský kousek se podařil českému astrofotografovi Petru Horálkovi. V pátek získal už padesáté ocenění s názvem Astronomický snímek dne NASA (Astronomy Picture Of the Day, zkráceně APOD), které každý den vybírá ten nejhezčí a nejzajímavější snímek vesmíru.
před 16 hhodinami

Žloutenky typu A přibývá dramaticky, říká Prymula

Nárůst případů onemocnění žloutenku typu A je v Česku dramatický, říká epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle dat Státního zdravotního ústavu bylo letos k 21. červenci nahlášeno už 928 případů a deset úmrtí. Ve srovnání s celým loňským rokem je dosavadní počet nemocných zhruba o polovinu vyšší. Loni zemřeli dva lidé. Prevencí je zvýšení osobní hygieny a očkování.
před 19 hhodinami

Írán sužuje nedostatek vody, nelze vyloučit přemístění metropole, řekl prezident

Íránský prezident Masúd Pezeškján varoval, že kvůli kritickému nedostatku vody, s nímž se potýká velká část země včetně metropole Teheránu, nelze jako nouzové řešení vyloučit ani přemístění hlavního města. Informovala o tom agentura DPA. Podle ní mnoho obyvatel zhruba 15milionovou metropoli už opustilo a odešlo na sever na pobřeží Kaspického moře, kde problémy se zásobováním vodou zatím nejsou.
před 19 hhodinami

Klid před bouří? Hurikánová sezona je letos nápadně klidná

Když vědci modelovali letošní hurikánovou sezonu, předpokládali, že bude patřit k těm silnějším. Ale nejenže se to zatím neděje, v současné době je dokonce málo cyklon po celé planetě. Meteorologie vysvětluje, proč tomu tak je.
před 22 hhodinami

Země se točí rychleji, vědci zvažují negativní sekundu

Rotace Země se od začátku měření stále zrychluje. Za celou tu dobu se kolem své osy nikdy neotáčela tak rychle jako v posledních několika letech. Délka dne se kvůli tomu nepatrně zkracuje a ve hře je takzvaná negativní sekunda. Její zavedení může mít dalekosáhlé důsledky kvůli způsobu, jak funguje výpočetní technika a jakým spolu komunikují počítače po celém světě.
včera v 08:00

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
24. 7. 2025
Načítání...