Íránské revoluční gardy vyslaly na oběžnou dráhu kolem Země družici Núr-2

Írán vyslal na oběžnou dráhu kolem Země satelit s názvem Núr-2. Informovala o tom tamní tisková agentura IRNA. Nosnou raketu s družicí do vesmíru poslaly jednotky elitních revolučních gard, které působí nezávisle na armádě a mají vlastní raketový program. Svou první družici gardy vyslaly v roce 2020.

Agentura IRNA oznámila, že Núr-2 na oběžnou dráhu vynesla ze základny Šáhrúd třístupňová raketa Kásid.

Spojené státy a některé další země poukazují na to, že vesmírný program je využitelný při vývoji válečných raketových technologií. Washington poukázal na to, že odpalem raket Írán porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN, a vyzval Teherán, aby zastavil aktivity spojené s balistickými raketami. Írán tvrdí, že raketové testy ani vysílání družic do vesmíru nejsou součástí vojenského programu.

Agentura AP k tomu napsala, že Írán raketu odpálil v době vrcholících vídeňských jednání o jeho jaderném programu.

Podle Enriqua Mory, který v rozhovorech zastupuje Evropskou unii, už jednání na úrovni expertů skončila a nyní je na politicích, aby učinili klíčové rozhodnutí. Z Vídně v pondělí ke konzultacím do Teheránu odletěl íránský vyjednávač Alí Bágherí Kaní.

Vesmír a sankce

Rozhovory na poslední chvíli zkomplikoval požadavek, který vzneslo v sobotu Rusko. Požaduje od USA písemné záruky, že Rusko bude moci dál obchodovat s Íránem bez ohledu na sankce vyhlášené vůči němu kvůli útoku na Ukrajinu.

Ve Vídni se má rozhodnout o obnově dohody z roku 2015, která rušila mezinárodní sankce vůči Íránu výměnou za zpomalení jeho jaderného programu. Írán ji přestal dodržovat, když od ní v roce 2018 odstoupily Spojené státy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Trump dočasně zakázal zdravotnickým organizacím komunikovat s veřejností

Americké federální zdravotnické organizace nesmí z rozhodnutí administrativy prezidenta Spojených států Donalda Trumpa dočasně komunikovat s veřejností. S odkazem na desítky současných i bývalých úředníků a dalších osob obeznámených s touto záležitostí to tvrdí deník The Washington Post. Organizace tak prý nesdílí ani pravidelné zprávy o nemocnosti, šíření nakažlivých chorob ani aktualizace týkající se vysoce nakažlivé ptačí chřipky.
před 11 hhodinami

Australští vědci navrhují diskuzi o genetické úpravě lidských embryí

Úprava neboli editace lidských embryí je v současné době nezákonná. Současně jde ale o pokrok ve vědě vpřed, který je tak rychlý, že se začínají objevovat otázky, kdy a jak tato omezení opustit.
před 12 hhodinami

Solární elektrárny v EU loni poprvé vyrobily víc energie než ty uhelné

Podíl solární energie na výrobě elektřiny v Evropské unii byl loni s jedenácti procenty poprvé vyšší než podíl uhelných elektráren, které vyprodukovaly necelou desetinu celkového energetického mixu. Ve zprávě to uvedl výzkumný institut Ember. Loni dále klesal celkový podíl energie z fosilních zdrojů, naopak ty obnovitelné dosáhly dosud nejvyššího podílu 47 procent na celkové výrobě.
před 17 hhodinami

U Hradce se našly stopy po vojenských střetech z doby husitské

Archeologové na jižním okraji Hradce Králové objevili osídlení z pravěku, středověku a stopy po vojenských střetech z novověku. Území na levém břehu Labe jižně od centra se pokládalo za archeologicky méně významné. Objevy z posledních let ale naznačují opak, řekl archeolog Radek Bláha. Nálezy jsou z lokality Na Pískách v městské části Třebeš u silnice na Vysokou nad Labem.
před 18 hhodinami

Častí uživatelé sociálních sítí jsou podrážděnější, zjistila studie

Dospělí, kteří často používají sociální sítě, jsou vznětlivější a trpí výrazně vyšší mírou podrážděnosti než ti, kteří se sociálním médiím vyhýbají. Zjistil to výzkum expertů z Centra pro kvantitativní výzkum zdraví při Massachusettské všeobecné nemocnici a Harvardské lékařské fakultě.
před 19 hhodinami

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
22. 1. 2025Aktualizováno22. 1. 2025

Vědci z MIT vymysleli nový způsob výroby čpavku. Práci odvede „Továrna Země“

Bez čpavku by neexistovala moderní civilizace. Je klíčový v dusíkatých hnojivech pro moderní zemědělství, bez něj by se nedalo nasytit lidstvo. Teď skupina vědců z prestižní americké univerzity MIT vymyslela způsob, jak ho vyrábět bez elektřiny a mnohem ekologičtěji.
22. 1. 2025

Důkazy podpořily hypotézu o megapovodni, která zavodnila Středozemní moře

Před miliony lety Středozemní moře vyschlo. Stala se z něj solná pláň, v níž nemohlo nic přežít. Ale pak do ní pronikly vody Atlantského oceánu. Podle nové studie ne pomalu a postupně, ale rychlou a masivní povodní.
22. 1. 2025
Načítání...