Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.

Kohajda získal ve druhém kole čtrnáct hlasů. Přítomno bylo 24 členů akademického senátu, všechny hlasy byly platné. Nového rektora musí jmenovat prezident, Kohajda povede olomouckou univerzitu od 1. května, funkční období mu potrvá do 30. dubna 2029.

„Bylo to pro mě překvapení, ale velmi pozitivní. Je to samozřejmě velká zodpovědnost a je spousta úkolů, které na mě teď čekají. Musíme si sladit se současným panem rektorem to, jak budeme předávat funkci,“ prohlásil Kohajda po zvolení. Nejdůležitější je teď pro něj vytvořit tým prorektorů. Některé kolegy mám potvrzené, o části ještě jednáme, uvedl Kohajda.

Důležitá podle něj bude práce s mladými lidmi, doktorandy a postdoktorandy. „Jsou to ti, kteří mají nejvíce energie, síly a mohou dosahovat nejlepších výsledků. Těm musíme vytvořit co nejlepší prostředí, nejen pracovní, ale i pro život, abychom mohli využít jejich síly k lepším vědeckým výsledkům,“ míní Kohajda. Jeho poslanecký mandát trvá, nové sněmovní volby budou na podzim.

Spor na univerzitě

Tématem na univerzitě je dlouhodobý a dosud nevyřešený spor přírodovědecké fakulty a vědeckého ústavu CATRIN, pod jehož křídla přešla špičková vědecká centra přírodovědecké fakulty. Podle jejího vedení vznik ústavu fakultu poškodil, děkan dlouhodobě kritizuje vyvedení majetku, projektů a zaměstnanců spojených s vědeckými centry. Vedení UP kritiku dosud odmítalo a upozornilo na to, že vznik ústavu schválily nejvyšší akademické orgány.

„Jsem určitě pro zachování CATRIN. Nemyslím si, že řešení, které tady bylo zmiňováno, tedy zpátky spojení s přírodovědeckou fakultou, je reálné. Ale musíme v daném čase, pro mě ideálně do jednoho roku, vyřešit vzájemné vztahy, aby obě součásti univerzity mohly fungovat,“ nastínil Kohajda.

Na post rektora kandidoval kromě Kohajdy a Opatrného i stávající rektor Martin Procházka. Mezi kandidáty byl i bývalý proděkan fakulty tělesné kultury Ivo Jirásek, který působí na katedře rekreologie, Jakub Navařík působící v ústavu CATRIN a proděkan teologické fakulty Peter Tavel. Dva z kandidátů působí i ve veřejných funkcích, Kohajda je od roku 2021 poslancem a Jakub Navařík přerovským uvolněným radním za ODS.

V prvním kole volby získal Tavel tři hlasy, Procházka čtyři, Opatrný osm a Kohajda devět. Do druhého kola tak postoupili Kohajda s Opatrným. V něm Kohajda získal čtrnáct hlasů a Opatrný deset. Kandidát na rektora UP musí získat minimálně třináct hlasů, tedy nadpoloviční většinu všech 24 členů akademického senátu.

Rektor Procházka před čtyřmi lety ve funkci vystřídal Jaroslava Millera, který měl původně UP vést do roku 2022, ve svém druhém volebním období však nečekaně oznámil rezignaci. Svůj krok odůvodnil obstrukcemi kolem vzniku nového vysokoškolského ústavu CATRIN. Procházku do funkce zvolil Akademický senát UP na konci března 2021 ve druhém kole volby, v němž porazil Opatrného z přírodovědecké fakulty. O funkci se původně ucházeli čtyři kandidáti.

Univerzita Palackého v Olomouci je nejstarší vysokou školou na Moravě a druhou nejstarší v Česku. Na jejích osmi fakultách studuje zhruba 23 tisíc studentů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 3 hhodinami

Města a obce trápí toulavé kočky. Petice žádá jejich povinné čipování

Toulavé kočky představují problém, který trápí řadu měst a obcí. Kolik takových zvířat je, není jasné. V tuzemsku se totiž neevidují ani počty těch, které žijí v domácnostech. I kvůli lepší evidenci by měly kočky v příštích letech povinně dostávat čipy. Příslušný zákon teď projednává i Evropská unie. U psů přitom stejné nařízení platí už pět let.
před 4 hhodinami

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Stará cesta Boubínským pralesem zůstane nepřístupná. Nahradí ji nová

Cesta kolem jádra Boubínského pralesa zůstane zavřená a zmizí i z turistických map. Nahradí ji nová trasa, která dovede turisty od Boubínského jezírka až k rozhledně. O trvalém uzavření původního okruhu rozhodl lesní závod spolu s šumavským národním parkem i Klubem českých turistů. Kvůli padajícím souším jsou cesty nebezpečné. Boubínské jezírko ročně navštíví kolem šedesáti tisíc lidí. Spolu s novou sezonou lesníci uvolní i nejznámější cestu z Idiny Pily.
včera v 07:30

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
včera v 05:30

Při potyčce na Letné v Praze byli dva lidé pobodáni

Při potyčce čtyř mužů na pražské Letné byli dva z nich pobodáni, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk utrpěl zranění hlavy. Všichni tři zranění skončili v nemocnici. Podezřelého policie zadržela a zjišťuje další okolnosti incidentu.
6. 4. 2025Aktualizováno6. 4. 2025

Ochranu míst typu šikmý kostel v Karviné bude řešit nová rada vlády

Nově zřízená Rada vlády pro paměťovou agendu představila konkrétní témata, kterými se začala zabývat. Založila například speciální skupinu pro vzdělávání zaměřenou na výuku moderních dějin. Členové zároveň zdůraznili, že je potřeba dbát o místa paměti druhého a třetího odboje, pokud jsou zanedbaná nebo je ohrožena jejich existence.
6. 4. 2025
Načítání...