Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.

Kohajda získal ve druhém kole čtrnáct hlasů. Přítomno bylo 24 členů akademického senátu, všechny hlasy byly platné. Nového rektora musí jmenovat prezident, Kohajda povede olomouckou univerzitu od 1. května, funkční období mu potrvá do 30. dubna 2029.

„Bylo to pro mě překvapení, ale velmi pozitivní. Je to samozřejmě velká zodpovědnost a je spousta úkolů, které na mě teď čekají. Musíme si sladit se současným panem rektorem to, jak budeme předávat funkci,“ prohlásil Kohajda po zvolení. Nejdůležitější je teď pro něj vytvořit tým prorektorů. Některé kolegy mám potvrzené, o části ještě jednáme, uvedl Kohajda.

Důležitá podle něj bude práce s mladými lidmi, doktorandy a postdoktorandy. „Jsou to ti, kteří mají nejvíce energie, síly a mohou dosahovat nejlepších výsledků. Těm musíme vytvořit co nejlepší prostředí, nejen pracovní, ale i pro život, abychom mohli využít jejich síly k lepším vědeckým výsledkům,“ míní Kohajda. Jeho poslanecký mandát trvá, nové sněmovní volby budou na podzim.

Spor na univerzitě

Tématem na univerzitě je dlouhodobý a dosud nevyřešený spor přírodovědecké fakulty a vědeckého ústavu CATRIN, pod jehož křídla přešla špičková vědecká centra přírodovědecké fakulty. Podle jejího vedení vznik ústavu fakultu poškodil, děkan dlouhodobě kritizuje vyvedení majetku, projektů a zaměstnanců spojených s vědeckými centry. Vedení UP kritiku dosud odmítalo a upozornilo na to, že vznik ústavu schválily nejvyšší akademické orgány.

„Jsem určitě pro zachování CATRIN. Nemyslím si, že řešení, které tady bylo zmiňováno, tedy zpátky spojení s přírodovědeckou fakultou, je reálné. Ale musíme v daném čase, pro mě ideálně do jednoho roku, vyřešit vzájemné vztahy, aby obě součásti univerzity mohly fungovat,“ nastínil Kohajda.

Na post rektora kandidoval kromě Kohajdy a Opatrného i stávající rektor Martin Procházka. Mezi kandidáty byl i bývalý proděkan fakulty tělesné kultury Ivo Jirásek, který působí na katedře rekreologie, Jakub Navařík působící v ústavu CATRIN a proděkan teologické fakulty Peter Tavel. Dva z kandidátů působí i ve veřejných funkcích, Kohajda je od roku 2021 poslancem a Jakub Navařík přerovským uvolněným radním za ODS.

V prvním kole volby získal Tavel tři hlasy, Procházka čtyři, Opatrný osm a Kohajda devět. Do druhého kola tak postoupili Kohajda s Opatrným. V něm Kohajda získal čtrnáct hlasů a Opatrný deset. Kandidát na rektora UP musí získat minimálně třináct hlasů, tedy nadpoloviční většinu všech 24 členů akademického senátu.

Rektor Procházka před čtyřmi lety ve funkci vystřídal Jaroslava Millera, který měl původně UP vést do roku 2022, ve svém druhém volebním období však nečekaně oznámil rezignaci. Svůj krok odůvodnil obstrukcemi kolem vzniku nového vysokoškolského ústavu CATRIN. Procházku do funkce zvolil Akademický senát UP na konci března 2021 ve druhém kole volby, v němž porazil Opatrného z přírodovědecké fakulty. O funkci se původně ucházeli čtyři kandidáti.

Univerzita Palackého v Olomouci je nejstarší vysokou školou na Moravě a druhou nejstarší v Česku. Na jejích osmi fakultách studuje zhruba 23 tisíc studentů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud v kauze požáru alzheimer centra osvobodil jednatele firmy Chott

Okresní soud pro Prahu-západ osvobodil oba jednatele společnosti Chott viněné kvůli požáru Domova Alzheimer v Roztokách, při kterém zemřely dvě ženy. Případ obžalovaného svářeče Luďka Rohlíčka a společnosti, která zakázku na výstavbu kotlů, kotelny a plynového potrubí v domově získala, předal k posouzení středočeským hasičům. Podle soudu se muž a firma nedopustili trestného činu, mohlo by však jít o přestupek. Rozhodnutí není pravomocné.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Muž z Jevíčka není trestně odpovědný za vraždu kvůli nepříčetnosti, uvedl soud

Muž, který ubodal v červnu 2024 v Jevíčku na Svitavsku svoji partnerku, není trestně odpovědný kvůli duševní poruše. Způsobil si ji užíváním drog. Krajský soud v Pardubicích ho zprostil viny pro nepříčetnost a poslal ho do zabezpečovací detence. Tam může být neomezenou dobu, možnost je i doživotí, uvedl soudce Martin Trávníček. Rozsudek není pravomocný. Obhájkyně, státní zástupce a zmocněnkyně dětí a rodičů zabité ženy si nechali lhůtu na případné odvolání.
před 15 hhodinami

První v Evropě. Na Jičínsku jezdí vlak, který mezi stanicemi neřídí strojvůdce

Výrobce dopravní zabezpečovací techniky AŽD Praha v pátek na trati Kopidlno – Dolní Bousov zahájil jako první v Evropě oficiálně provoz autonomního vlaku na takzvané širé trati. Protože legislativa neumožňuje provoz zcela bez obsluhy, je i v autonomním vlaku strojvedoucí, který ale na jízdu mezi stanicemi pouze dohlíží.
před 16 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 16 hhodinami

Po odstávce elektřiny mají lidé na Trutnovsku zničené spotřebiče

ČEZ Distribuce vyšetřuje výjimečnou událost ve Stanovicích a Žirči na Trutnovsku. Místní říkají, že po plánované odstávce elektřiny mají zničené přístroje za stovky tisíc. ČEZ Distribuce zkoumá, zda elektrospotřebiče v desítkách domácností nepoškodilo přepětí v síti způsobené některou z malých vodních elektráren na Labi. Výsledky šetření by mohli znát energetici v řádu týdnů, řekla regionální mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.
3. 4. 2025

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...