Karlovarský kraj prohrál soud o nástroje za miliony ze zkrachovalé Amati

2 minuty
Události v regionech: Kraj prohrál spor o vzácné nástroje
Zdroj: ČT24

Karlovarský kraj prohrál soud o sbírku historických hudebních nástrojů v hodnotě milionů korun, která se stala součástí insolvenčního řízení firmy Amati – Denak Kraslice. Krajský soud v Plzni zamítl žalobu, kterou se kraj domáhal vyjmutí sbírky čítající 265 cenných artefaktů z majetku zkrachovalé společnosti. Rozsudek není pravomocný. Karlovarský kraj se proti němu odvolá.

Mezi nejvzácnější kusy kolekce patří například tuba z konce 30. let minulého století. „Součástí sbírky je například i saxofon od samotného (Adolphea) Saxe,“ řekl bývalý ředitel Střední školy Kraslice Zdeněk Pečenka. „To je poklad, neocenitelná hodnota srovnatelná s relikviářem svatého Maura v Bečově,“ poznamenal Otakar Mika, zástupce petičního výboru a bývalý starosta Kraslic.

Sbírka více než 260 nástrojů, která začala vznikat před druhou světovou válkou, byla původně uložená na Střední škole hudebních nástrojů v Kraslicích. V roce 2004 byla po dohodě převezena do firmy Amati. Ta se o kolekci od té doby starala. Před časem se ale dostala do konkurzu a insolvenční správce do majetku firmy zahrnul i sbírku. Argumentoval tím, že společnost sbírku vydržela. Vydržení je termín z práva, kdy nabytí vlastnictví nastává oprávněným držením věci po zákonem stanovenou dobu.

Soud ve věci rozhodoval opakovaně. Původně kromě kraje žaloval insolvenčního správce také stát prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, krajský soud obě jejich žaloby zamítl. Vrchní soud loni rozhodl, že státu sbírka nepatří, rozhodnutí o vlastnictví Karlovarského kraje nechal znovu na krajském soudu.

Soudkyně: Dlužník nástroje vydržel a je jejich vlastníkem

„Soud prováděl velmi rozsáhlé dokazování, byla vyslechnuta řada osob – zaměstnanců dlužníka, osob souvisejících se školou, bývalých statutárních zástupců dlužníka. Po zhodnocení soud dospěl k tomu, že žaloba nemůže být úspěšná, v průběhu řízení bylo jednoznačně prokázáno, že dlužník (Amati – Denak) nástroje v minulosti vydržel na základě institutu mimořádného vydržení, a je tedy vlastníkem předmětné sbírky, která se nachází u dlužníka a nacházela se tam i v době, kdy byla sepisována do majetkové podstaty dlužníka,“ uvedla soudkyně Soňa Vozábalová.

Zástupce Karlovarského kraje se k vyhlášení rozsudku nedostavil. Dokazování skončilo minulý týden, kdy zazněly závěrečné řeči a kde měl kraj svého zástupce. „Jednání sloužilo pouze k účelu vyhlášení rozsudku, a již tedy nebylo možné cokoliv dalšího předkládat,“ uvedla mluvčí kraje Jitka Čmoková.

Bývalý kraslický starosta Otakar Mika se obává rozprodání sbírky po částech. „Kraj opakovaně vyjádřil zájem o historické dědictví. Hrozí, že pokud by konkurzní správce rozprodával jednotlivé nástroje, celou sbírku by zničil. Nevím, jestli by ji někdo koupil jako celek. Vzhledem k tomu, že nebyla prohlášena za kulturní památku, může dojít i k vývozu těch nejzajímavějších a nejcennějších nástrojů do zahraničí. A toho se obáváme, že historické dědictví Kraslic bude rozprodáno na uspokojení věřitelů,“ řekl Mika v reakci na rozsudek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 4 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 4 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 11 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 14 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 16 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 18 hhodinami
Načítání...