Měnínská brána v Brně po opravě představí historii městského opevnění

3 minuty
Události v regionech: Rekonstrukce Měnínské brány
Zdroj: ČT24

Začala rekonstrukce Měnínské brány v centru Brna. Jediná dochovaná část městského opevnění projde rozsáhlými opravami. Po dokončení uvnitř vznikne nová expozice, která představí historii a vývoj brněnského městského opevnění.

Měnínská brána v obraně města hrála důležitou roli. Brno po staletí patřilo svým městským opevněním k nejlépe chráněným městům Evropy. O této skutečnosti svědčí řada nezdařených pokusů o dobytí města. Historicky nejznámější je švédské obléhání z roku 1645, ale také například obléhání Brna Turky v roce 1663.

„Ten dům byl rekonstruovaný v 70. letech a po šedesáti letech je technologicky vyčpělý. Výtah nefunguje. A technologicky musíme muzeum taky obnovovat, aby bylo stále atraktivní, stále moderní,“ vysvětlil ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Příliš těsné prostory

Opravy se zaměří především na interiér budovy. „Specifikum bylo, že to je těsné. Brána samozřejmě nemohla být rozložitá, takže se vejít se všemi těmi současnými požadavky, statikou, a ještě aby zůstal ten nový prostor otevřený a krásný, tak to byl největší zádrhel,“ popsal architekt rekonstrukce Petr Hrůša.

„Původní představa byla taková, že bránu nastavíme o dvě nebo tři patra, protože původně byla nejvyšší ze všech. Od ní jsme museli ustoupit, ale chceme, aby si návštěvníci co nejvíce užili výstup z přízemí až do třetího patra. Brána bude reprezentovat sama sebe a odvahu města se bránit," vysvětlil Hrůša.

Rekonstrukci, která by měla stát bez daně dvacet sedm milionů, zaplatí město. V opravených prostorách pak vznikne nová expozice, která návštěvníkům přiblíží historii městských hradeb. „Které jsme napřed postavili, abychom město chránili, pak se úspěšně podařilo městu ubránit, takže hradby splnily účel, no a nakonec se hradby musely zbourat, aby se město mohlo dál rozvíjet,“ poznamenal Šolc.

Vývoj hradeb ve třech patrech

Vývoji brněnských hradeb se budou věnovat tři patra historické budovy. „V prvním patře budeme prezentovat, jak a proč se Brno do hradeb uzavíralo a jak vznikl systém pěti bran. V druhém patře na to navážeme testem opevnění, kdy připomeneme největší test, tedy rok 1645. To, co se tehdy nepovedlo Švédům, bylo nutné udělat v polovině 19. století, kdy bylo třeba město otevřít a hradeb se zbavit. Tomu bude věnováno poslední patro,“ popsal budoucí expozici její kurátor Tomáš Koch z Muzea města Brna.

Dnešní podoba Měnínské brány pochází z období kolem roku 1500 a jde o jedinou dochovanou bránu z původních pěti. Poslední rekonstrukcí prošla v 70. letech, kdy ji do správy dostalo Muzeum města Brna. Pořádalo v ní krátkodobé i dlouhodobé výstavy, například Brno a zbraně staletí v letech 1983 až 1990, Brána času v letech 2002 až 2010 a Muzeum hraček v letech 2010 až 2020. Poté byla kvůli špatnému stavu uzavřena.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 4 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 13 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
včera v 09:00

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
včera v 07:00

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
26. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...