Těla francouzských delfínů jsou plná chemikálií a rtuti, popsali vědci

Delfíni žijící v Lamanšském průlivu jsou vystaveni směsici chemických látek, které se usazují v jejich tělech. Vyplývá to ze studie, kterou v pátek zveřejnili vědci po analýze vzorků z více než osmi desítek delfínů skákavých, informovala agentura AFP. V tělech mořských savců žijících u francouzského pobřeží se našla především zvýšená hladina rtuti a polychlorovaných bifenylů (PCB).

Delfín poblíž anglického pobřeží
Zdroj: ČTK

V Lamanšském průlivu žije podle odhadů asi 400 delfínů skákavých, podle AFP jde o jednu z posledních oblastí v Evropě, v níž tito chytří kytovci žijí v tak velkém množství.

Vědci v rámci studie odebrali vzorky kůže a tuku 82 jedinců žijících u břehů Bretaně a Normandie a testovali je na přítomnost chemických látek. Z výsledků zveřejněných v časopise Scientific Reports vyplývá, že je v kůži delfínů vysoká koncentrace rtuti, v tuku naměřili výzkumníci vysokou koncentraci polychlorovaných bifenylů. V tuku navíc našli další průmyslové chemikálie, jako jsou dioxiny a různé druhy pesticidů.

Zakázané látky z přírody jen tak nezmizí

Polychlorované bifenyly (PCB) se využívaly u kondenzátorů a v hydraulických mechanismech nebo jako přísady do barev a maziv. Postupně se ale od jejich používání v 70. a 80. letech ustoupilo. Například v někdejším Československu byly zakázány v roce 1984.

PCB se ale dále nacházejí v životním prostředí. Dřívější studie ukázaly, že mláďata delfínů mají kvůli těmto látkám menší šanci na to, že přežijí první rok života, uvedla AFP.

Vědci na základě své studie vyzvali k boji s „neviditelným“ problémem znečištění světových oceánů. Kvůli populaci delfínů skákavých by se měla podle nich zvlášť chránit také oblast u pobřeží Bretaně a Normandie.